Sezóna sennej nádchy je tu: Ubráňte sa jej pomocou domácich trikov

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Zvykne vás na jar trápiť senná nádcha?

Alergická nádcha, ľudovo známa ako senná nádcha, je reakcia, ktorá v týchto týždňoch trápi mnohých z nás

Alergická nádcha, ľudovo známa ako senná nádcha, je reakcia, ktorá v týchto týždňoch trápi mnohých z nás. Jej názov má logické vysvetlenie, prišli s ním ľudia, ktorí hrabali seno na poli. Ide však o zavádzajúci názov. Nejde o alergiu na seno, ale najčastejšie peľ, roztoče, vírusy, huby, potraviny a zvieratá.


Netreba ju podceniť

Senná nádcha postihuje z roka na rok viac ľudí. Kedysi vznikala najmä u mladých vo veku od 15 do 25 rokov. Dnes to však už neplatí a môžu ňou trpieť aj starší ľudia.

Niekedy je veľmi ťažké rozoznať ju od bežnej nádchy, keďže majú veľa spoločných prejavov. Sennú nádchu spoznáte podľa červených očí, vytekajúceho sekrétu z nosa, svrbenia nosa, kýchania, kašľu a ekzému.


Mohlo by vás zaujímať: Senná nádcha útočí: Zabojujte proti nej prírodnými zbraňami


Zmiernite jej prejavy

Najdôležitejšie je poznať príčinu alergie. To znamená, že ak je to peľ nejakého kvetu, buriny či stromu, mali by ste ho v prvom rade obchádzať.

Takisto majte na pamäti, že:

 • Najviac peľu je v ovzduší okolo obeda a počas pekných, slnečných dní. Na prechádzku si preto vyjdite ráno alebo večer a najlepšie tesne po daždi, kedy je vzduch vyčistený.
 • Vyhýbajte sa okrajom lesa a vyhľadávajte vodné plochy.
 • Na okná v byte si dajte protipeľové sieťky a snažte sa čo najmenej vetrať.
 • Nezabudnite sa vždy pred spaním osprchovať a umyť si vlasy, aby ste sa zbavili peľu.
 • Dovolenkujte v horách alebo pri mori.
 • Nesušte bielizeň vonku.
 • Nenechávajte v aute, vlaku či autobuse otvorené okno, cez ktoré sa k vám dostane peľ.

Pomôže žihľava aj pestrec

Jedným z účinných pomocníkov v boji proti alergii je čaj zo žihľavy alebo pestreca mariánskeho. Nemecký výskumný tím dokázal, že žihľava má výborné protialergické účinky. Platí to však len vtedy, ak sa pije čaj z jej listov a nie z kvetov.

Pozor aj na čaje kúpené v obchode. Môžu obsahovať peľ, ktorý by mohol ešte viac uškodiť. Najlepšie je preto žihľavu nazbierať vlastnoručne, na miestach kde sa nepráši a kde nerastie blízko cesty.

O pestreci je známe, že tlmí zápaly aj astmatické záchvaty. Pomôže teda čaj pripravený z dobre rozdrvených semien.


Mohlo by vás zaujímať: Poklad z kuchyne: S týmto liekom vás sychravé počasie nezaskočí


Skúste výplachy nosa či obklady

V boji proti sennej nádche sa osvedčili aj pravidelné výplachy nosa slanou vodou a prikladanie ľadových obkladov. Slaný výplach si pripravíte úplne jednoducho. Stačí ak tri deci vychladnutej prevarenej vody zmiešate s lyžičkou soli a nos vypláchnete pomocou kanvičky. Potom stačí už len trikrát prepláchnuť každú nosnú dierku a to aspoň dvakrát denne.

Ľadové obklady sa môžu zdať banálne, no tiež pomáhajú. Prikladať ich treba na čelo a nezabudnite ich často vymieňať.

Kedy je nutné vyhľadať alergológa?

U každého sa senná nádcha prejavuje inak. Kým niekoho potrápi len jemná sekrécia z nosa, u iných môže dôjsť k úplnému zablokovaniu a v krajných prípadoch až k strate čuchu. Takisto existujú prípady, keď senná nádcha prerástla do zápalu očných spojiviek, astmy či kožných chorôb, ako sú ekzémy či žihľavka.

Alergológa je teda nevyhnutné vyhľadať v prípadoch, keď vás tieto problémy začnú obmedzovať v bežnom živote. Tejto návštevy sa netreba báť, pretože testy nebolia a včasné odhalenie alergie môže zabrániť jej rozvoju.

Info: Pacientom, u ktorých sa alergia potvrdí, sa väčšinou predpisujú antihistaminiká. Tie blokujú histamín, ktorý sa uvoľňuje pri alergickej reakcii z buniek, prípadne lieky, ktoré zmierňujú astmatické záchvaty.


Máte skúsenosti so sennou nádchou? Napíšte ostatným čitateľom účinné tipy v boji s ňou v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (4)

 • mamka 17.04.2018, 13:38

  Mojmu synovi pomohla pri alergii na pel liecba u alergologa- od cca r.2005 je liecba Oralair. Je to tabletka, ktora je vlastne extraktom z pelov trav. Syn maval predtym cervene oci, sople, svrbenie, vyrážky, od apríla až do júna. Už po prvom roku (liek sa berie od cca oktobra do cca marca, čiže pol roka kazde rano pod jazyk) sa mu prejavy vyrazne zmiernili. Teraz bral druhý rok a zatial nemá vobec ziadne prejavy alergie na pel, co je obrovsky uspech. Udajne treba liecbu dodrziavat cca 5 rokov, aby prejavy plne vymizli.

 • ivan 13.04.2018, 18:51

  llll

 • Mária 13.04.2018, 16:04

  Alergiu mám od 5 rokov. A najväčšiu na "zložky tráv" a potom peľ. 20-30 razy kýchnem, zaleje ma pot, slzia oči a z nosa kvapká. Primár alergológie mi povedal, že mi hrozí zástava srdca, čo sa dokonca raz stalo, keď som chodila na injekcie na alergiu. Jednu z injekcií som nezvládla a skolabovala. Teraz sa kŕmim liekmi a kvapkám kvapky a najradšej by som chodila s respirátorom, len neviem, ako by na mňa hľadeli tí ostatní.

 • jozko 13.04.2018, 15:35

  Mam 47 rokov a alergiu mam uz o 7-ich rokov. Pomaha mi len trcat doma a vobec nevetrat - len vecer nachvilu. Takze nevychadzam z domu asi 3-4 tyzdne. Vzdy si kvoli tomu vycerpam takmer celu dovolenku.

1

Pridať komentár