Mätový čaj nielen výborne chutí: Je ideálny aj proti nadúvaniu

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Mätový čaj nielen výborne chutí, ale má aj zdraviu prospešné účinky

Nápoj kráľov, ktorý upokojí, zlepší trávenie, aj vylieči. Mätový čaj poznali už pred tisíckami rokov, a preto sú jeho účinky naozaj overené. Prečo by ste si tento chuťovo podmanivý mok mali dopriať aj vy a ako si pripraviť ten najlepší mätový čaj u vás doma?


Uctievali ju Gréci, Egypťania, aj Rimania

Mäta našla uplatnenie už v dávnych dobách. Niektoré zdroje uvádzajú, že ju ľudstvo pozná už tritisíc rokov. Dobre známa bola vďaka svojim účinkom starým Egypťanom, Rimanom, Grékom, ale napríklad aj v starej Číne, či Japonsku. V Grécku bola využívaná ako pomôcka pre atlétov, ktorí si ňou pred súťažami zlepšovali kondíciu. Rimania ju zas radi pili pri svojich filozofických úvahách a besedách na posilnenie činnosti mozgu. V súčasnosti je mimoriadne obľúbená najmä v arabských krajinách.

Prečo práve mäta?

Mätový čaj patrí ku najchutnejším čajom a svojimi účinkami by sa dal označiť za jeho kráľa. Je výnimočným hneď z niekoľkých hľadísk:

 • posilňuje nervovú sústavu
 • je vhodný pri chrípke a nachladnutí
 • pomáha pri žalúdočných problémoch
 • je účinný pri žlčníkových ťažkostiach
 • aktivizuje vylučovanie pankreasu a pečene
 • podporuje tvorbu žlčových štiav a tráviacich štiav
 • je vhodný pri hnačke
 • pomáha pri bolestiach hlavy
 • potláča zvracanie
 • uvoľňuje svalstvo čriev, vhodný je aj pri kolikách a chorobách čriev

Mohlo by vás zaujímať: Máte žalúdočné problémy? Pomôže vám prírodná lekáreň z vašej kuchyne


Dych ako bábätko

Vďaka vysokému obsahu silíc a mentolu dokáže skvelo spríjemniť dych a vypitá šálka mätového čaju vie účinne zneutralizovať zápach z úst, či už po aromatickom obede, alebo po „opici“. Mimochodom, ten posledný efekt využívali už starí Rimania po alkoholových excesoch počas pravidelných osláv, lukulských hodov, či známych krutých zápasoch v koloseu. Vďaka spomínanému účinku sa často využíva aj v kozmetickom priemysle, ako prísada do zubných pást, či osviežujúcich pleťových vôd. Mäta má rozsiahle uplatnenie aj vďaka jej dezinfekčným účinkom.

Ten najlepší čaj

Rozhodne odporúčame čerstvú. Čaj z lístkov čerstvej mäty má nezameniteľnú a výraznú chuť, ktorú nemožno porovnávať s jej sušenou obdobou. Mätu si ľahko vypestujete aj sami doma. Ak však nemáte k dispozícii čerstvé lístky mäty, odporúčame aspoň zaobstarať si kvalitnejšie balenia sušenej mäty, najlepšie v BIO kvalite. Odporúča sa vypiť 2 šálky čaju denne. Nemali by ste to s ním však preháňať, pretože jeho účinky sú dosť silné a ťažké na žalúdok a pri nadmernom použití môžu aj uškodiť. Ako si doma pripraviť ten najlepší mätový čaj? Celkom jednoducho. Stačí hodiť asi 5 lístkov mäty do pohára, zaliať horúcou vodou a nechať päť minút vylúhovať. Kto si chce čaj osladiť, nech použije med alebo zdravší trstinový cukor.


Mohlo by vás zaujímať: Bylinkové čaje, všelieky starých materí: Ktorý na čo poslúži?


Nie len do nápojov, ale aj do jedál

Mäta sa zďaleka nepoužíva len na kozmetické účely či na prípravu rôznych nápojov (mätový čaj, limonáda, sirup, mojito a iné), ale aj do jedál. Je vynikajúcim doplnkom zeleninových šalátov, ako korenina na ryby, mäso, do rôznych omáčok, plniek, ale aj na zvýraznenie chuti niektorých polievok. A nie je tam len pre chuť. Plní aj zdravotnú funkciu, pretože zmierňuje nadúvanie, povzbudzuje chuť do jedla a upravuje celkové trávenie.


Pestujete si mätu sami doma? Na čo všetko ju využívate? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (2)

 • Xasaba 23.04.2017, 12:46

  ausgezeichnet

 • ina 27.05.2014, 14:42

  Mätový čaj milujem, ale že to je také zdravé som nevedela, nič to, človek sa učí celý život

1

Pridať komentár