Pravdivý príbeh: Môj muž na svadbe ledva vypil prípitok, skončil ako alkoholik

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Ilustračné foto

Vydala som sa do rodiny, v ktorej sa pilo. Veľa. Aj keby nebolo čo do úst, na pálenku sa vždy našli peniaze. Preto sa mi páčil postoj môjho muža Fera, ktorý aj na vlastnej svadbe ostal len pri jednom prípitku. Nepočúval reči o tom, že si nevie uctiť rodinu. A to mi veľmi imponovalo. Kto mal tušiť, že už o pár mesiacov sa zmení na nepoznanie?


Po svadbe sme začali bývať u svokry, Ferovej mamy, ktorá bola tvrdou a hrdou ženou. Život ju naučil. Muž, kým ešte žil, ju neraz naháňal po dome sekerou. Rád si vypil a pálenka v ňom prebúdzala agresivitu.

Deti to neradi videli. Schovávali sa, kde sa mohli, pred otcovým hnevom. Fero, keď trochu podrástol a zmužnel, bránil mamu vlastným telom pred otcovými údermi. Keď mi to rozprával, hrnuli sa mi slzy do očí. Preto som verila, že je správny chlap na správnom mieste, ktorý si stojí za svojou rodinou.

Život po svadbe však vôbec nebol ružový. Mojej svokre sa nepáčilo nič, čo som spravila. Zemiaky boli málo slané, mäso sa nedalo požuť. A môj muž, miesto toho, aby sa ma zastal, držal stranu mame. Keď som ho vítala doma s plnou náručou ponôs a neskôr aj s uplakanou Terezkou, začal radšej utekať do krčmy.

Keď si vypil pivo, vedela som to prežuť. Od smädu, veď to nič nie je. Po čase som však čoraz viac cítila, že páchne alkoholom. Verila som, že sa to zlepší, keď sa presťahujeme do svojho a svokra sa nám prestane montovať do života.


Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: Alkohol zničil život mne aj mojim deťom


Nič sa nezmenilo. Práve naopak. Fero už začal piť ako dúha. Stačilo, že som mu len raz pripomenula jeho odpor k alkoholu. „Nechcem skončiť, ako môj otec,“ vravieval. Ten zomrel práve kvôli cirhóze pečene, pričom dlhoročný alkoholizmus v tom zohrával nemalú rolu.  Keď som mu to povedala, takú mi vylepil, že mi stena dala druhú. Paradoxne som sa za to hanbila ako pes. Pretože som ho provokovala.

A tak sa začali moje galeje týranej ženy. Svokra mi vyčítala, že sa maľujem ako ľahká žena. Avšak netušila, že si len mejkapom zakrývam pribúdajúce modriny. Terezka, ku ktorej pribudli dvaja bratia, sa len skrývala. Stávalo sa z nej zakríknuté dievčatko.

Keby som nemala deti, hneď by som zdrhla kade ľahšie. Ale vždy, keď som sa na nich pozrela, bolo mi smutno z toho, že by nemali vyrastať v kompletnej rodine. Keď som sa so svojím trápením zdôverila švagrinej, len sa uškrnula. Vraj nepozná ženu, ktorej by raz za čas muž nedal jednu výchovnú. A tak som radšej ostala ticho.

Rozvod bol v našej dedine vnímaný nielen ako hriech, ale aj ako obrovské zlyhanie. Žena ma vydržať všetko. To bol zmysel manželstva. Farár síce vravel, že by dohovoril môjmu Ferovi, ale veľmi som sa toho bála. Keby sa to dozvedel, že som to vykecala pri spovedi, asi by ma prizabil.


Mohlo by vás zaujímať: Inšpiratívny príbeh: Nemohli podporiť choré deti, 12-ročný chlapec sa preto sám naučil šiť plyšáky


Raz sa to takmer stalo. Pri jednej bitke ma hodil z balkóna, na ktorom sme ešte nestihli spraviť zábradlie. Nemali sme za čo, Fero čoraz viac peňazí „investoval“ do alkoholu. Mala som jediné šťastie, že som spadla z prvého prostredia. Nemocnici som sa však nevyhla. Mala som zlomenú ruku, nohu a viaceré pomliaždeniny. Keď suseda zavolala sanitku, ošetrovatelia nechápali, prečo nechcem ísť s nimi.

Doktor pri pohľade na moje telo hneď pochopil, kde je pes zakopaný. Dohovoril mi, vybavil mi kontakt s psychologičkou i sociálnou pracovníčkou a ja som konečne nabrala odvahu odísť od Fera. Vedela som, že skôr či neskôr by ma prizabil. Odišla som od neho a už niekoľko rokov žijem s deťmi na mieste, kde ma nemôže nájsť.

V dedine som bola iba raz, aj to za asistencie sociálky. Prišla som si po veci. Všetci mi však nadávali. Pretože žena má byť doma pri manželovi, a ja som zlyhala. Teraz viem, že najťažšie je rozhodnúť sa. Potom sa všetko poskladá. A ja sa konečne s deťmi nemusím báť, kedy dostanem ďalšiu výchovnú.


Poznáte podobný príbeh? Ako dopadol v reálnom živote? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (12)

 • Zuzana 22.12.2018, 10:18

  Boli dvaja bratia. Vyrastali v rodine, kde sa pilo od rána do večera. Vyrástli, dospeli...Jeden pil od rána do večera, druhý ani kvapku. Keď sa toho prvého pýtali, prečo pije,odpovedal : Videl som to v detstve. A ty prečo nepiješ ? Pýtali sa druhého. Videl som to v detstve...

