Držíte diétu a nechudnete? Skúste naštartovať svoj metabolizmus

Pár seniorov

gettyimages

Na chudnutie a dosiahnutie vysnívaného čísla na váhe potrebujete, aby metabolizmus fungoval tak, ako má. Ide v podstate o látkovú premenu, pri ktorej sa jedlo premieňa na tuk a energiu. Ak neviete, prečo sa vám nedarí chudnúť napriek tomu, že jete málo, problém môže byť aj v tom, že je látková premena spomalená.

Jedzte pravidelne

Snažíte sa schudnúť? Potom by ste mali jesť päťkrát denne menšie porcie. Váš metabolizmus tak udržiavate stále v pohybe a chudnutie ide v ideálnom prípade samé od seba. Nemusí to byť nič veľké. Stačí si dať jogurt, oriešky alebo nejaké ovocie. Keby ste jedli len dva- či trikrát denne, metabolizmus by sa počas dlhých prestávok medzi jedlami spomalil a chudnutie by sa výrazne komplikovalo.

Vyhnite sa nezmyselným diétam

Zaujímavým faktom je, že ľudské telo spaľuje kalórie neustále, aj keď nie je v pohybe. Ešte zaujímavejšie však je, že toto spaľovanie v pokoji je dvojnásobne rýchlejšie u ľudí, ktorí majú vypracované svaly. Skúste sa preto vyhýbať diétam, ktoré sú postavené na striedmom jedení a obmedzenom príjme kalórií.  Takéto diéty spomaľujú metabolizmus, oberajú telo o živiny a kilá sa po nich väčšinou nabalia naspäť.

Neuvážené diétovanie tiež spôsobuje úbytok svalov a tak aj spomalenie metabolizmu. Namiesto chudnutia sa teda môže stať, že priberáte ešte viac, keďže váš metabolizmus nepracuje ako má.


Mohlo by vás zaujímať: Keď sa chudnutie nedarí: Vyrátajte si, koľko kalórii by ste mali prijať práve vy!


Voda, voda a ešte raz voda

Najlepším pomocníkom na naštartovanie metabolizmu je čistá voda. Je akýmsi palivom pre telo, ktoré pomáha spaľovať kalórie oveľa rýchlejšie. V jednej štúdii sa preukázalo, že ľudia, ktorí pili osem pohárov vody denne, schudli rýchlejšie ako tí, ktorí vypili len štyri. Nezabúdajte teda počas dňa pravidelne piť. Okrem vody sú vhodné aj nesladené bylinné čaje alebo ovocie a zelenina, ktoré obsahujú takisto veľa vody.

Káva a zelený čaj sú vašimi priateľmi

Dobrou správou je, že metabolizmus pracuje rýchlejšie u ľudí, ktorí pijú kávu a zelený čaj. Kofeín v týchto nápojoch ho zrýchľuje. Zelený čaj obsahuje navyše aj katechíny, ktoré pôsobia rovnako. Niektoré výskumy naznačujú, že ak denne vypijete dve až štyri šálky zeleného čaju, spálite počas cvičenia o 17% kalórií viac.

Hýbte sa

Pokiaľ chcete, aby váš metabolizmus pracoval správne, musíte sa aj veľa hýbať. Ideálne je venovať sa nejakému športu dvakrát do týždňa aspoň jednu hodinu. Vhodné sú cviky s vysokou intenzitou. Ak nemáte čas chodiť športovať, naordinujte si napríklad dvakrát do týždňa hodinovú prechádzku, počas ktorej budete kráčať rýchlo.


Mohlo by vás zaujímať: FOTO Hmotnosť je len číslo: Presvedčia vás ľudia, ktorí neschudli, no vyzerajú fantasticky


Zahrňte do stravy štipľavé

Ak ste doteraz štipľavé jedlá veľmi neobľubovali, je načase porozmýšľať nad zmenou. Čili papričky by ste mali pridávať do polievok, ale aj k mäsu. Obsahujú množstvo priaznivých látok, ktoré urýchľujú metabolizmus. Pozor však na to, že v mletej forme je ich účinok o niečo menší. Ideálne sú čerstvé alebo sušené papričky. Hlavne nech sú celé.

Info: Pre tých, ktorí čili papričky neobľubujú, môže byť vhodnou náhradou aj zázvor. Jeho účinky sú veľmi podobné. 

Dajte si horkú čokoládu

Jedenie čokolády nie je pri nakopávaní metabolizmu zakázané. Musí to však byť horká čokoláda, ktorá obsahuje minimálne 70% kakaa. Takáto čokoláda totiž obsahuje kofeín a katechíny, podobne ako zelený čaj. Tieto látky urýchľujú metabolizmus a zlepšujú koncentráciu. Horká čokoláda navyše zlepšuje náladu, takže sa jej nemusíte vyhýbať, ak ju budete jesť s mierou.


Ako sa najlepšie darí naštartovať metabolizmus vám? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lenka
Odporúčame