Ničia vám krty trávnik? Skúste sa ich zbaviť týmito spôsobmi

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Máte v záhrade problém s krtmi?

Aj s neželaným návštevníkom vašej záhrady si vďaka účinným tipom možno poradiť

Ide o paradox. Čím krajší a lepšie udržiavaný trávnik máte, tým je väčšia šanca, že vám ho rozryje krt. Zem pod kvalitným, často koseným a dobre zalievaným trávnikom je totiž plná výživy. A tá samozrejme krtov láka. Ak však nechcete žiť v podobnej symbióze, inšpirujte sa niekoľkými tipmi, ako sa krtov zbaviť. Možno budete mať šťastie. Žiaden z uvedených spôsobov totiž nefunguje stopercentne. Záleží tak aj od šťastia, vytrvalosti krta a tiež vašej šikovnosti.


Odpudivé hnojivo

Trávnikovým hnojivom zabijete dve muchy jednou ranou. Granulovité hnojivá, ktoré pôsobia proti krtom totiž týmto živočíchom zapáchajú. Zároveň sa vám poďakuje aj váš trávnik, ktorý získa potrebné živiny.

Mačka

Môže to znieť zvláštne, ale najpríjemnejším a najekologickejším spôsobom je mať v záhrade domáce zviera. Ideálne nekastrovanú mačku. Sterilizované zvieratá totiž strácajú o lov krtkov záujem. Ďalšou možnosťou je mať pri dome vypusteného psa, keďže krty sú pomerne citlivé na pach a hluk. Zápach iného zvieraťa a nepokoj v záhrade ho tak môže odohnať.


Mohlo by vás zaujímať: Máte v záhrade krtka? Tu je deväť tipov, ako sa ho účinne zbaviť!


Domáce rušičky

Keďže krtom prekáža hluk, citlivým spôsobom v boji o váš trávnik je rozmiestnenie rôznych rušičiek. Môže ísť napríklad o plastovú fľašu na tyči so zrezaným spodkom a krídlami, ktorá sa pri vetre hýbe. Ďalšou možnosťou sú rôzne malé veterné mlyny či vrtuľky. Rovnako sa odporúča aj pravidelne kosiť, hluk kosačky krtom prekáža, špeciálne ak sa opakuje často.

Zápach v nore

Je dobre známe, že krt zle vidí, no o to citlivejší je jeho čuch. Ďalšou z viac či menej overených metód je využitie rôznych nálevov, ktoré mu jednoducho zapáchajú. Účinné sú napríklad tie z cibule, cesnaku alebo jadrového mydla. Zároveň zvýšite šancu, že vytápanie nôr bude účinné. Hoci sa táto metóda využíva celkom často, omnoho viac krtkovi prekáža zápach, ako premočené chodbičky.


Mohlo by vás zaujímať: Šikovne na nepozvaných nájomníkov: Odožeňte myši bez použitia lepidiel a pascí


Pasce z obchodu

Tak ako takmer všetky vynálezy takéhoto druhu, elektrické rušičky vydávajúce rôzne vibrácie či zvukové signály fungujú len z času na čas. Navyše, krt si na ne dokáže zvyknúť. Ak vám však došla inšpirácia a vyskúšali ste už skutočne všetky humánne spôsoby, elektrický odpudzovač môžete kúpiť v záhradkárskych a domácich potrebách v cenách od 15 do 40 eur. Pokiaľ využijete pascu z obchodu, nezabudnite ju z času na čas kontrolovať a chyteného krta vypustiť na slobodu. Samozrejme, nie na vašom pozemku

Dymovnice

Jednou z účinných metód je využitie dymovnice. V obchodoch ju môžete kúpiť za 5 až 10 eur. V prípade jej použitia prekryte viditeľné krtince zemou, následne zapáľte, vložte do jednej z dier a nechajte pôsobiť. Treba však myslieť na to, že dymovnica pravdepodobne krta zahubí.


Mohlo by vás zaujímať: Neuveríte, že tieto zvieratá sú reálne: Pozrite si VIDEO s najväčším psom, mačkou či koňom


Srsť alebo vlasy

Tak, ako sa môžete snažiť chodbičky zaplaviť zapáchajúcou vodou, môžete do nich vložiť aj vlasy či psiu srsť. Krt vycíti pach nepriateľa a je pravdepodobné, že sa bude chcieť stiahnuť čo najrýchlejšie. Môžete sa tiež pokúsiť v okolí trávnika vysadiť kvety. Zápach z ich cibuliek bude krtovi prekážať. No i v tomto prípade však ide skôr o pokus, ktorý sa môže z jeho strany skončiť totálnou ignoráciou.

Sieťka proti krtom

Najúčinnejšie je na krtov myslieť ešte predtým, než vám rozryjú trávnik. Využiť môžete sieťku, ktorú uložíte pod vrchnou vrstvou trávy. Krt si pod pletivom bude pokojne kopať ďalej, nevyjde však na povrch, pokiaľ mu v tom bude brániť.


Ako sa podarilo úspešne vyhnať krtka zo záhrady vám? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (13)

 • svokra 05.10.2017, 21:41

  My sme dlhé roky bojovali všelijako a nič...až sme kúpili silnejšiu kosačku na benzín a je to bez krtkov, podobne susedia.

 • miro 04.10.2017, 12:00

  Vyskúšal som skoro všetko. Nič nepomohlo. Po pár dňoch boli kopčeka zas. Raz mi známy poradil - odsťahuj sa. To som nechcel. Tak som dal všade sieťku, odvtedy je pokoj. Krtkovi musíš jednoducho zabrániť, aby sa vyhrabal von.

 • Dodo 04.09.2017, 18:38

  fero,ak by som mal taku zahradu ako ty tak nejaky ten krtko a jeho krtinec ma netrapi,.mam na mysli velku s rôznymi druhmi zivocichov a vtactva,.zahradu nemame ani zdaleka sterilnu klasika travnik, a mala zahradka na zeleninu,.ale mame velmi vela dazdoviek,.ale skutocne vela,.ked jeden zahradkar u mna videl po dazdi travnik tak sa cudoval ze este nevidel tak posiatu zem dazdovkami,kazdy centimeter bola jedna,.takze tam bol potom aj raj pre krtka,a krtincov bolo vela,zahrada za domom je 21x17m a za noc stihli narobit od 10do 23krtincovco bol rekord,paradajky nam padali k zemi lebo ich dookola podryl a nedrzala ani palica ani samotna rastlina,.potom sa pustil do jahod,to bol krtinec na krtinec,.atd atd,.a tak som plasil,.3roky som len plasil a bojoval,.teraz uz tam nemam nic,sem tam myska sem tam skrecok,toho roku neurekom skreckou ale tie ignorujeme,zatial,.takze tolko,.

 • lajka 03.09.2017, 09:32

  Koho už nebaví likvidovať krtkov, doporučujem..... ráno na lopatu pozhŕňam kopčeky - zeminu, dierku späť zatlačím a nič nevidno... Trávnik ostáva s malou chybičkou pekný.

 • krtkobijec 28.08.2017, 15:54

  jedine kliestova pasca. uz som ich chytil 5 ks za mesiac

 • Eva 28.08.2017, 06:59

  Zasadťe si prýšec krížmolistý a krtkovia opustia vašu záhradu . Nám nič iné nepomáhalo.

 • danko je kurac 28.08.2017, 05:27

  vyskušal som asi úplne všetko čo uvádzate , až na to "mydelko". pomohol len tuhý mráz -17* :)

 • marián 27.08.2017, 14:41

  No a nemusíte prevzdušnovať trávnik,máte to zdarma.!

 • fero 27.08.2017, 14:20

  dodo ! Máš pravdu zabiť je to najjednoduchšie a skutočne účinné. Túto metódu som však nikdy nevyskúšal a ani ma to nikdy nenapadlo. Možno aj preto nie je moja záhrada sterilná ako z katalógu. Mám tam aj hryzcov aj myši aj mačky sa zatúlajú, mám tam asi 20 hniezd rôzneho vtáctva, slimáky, užovky, ježov. Nikdy som z týchto tvorov nezabíjal, a tých čo páchajú škody som sa snažil vypudiť rôznymi ,,mydélkami", takže sa mi to ako-tak darí udržovať v rovnováhe. Je to ako s ľudskou hlúposťou a ako povedal Werich : ,,Nezvítězíte nad ní, ale je nutno s ní neustále bojovat". Dúfam, že to chápeš.

 • iva 27.08.2017, 12:58

  alebo si zvykat na to, ze sme sucastou prirody a krtko k tomu patri. No co tak mate trochu rozryty travnik. a co?

1 2 >

Pridať komentár