 • Monika 15.12.2018, 22:25

  Pokiaľ si muž neuvedomí, že má problém a nebude sa chcieť zmeniť, tak jeho závislosť sa bude len zhoršovať a s ňou aj jeho správanie--ak žena s ním zostáva a vystavuje jeho týraniu aj deti, to znamená: 1. žena ho v závislosti nepriamo podporuje (enabler-však alkoholik má kde spať, kde sa nažrať, za čo kúpiť viac alkoholu), 2. žena týra aj svoje deti, lebo ich núti žiť v toxickej domácnosti a vystavuje ich týraniu jedného z rodičov. Dúfam, že žena aj deti chodia na terapiu, inak sa obávam, že sa z toho nikdy psychicky nedostanú a deti si budú so sebou nosiť mindráky po zvyšok života.

 • I am Who I am 14.12.2018, 14:45

  hovori sa, ze prilezitost robi zlodeja. robi prostredie alkoholika? ... dva pripady zo zivota. Prvy: otec alkoholik, syn v purberte tiez naruzivy pijan po otcovom vzore. ked sa dcery vydali mimo rodnu hrudu, vytiahli z tohto prostredia aj brata. uz je to cca 20-25 rokov a chlap okrem nejakych sviatkov alebo prilezitosti nepije a ma usporiadany rodinny zivot... Pripad druhy: krasne ziena. vyrastala v rodine kazatela, vystudovala Oxford, po skole sa dala dokopy s partiou ludi, ktori to s uzivanim zivota dost prehanali a z pitia sa u nej stala zavislot. nezamestnatelna. na socialnych davkach. ubytovanie jej platilo mesto a cosi doplacala aj rodina. zomrela minule leto vo veku 44 rokov po tyzdnoch pobytu v nemocnici na zlyhanie organov :(... takze mozno je to geneticke ale treba pripustit moznost, ze prostredie ma zrejme tiez svoju silu...

 • bat 13.12.2018, 16:22

  Bezny pribeh - tak to dopadne, ked par tvoria dvaja nie prilis inteligentni ludia. Chlapova hlupost sa prejavila v tom, ze nakoniec podlahol tlaku problemov a dostal sa na trajektoriu jeho otca. Zena svoju hlupost prejavila tym, ze namiesto aby pomohla chlapovi odputat sa z jeho osudu, tak do neho rypala, vrtala a vytvarala zlu atmosferu, az to nakoniec skoncilo pri "vychovnych" a z tej cesty uz nebolo kam sa vratit. Ako vravim, bezny pribeh dvoch nie prilis inteligentnych ludi.

 • Eva 13.12.2018, 13:01

  najhorší omyl je ked žena ostane s tyranom aby mali deti kompletnú rodinu..čo je na takejto rodine kompletné..na dedinách to bola kedysi normálna vec..muž ženu vytrieskal a išlo sa ďalej.

 • Oľga 13.12.2018, 13:00

  Ako si vyriešia život dvaja dospelí ľudia, závisí len od nich. Nejaká možnosť sa vždy nájde. Žiaľ neplatí to pre deti, ktoré sú od svojich rodičov závislé. Načo je dobrá "kompletná rodina", v ktorej deti trpia pre alkoholizmus, tyranizmus otca a submisívnu matku, ktorá sa nedokáže postaviť ani za seba ani za svoje deti? Vyrastať v takejto rodine znamená, niesť si svoj batôžtek horkosti celý život. Deti vyrastajúce v rodine alkoholika sú vždy nejakým spôsobom poznačené: geneticky, psychicky, charakterovo.

 • I am Who I am 13.12.2018, 11:12

  Lubos, keby sa tu dali davat lajky, tak odo mna ich mas teraz hadam aj desat... paradny prispevok

 • Stano 13.12.2018, 08:37

  Ale toto mohla teta čakať, keď sa privydala do rodiny, o ktorej vedela že sa tam chlonce do nemoty, a ešte že pán manžel nemá svoje bývanie ale býva u mamičky, o ktorej vedela že aká z nej bude svokra. Toto ani inak nemohlo dopadnúť. A že mužíček nepil? No na začiatku vzťahu sa každý krotí, aby sa ženuška nezľakla. Keď vtáčika lapajú, pekne mu spievajú. Ale gény neodrbeš. Keď aj otecko sa uchlastal na smrť.

 • Stano 13.12.2018, 08:28

  Ach bože z takýchto ľudí je mi zle. Takíto násilníci a tyrani sú tí najväčší chudáci a úbožiaci. No keby prišiel chlap a povedal mu, že daj mi jednu výchovnú, tak sa poserie od strachu. Ženu zbiť dokáže každý ale postav sa sebe rovnému, na to už nemajú gule. Takíto bývajú väčšinou tí najväčší zbabelci, Žena mala mať nejakého kamaráta, ktorý by mu dal toľko výchovných kým by nskončil v nemocnici, pod hrozbou že ak sa jej ešte raz dotkne, tak skončí na horšom mieste ako je nemocnica. Myslím že by jej už dal pokoj.

 • ľuboš 13.12.2018, 08:08

  Samozrejme, je to bežne aj dnes... :((

1 2 >

Pridať komentár