Vianoce kríza nedostihla: Budeme míňať ako po minulé roky

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Na darčeky minieme zväčša toľko ako minulý rok - ak nie viac

Napriek kríze sa chce uskromniť len približne tretina Slovákov. Naopak, až približne 64 percent sa chystá minúť rovnako veľa alebo viac peňazí ako minulý rok. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus, ktorý vykonali v novembri na vzorke 1000 respondentov.


Väčšinu obyvateľov Slovenska nelákajú povianočné zľavy a darčeky zvyčajne nekupujú po 24. decembri. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus s podporou spoločnosti Unilever Slovensko, ktorý vykonali v novembri na vzorke 1000 respondentov z celého Slovenska.

Z výsledkov vyplýva, že s úmyslom ušetriť využije povianočné zľavy a výpredaje na nákup niektorých darčekov len každý desiaty Slovák. Česi sú k povianočným nákupom oveľa prístupnejší, plánuje ich vyše 35 percent opýtaných. Ak Slováci plánujú nakupovať až po Vianociach, väčšinou ide o oblečenie a obuv (75 percent), v menšej miere elektroniku či kozmetické balíčky.

V prieskume sa ľudí pýtali aj na to, koľko plánujú na vianočné darčeky minúť v porovnaní s predošlým rokom. Tretina respondentov potvrdila, že sa tento rok v nákupoch uskromní, pričom každý desiaty minie na darčeky oveľa menej ako minulý rok. Polovica z obyvateľov bude mať približne rovnaké výdavky a štrnásť percent ľudí utratí v obchodoch ešte viac ako vlani. Platí to najmä pre obyvateľov väčších miest do 34 rokov.

Na rozdiel od Slovákov sa Česi oveľa častejšie obdarovávajú darčekovými poukážkami. Kým na Slovensku si obálku s poukazom nájde pod stromčekom iba sedem percent obyvateľov, v Čechách využije túto možnosť až tretina ľudí. V oboch krajinách ide zväčša o poukážky na rôzne pobyty alebo zážitky.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (7)

 • Sajka 20.06.2019, 13:11

  na darčeky miniam stale dost penazi. Ale zase si potrpím aj na kvalitne dary, prevažně zážitky, napriklad let balonom, hurricane factory https://www.adrop.sk/ podla mna to su najlepšie darčeky. Pretože bežne veci si vie človek kupit aj sám

 • vojto 06.01.2012, 02:22

  Je to pre chudákov z roka na rok horšie. Len slepý nevidí ako niektorí ľudia živoria. Najhoršie sú na tom zdravotne postihnutý

 • Danka 29.11.2011, 19:05

  Pýtali sa aj tých,ktorí pomaly nemajú ani na chleba, čo nevedia ako prežijú do Vianoc? Môžu vôbec pomyslieť na darčeky? A sú vôbec Vianoce iba o darčekoch? Pravá myšlienka Vianoc ľuďom uniká a to je na tom naj smutnejšie.

 • danka 29.11.2011, 19:02

  text

 • maria 29.11.2011, 17:44

  pisu hluposti ak v domacnosti je jeden nezamestnany ,tak uz maju aj po vianociach

 • ddx 29.11.2011, 17:12

  pochybujem ze sa to pytali tych 400k bez prace

 • miso 29.11.2011, 08:00

  No tu to presne je. Hlavne, ze vsetci nariekaju, ako nemaju peniaze

1

Pridať komentár