Stop boľavým ústam: Zatočte s nepríjemnými aftami ešte dnes!

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Donútili vás už niekedy afty vyhľadať pomoc lekára?

Nepríjemné afty v ústach dokážu poriadne znepríjemniť život

Prichádzajú nečakane, no o to viac nám dokážu strpčiť život. Reč je o defektoch ústnej sliznice, ktoré ľudovo nazývame afty. Rovnako ako herpes sťažujú príjem jedla a tekutín, v závažnejšej forme dokonca samotné rozprávanie. Na rozdiel od klasického oparu sa však nachádzajú vo vnútri ústnej dutiny. Viete, ako sa ich zbaviť a ako predchádzať ich vzniku?


Trápili sa už starí Gréci

Aj keď sa toto ochorenie javí ako jeden z dôsledkov uponáhľaného životného štýlu, jeho názov pochádza z čias gréckeho lekára Hippokrata. Za odborným pojmom stomatitis aphtosa sa skrývajú biele, prípadne žltkasté pľuzgieriky s červeným okrajom, ktoré zvyčajne dosahujú priemer do 0,5cm. Vzniknúť pritom môžu na ktorejkoľvek časti ústnej dutiny:

 • na jazyku – naše staré mamy hovorievali, že komu sa vytvorí pľuzgier na jazyku, toho práve ohovárajú
 • na podnebí – patria k najbolestivejším s najdlhšou dobou liečby, nakoľko ich jedlo pri prežúvaní zvykne najviac mechanicky dráždiť
 • na ďasnách – tieto afty vás najviac potrápia pri umývaní zubov
 • na sliznici pier – za tieto si do veľkej miere môžeme sami mimovoľným hryzením pier a ohrýzaním nechtov
 • na sliznici líc – nemusí to byť pravidlom, no v tejto časti úst sa afty zvyčajne tvoria po mechanickom poškodení – pohryzenie pri jedení, oder protézou či strojčekom na zuby

Mohlo by vás zaujímať: Zbohom, krvácajúce ďasná: Všetko, čo potrebujete vedieť o čistení zubov


Prečo sú afty také nepríjemné?

Sprevádza ich často neznesiteľná bolesť, ktorá sa stupňuje priamo úmerne s ich počtom. Sú ľudia, ktorí majú aj viac než štyri afty naraz, nedokážu rozprávať ani prijímať tekutiny. Toto ochorenie sa môže objaviť častejšie ako raz za pol roka, pričom ho môžu sprevádzať horúčky cez 38 °C. Ak sa niektoré z uvedených príznakov týkajú aj vás, návštevu lekára by ste nemali odkladať.

Ako afty vlastne vznikajú?

Zlou správou je, že presnú príčinu vzniku bolestivých vriedkov moderná medicína ešte stále nepozná. K rizikovým faktorom však patrí oslabená imunita, vyčerpanie organizmu, stres, nedostatok niektorých vitamínov a stopových prvkov. Veľký pozor však treba dávať aj vyššie spomenuté mechanické poškodenie ústnej sliznice. Akýkoľvek defekt je totiž vstupnou bránou pre infekciu. A verte, že baktérií je v našich ústach naozaj viac než dosť.


Mohlo by vás zaujímať: Zubná kefka je základ ústnej hygieny: Ktorá je pre vás tá najlepšia?


Boj s veternými mlynmi?

Pri ťažkých formách tejto choroby sa mnohí z vás zhodujú, že účinný liek vlastne ani neexistuje. Napriek tomu však existuje zopár rád, ktoré dokážu výskyt pľuzgierov znížiť a nepríjemné pocity potlačiť:

 • doplňte predovšetkým vitamín C a B komplex
 • doprajte si výťažok z echinacey na posilnenie imunity
 • siahnite po sladkom drievku
 • vyplachujte si ústa šalviovým čajom
 • dodržiavajte prísnu ústnu hygienu použitím kefky s mäkšími štetinami
 • na okamžitú úľavu vyskúšajte niektorý z farmaceutických výrobkov s obsahom lidokaínu pre lokálne znecitlivenie
 • vyhnite sa citrusovým plodom, paprikám a paradajkám, vhodné nie sú ani korenisté jedlá
Zdielať na Facebooku

Diskusia (26)

 • Nika 21.06.2016, 13:18

  mne najlepšie zaberá Propolisová tinktúra. Keď sa afty objavia tak s vatovou tyčinkou si prikladám tinktúrku. Trocha to zo začiatku štípe ale dá sa vydržať :-) Tak to robím až kým nezmiznú. Potom aspoň 2x do týždňa ale aj častejšie zriedenou propolisovou tinktúrov s vodou preplachujem ústa po umití zubov ako s ústnou vodou a je to výborné aj na paradentózu a aj dych je super :-) Ak sa nezabudnem a preplachujem tak mám dlhodobo pokoj od áft ale aj od herpesov :-) Tinktúr je viac no najviac sa mi osvedčila od Dr.Dudek lebo je za dobrú cenu a v každej lekárni.

