Bolieva vás hlava? Môže za to aj počasie či teplota vo vašom byte

hlava

photl.com

Podozrenie, že počasie s nami dokáže zamávať mali vedci už dlho, no nedávno sa im to podarilo aj dokázať. Okrem alkoholu, stresu či potravín môže mať na svedomí bolesti hlavy aj počasie. Vedci na Harvardskej univerzite v Bostone skúmali vplyv počasia na ľudí 7 rokov na vzorke s viac ako 7000 respondentmi. Okrem zmien teploty a tlaku vzduchu sa zameriavali aj na jeho kvalitu v súvislosti s ozónovou dierou, či znečistením.

Vplyv teploty

Priemerné telo sa cíti príjemne pri teplotách do 22 stupňov. Keď sa ortuť teplomeru šplhá vyššie, začíname cítiť únavu a môžu sa k nej pridať aj bolesti hlavy. A práve preto sa teplota 22 stupňov stanovila za ideálnu izbovú teplotu. Pri nej totiž naše telo nepotrebuje ani chladenie ani ohrievanie. Každé zvýšenie teploty o 5 stupňov podľa prieskumu zvyšuje výskyt bolestí hlavy až o 7,5%. Pokiaľ ide o nižšie teploty, tie sú nám príjemné tak do 15 stupňov. Potom sa prepíname do režimu, kedy sa snažíme teplo vyrábať a to je dôvod, prečo nás zima vyčerpáva a potrebujeme si zvýšiť dávky spánku a jedla.


Mohlo by vás zaujať: Tisícročný poklad menom rašelina: Pomáha kĺbom, nervom aj pokožke


Vplyv tlaku

Ten sa síce nepodarilo zachytiť číselne, ale podľa vedcov je jednoznačné, že čím nižší tlak, tým je väčšia pravdepodobnosť bolestí hlavy. Avšak vplyv tlaku sa u ľudí prejavuje až po 1 – 3 dňoch. Na rozdiel od teploty, ktorá človeka potrápi už po pár hodinách. Toto sa im podarilo zachytiť vďaka zaznamenávaniu počasia aj niekoľko dní pred a po výskyte bolestí hlavy spomínaných respondentov.

Vplyv kvality vzduchu

Zatiaľ sme sa domnievali, že dokáže zatočiť iba s ľuďmi trpiacimi migrénami. No prieskum ukázal, že privodí bolesti hlavy aj ľuďom, ktorí k nim inak  nemajú žiadne sklony. Prach alebo pach vo vzduchu účinkuje približne po niekoľkých hodinách. Bolesti hlavy z neho môžu pretrvávať aj niekoľko dní a dokonca sa časom v nás môže zakoreniť tzv. Pavlovov reflex. Aj preto sa postupne interval medzi pobytom v znečistenom vzduchu a nástupom bolesti hlavy skracuje.


Mohlo by vás zaujať: Pozor na tabletky na spanie: Takto ohrozujú vaše zdravie


Voda a vetranie sú najlepšími liekmi

Predtým, ako siahnete po spásonosnej chémii, skúste zabojovať silou prírody. Teplý vzduch aj nízky tlak vzduchu možno poraziť aj pravidelným pitným režimom. Odborníci radia byť o krok pred nastupujúcou bolesťou hlavy a už do jari sa naučiť piť 1-2 poháre pravidelne každú hodinu. Takto možno bolesti úplne zažehnať.

Ak sa znečistenému vzduchu neviete vyhnúť, snažte sa pobyt na ňom striedať s pobytom na čerstvom vzduchu. Ak napríklad maľujete, alebo pracujete v zafajčenom prostredí robte si prestávku každé 2 hodiny. Ideálne je zadovážiť si aj rúšku.

Zdroj: photl.com, photl.com, Pippa
Odporúčame