Urobte niečo pre svoju pečeň: 7 potravín na jej prečistenie a lepšie fungovanie

Žena

thinkstockphotos.com

Pečeň patrí k životne dôležitým orgánom. Je zodpovedná za množstvo dôležitých procesov spojených s trávením, metabolizmom, imunitou a ukladaním živín. Zároveň vylučuje chemické látky, ktoré pre svoju činnosť potrebujú iné orgány.

Pečeň u zdravého dospelého človeka váži približne 1,5 kilogramu. Upravuje zloženie krvi, odstraňuje škodlivé toxíny z krvi, premieňa živiny do foriem, ktoré telo ďalej dokáže spracovať a ukladá niektoré vitamíny, železo a jednoduché cukry. Preto je nesmierne dôležité udržiavať ho v dobrej kondícii. Nezdravá strava a pohodlný životný štýl môžu spôsobiť preťaženie pečene. To má za následok jej stratu schopnosti efektívne spracovávať toxíny, tuky a cukry.  Tým sa zákonite zvyšuje aj riziko vzniku obezity, kardiovaskulárnych ochorení, chronickej únavy, bolestí hlavy, tráviacich problémov, alergií a mnohých ďalších zdravotných problémov. Mnoho potravín však dokáže pečeň očistiť, omladiť a detoxikovať.

Cesnak

Cesnak pomáha pri čistení pečene tým, že aktivuje enzýmy, ktorých úlohou je zbaviť telo toxínov. Zároveň obsahuje alicín a selén, ktoré pomáhajú pri procese čistenia a chránia pečeň pred poškodením toxickými vplyvmi. Okrem toho cesnak znižuje hladinu cholesterolu a triglyceridov. Vysoká hladina týchto látok spôsobuje preťaženie pečene a bráni jej v správnej funkcii. Aby bola čistiaca schopnosť cesnaku efektívnejšia, mali by ste používať čerstvý namiesto sušeného či práškového.


Mohlo by vás zaujať: Znamenitý grapefruit: Pomáha tráveniu a znižuje hladinu cholesterolu


Grapefruit

Bohaté zásoby vitamínu C, pektínu a antioxidantov v grapefruite fungujú ako prirodzený očistný prostriedok. Grapefruit zároveň obsahuje glutatión, silný antioxidant, ktorý neutralizuje voľné radikály a detoxikuje pečeň tým, že ju zbavuje ťažkých kovov. Okrem toho obsahuje flavonoid zvaný naringenín, ktorý napomáha odbúravaniu tukov. Denne by ste mali zjesť aspoň jeden grapefruit, alebo vypiť pohár čerstvo vylisovanej šťavy.

Červená repa

Vďaka vysokému obsahu rastlinných flavonoidov a beta-karoténu pomáha červená repa (alebo inak cvikla) stimulovať a zlepšovať celkovú funkciu pečene. Okrem toho ide o zrejme najúčinnejšiu prírodnú „čističku krvi“. Cviklu si môžete dopriať ako prílohu k jedlám, alebo si ju jednoducho môžete odšťaviť. Chutný ale najmä zdravý je i šalát, ktorý si pripravíte tak, že zmiešate jednu nastrúhanú repu s dvomi polievkovými  lyžicami extra panenského olivového oleja a šťavou z polky citróna.


Mohlo by vás zaujať: Liečivú silu bodliaka poznali už v staroveku: Vyskúšajte ju tiež!


Citróny

Citróny sú vhodné pri detoxikácii a podpore funkcie pečene hlavne vďaka D-limonénu, ktorý napomáha v aktivácii enzýmov zodpovedných za detoxikáciu. Vďaka vysokému obsahu vitamínu C môže pečeň produkovať viac enzýmov na podporu trávenia. Citróny zároveň zvyšujú absorpciu minerálov v pečeni. Najideálnejším spôsobom, ako denne prijať potrebnú dávku spomenutých látok, je v pravidelných intervaloch piť vodu zmiešanú s citrónovou šťavou a dužinou.

Zelený čaj

Pravidelné pitie zeleného čaju spôsobuje, že do tela dostávate bohatú dávku katechínov. Tieto látky pomáhajú stimulovať metabolizmus lipidov v pečeni. To zabraňuje hromadeniu tuku v nej a zároveň chráni pečeň pred škodlivými účinkami toxických látok, ako je napríklad alkohol. Zelený čaj navyše pomáha aj pri liečbe alebo prevencii ochorení pečene. Pite preto denne aspoň jednu šálku zeleného čaju.


Mohlo by vás zaujať: Skvelý zelený čaj: Pôsobí proti rakovine, baktériám a pomáha pri chudnutí


Jablká

Jablká sú bohatým zdrojom pektínu – rozpustnej vlákniny, ktorá pomáha odstraňovať toxíny z tráviaceho traktu a cholesterol z krvi. Tým zabraňuje, aby došlo k preťaženiu pečeni. Okrem toho jablká obsahujú kyselinu jablčnú, prirodzenú čistiacu živinu, ktorá odstraňuje karcinogény a ďalšie toxíny z krvi. Jedzte najmä organické jablká, alebo si z nich pravidelne pripravujte čerstvú šťavu. Aby vám nestmavla, namočte očistené jablká pred vyšťavením na niekoľko minút do citrónovej vody.

Kurkuma

Táto indická bylina obsahuje kurkumín, ktorý podporuje tvorbu primárneho pečeňového enzýmu nazývaného detoxikačný glutatión S-transferáza. Zároveň napomáha pri regenerácii už poškodených pečeňových buniek. Zmiešajte štvrť čajovej lyžičky kurkumy v prášku v pohári vody a tekutinu priveďte do varu. Nápoj potom pite dvakrát denne po dobu niekoľkých týždňov a nezabudnite obľúbené korenie pridávať aj do vašich jedál.


Mali ste vy alebo niekto z vašich blízkych problémy s pečeňou? Čo vám pri problémoch pomohlo najviac? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame