Pár malých krokov k zdravším raňajkám: Nečakajte a začnite s nimi už dnes

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Zdravé raňajky by mali byť základom každého dňa

Hoci mnohí raňajkám neprikladajú veľkú váhu, ide o najdôležitejšie jedlo dňa. Predstavujú štart do nového dňa a ovplyvňujú to, koľko sily počas neho budeme mať. Je dokázané, že ľudia ktorí pravidelne raňajkujú, sú chudší, zdravší a počas dňa ich netrápi takzvaný vlčí hlad. Nie je však jedno, čo raňajkujete.


Raňajky sú dôležité

Existuje mnoho výskumov, ktoré dokázali to, že raňajky sú veľmi dôležité. Ľudia, ktorí pravidelne raňajkujú, sú nielen chudší a zdravší, ale majú aj lepšiu pamäť, schopnosť koncentrovať sa, nižšiu hladinu zlého cholesterolu, pravdepodobnosť vzniku cukrovky, kardiovaskulárnych ochorení aj obezity.

Základ je raňajkovať zdravo

Raňajky by mali predstavovať štvrtinu z denného energetického príjmu a preto nie je jedno, čo do nich zahrniete. Najväčšiu chybu robíte, ak si myslíte, že raňajkami automaticky robíte svojmu telu dobre. Dôležité je jesť zdravo.

Najhoršie sú jedlá, ktoré sú príliš ťažké, mastné a chudobné na vitamíny a minerály. Nie je dobré ani to, ak absentuje pestrosť a každé ráno jete to isté. Svoje telo tým ochudobňujete o rôzne živiny.

Mali by ste vedieť! Ráno po prebudení ja vaša hladina cukru v krvi nízka. Raňajky dokážu dať túto hladinu do normálu.


Mohlo by vás zaujímať: Praženica, cereálie alebo chlieb: Aké raňajky sú pre vás najzdravšie?


Čo by ste mali preferovať?

Na raňajky väčšina ľudí preferuje pečivo, najmä to biele. Telu však počas dňa chýbajú bielkoviny, ktoré treba doplniť desiatou či obedom. Jedzte teda radšej celozrnné pečivo, pretože je zdravšie. Ideálne sú aj ovsené vločky, vajíčka, orechy, semienka, zelenina, ovocie a mliečne výrobky.

K raňajkám patrí neodmysliteľne aj niečo na pitie. Vhodné je zabudnúť na presladené džúsy, radšej si zvoľte čistú vodu s pár kvapkami citrónu. Vyhýbať sa nemusíte ani ovocným či zeleninovým smoothies, bielej káve, čaju a mlieku.

Problematické rána

Mnohí ľudia majú problém s tým, že ráno jednoducho nie sú hladní. Ideálne je však raňajkovať v prvej hodine od prebudenia. V takomto prípade sa musíte naučiť raňajkovať postupne. Zbytočne budete do tela tlačiť päť vajíčok, ak ste neboli zvyknutí raňajkovať vôbec. Začnite pomaly, prvýkrát stačí vypiť ovocné smoothie alebo zjesť jogurt či ovsené vločky. Postupne môžete porcie zväčšovať a pridať vajíčka, zeleninu či pečivo.

Na ovocné smoothie potrebujeme:

●       3 lyžice osených vločiek

●       1 lyžicu chia semienok

●       1 lyžicu medu

●       1 banán

●       50 g ananásu z konzervy


Mohlo by vás zaujímať: Fresh raňajky, ktoré ťa postavia na nohy


Avokádo je zdravá bomba

V poslednom čase zažilo avokádo akýsi boom a lekári ho odporúčajú konzumovať pravidelne. Obsahuje viac ako dvadsať vitamínov a minerálov, najviac B5, B6, C, K, E, kyseliny listovej, draslíka aj horčíka. Takisto je plné nenasýtených mastných kyselín, antioxidantov a vlákniny. Vďaka tomu znižuje hladinu cholesterolu aj triglyceridov, pomáha predchádzať rakovine, udržiava štíhlu líniu i zmierňuje artritídu.

Avokádová nátierka

Potrebujeme:

●       1 avokádo

●       1 malú cibuľu

●       soľ

●       mleté čierne korenie

●       citrónovú šťavu

Postup: Avokádo si prekrojíme na polovicu, zbavíme sa kôstky a vyberieme dužinu lyžičkou. Tú polejeme citrónovou šťavou, aby nezačala hnednúť. Rozmixujeme, pridáme cibuľu, soľ a mleté čierne korenie. Dobre premiešame a jeme s celozrnným pečivom.


Aké chutné a zdravé raňajky si doma pripravujete vy? Napíšte svoje tipy ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (3)

  • adamko 21.03.2018, 11:32

    Tak som si na chlebík dal bravčovú masť a na jemno pokrájanú cibuľku. Čo vám budem hovoriť. Jedna báseň. Tieto blivajzi čo tu predvádzate toľko prascom dobre.

  • ??? 21.03.2018, 11:26

    nakrajas klobasu, zalejes horcicou a rozmixujes. dobru chut.

  • Asutro 21.03.2018, 08:14

    Este by som poprosil uvest navod na klobasove smoothie. Ovocne nemam rad.

1

Pridať komentár