 • juraj 22.05.2015, 23:49

  Asi 15 rokov som užíval Zaditen, predpísaný alergológom, afty sa stále vracali. Najviac mi pomáhal celaskon s kalciom intravenózne. Potom som sa dostal k mixu rias a ionizovanej vode www.detoxvoda.sk a od tej doby keď sa aj nejaká aftička objaví, ostane maličká a maximálne do týždňa zmizne.

 • Tamara 11.08.2014, 14:18

  Mne sa afty vytvárajú pravidelne každý mesiac pred menštruačným cyklom a pokračujú pár dní aj počas cyklu. No momentálne sa mi tiež spravila afta a trápi ma už vyše týždňa. Skúšala som propolis, ale márna snaha. Je pravda, že mám oslabenú imunitu, začala som brať vitamíny atď... Ale inak mi na afty nepomáha vôbec nič. Proste ich nechám tak a zmiznú (po čase). Takže môj recept na afty je zvýšiť príjem vitamínov.

 • Ivan 20.06.2013, 10:39

  Skvelý článok :) http://abczdravie.sk/ochorenia/afty-v-ustach-liecba-a-prevencia Afty

 • Ivan 20.06.2013, 10:37

  http://abczdravie.sk/ochorenia/afty-v-ustach-liecba-a-prevencia

 • jeef 11.02.2013, 14:20

  Môj osvedčený prostriedok: propolisová tiktúra ( 50 percent alkoholu). Afty ráno a večer natierať opakovane. Dočastnú pálivú bolesť a charakteristickú vôňu treba rešpektovať. Za 3 dni máte na čas pokoj. Používajte stále len svoj príbor, pohár a tanier !

 • Nina 09.02.2013, 10:02

  ja mavam afty už 20 rokov a ide ma porazit.. mavam to v lete s neumyteho ovocia, zeleniny, alebo len tak ked mam oslabenu imunitu v zime ked je taky naval chrípok.. ked sa mi pred tromi rokmi narodila dcérka používala fialovu vodičku na jazyk.. raz som si to vyskušala dat na aftu a behom dvoch dní bola fuč.. síce fialovy tien v ustach som mala este ale potom tyžden ale nevadí, hlavne ze afty pomizli..

 • Gabika 29.11.2012, 15:01

  Tak ja mám práve čerstvú skúsenosť s aftami, vytvorili sa mi v krku a ešte k tomu sa pridružila aj chrípka. Proste radosť žiť Našťastie som ich zlikvidovala za 3 dni.Veľmi odporúčam sprej SOREX - ukľudní tie afty a celkom rýchlo ich aj vylieči, takisto aspoň prvých pár dní brať B vitamín vo zvýšenej miere - 3-4tbl za deň a k zlepšeniu by malo dôjsť takmer okamžite

 • Eva Černáková 01.09.2012, 20:19

  Môjmu synčekovi sa začali robiť afty, keď sa mu prerezávali zúbky, skúšali sme možné aj nemožné, rôzne tinktúry, lieky na podporu imunity, vždy sa nám afty hojili dlhšie ako 2 týždne, až kým sme neskúsili Schusslerove bunkové soli /pozrite http://vilcakul.extra.hu/modules.php?name=News&fil e=article&sid=101/, ide o minerály, ktoré sa nachádzajú v každej bunke nášho tela. Vyrábajú sa na spôsob homeopatík. Tabletku som rozdrvila a dala rovno na aftu, alebo len tak nasypala do úst, predtým sme sa trápili s aftami aj 3 týždne, teraz bolo za 3 dni po aftách. V Nemecku sa používajú už dlho, na Slovensku je ich problém zohnať, hlavne treba dávať pozor, aby išlo o nemeckého výrobcu.Dlho som hľadala po internete, ako ich zohnať, ale nič sa mi nepozdávalo, nikde neuvádzali výrobcu.Teraz ich objednávam cez http://www.mimibazar.sk/foto.php?id=14675213&tab=7 , ide o kvalitného nemeckého výrobcu.

 • vlaďa 12.07.2012, 10:06

  Mne pomohli homeopatiká, mala som afty v ústach 5-6 rokov. Žiadne lieky, ani mastičky, ani zubná pasta neboli účinné.

1 2 3 >

Pridať komentár