Na Slovensku stúpa počet amputácií nohy: Cukrovkári, viete, ako tomu predísť?

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Trpíte cukrovkou?

Diabetická noha je v súčasnosti najčastejšou príčinou amputácií nohy

Trpíte vy alebo vaši blízki cukrovkou? Majte sa na pozore! Na toto ochorenie sa dnes síce nezomiera, nebezpečné je však kvôli komplikáciám, ktoré môžu mať vážne následky. Popri postihnutí očí a obličiek je jednou z najobávanejších komplikácií takzvaná diabetická noha, ktorá je v súčasnosti aj najčastejšou príčinou amputácií nohy.


Alarmujúce je, že počet amputácií dolných končatín v dôsledku cukrovky každoročne stúpa. „Za rok 2016 bolo na našom území vykonaných 3886 amputácií, čo je oproti roku 2013 nárast o 793 ľudí s diagnostikovaním najkrajnejšej možnosti. Toto číslo je na 21. storočie strašné," uvádza pre TASR Vladimír Mičieta, predseda Slovenskej asociácie dodávateľov zdravotných pomôcok SK+MED. 


Mohlo by vás zaujímať: Cukrovka 2. typu dávno nie je len vecou seniorov: Odhaľte ju včas!


Chýbajú špecializované centrá

Na Slovensku trpí cukrovkou až 350-tisíc pacientov. „Pravdepodobnosť diabetickej nohy u nich je približne 60 percent, pričom predstavuje až 40 - 45 % všetkých amputácií," hovorí MUDr. Tibor Balázs, intervenčný rádiológ a primár endovaskulárneho programu kliniky CINRE v Bratislave. Podľa jeho názoru je najdôležitejšia osveta a informovanosť pacientov o možnostiach liečby.

Nezanedbateľné miesto má však aj samotná prevencia a včasná diagnostika. Endovaskulárne metódy vystuženia ciev alebo cievne rekonštrukcie dokážu zachrániť pacienta pred amputáciou až v 92 % prípadov. Na Slovensku však chýbajú centrá, ktoré by po prepustení z nemocnice zabezpečovali starostlivosť o otvorené rany a monitorovali pacientov. Chýbajú tu aj špecializované centrá, ktoré by sa venovali výlučne komplexnej liečbe ciev.

Inak povedané, zdravotná starostlivosť o ľudí s týmto ochorením nie je na takej úrovni, ako by mala byť. Potvrdzuje to aj Mičieta: „Kým na Slovensku je takýchto centier sedem alebo osem, v Česku je ich sedem len v samotnej Prahe..."  

Rady pre pacientov

Diabetická noha sa prejavuje charakteristickými kožnými zmenami, vznikom nebolestivého vredu gangrénou postihnutej nohy. U pacienta s cukrovkou by mali byť nohy vyšetrené pri každej ambulantnej návšteve u lekára, zvlášť, ak bolo u neho zistené postihnutie nervstva alebo ciev.

Rovnako dôležitá je však aj spolupráca pacienta a jeho aktívna účasť na prevencii diabetickej nohy. Čo by si teda pacient ma osvojiť a na čo by v žiadnom prípadne nemal zabúdať?


Mohlo by vás zaujímať: Proti mykóze aj únave či nádche: Dožičte si kúpele nôh na rôzne spôsoby


Desatoro preventívnych opatrení:

1. Nohy si kontrolujte pravidelne viackrát denne - ráno, večer a vždy po vyzutí topánok.

2. Pri kontrole ťažšie prístupných častí nohy použite zrkadlo, alebo využite pomoc príbuzných.

3. Zamerajte sa na hodnotenie kože, jej povrchu, farby, všímajte si začervenania, náznaky tvorby otlakov, opuchov, zhrubnutej kože a prasklín v nej, nezabudnite ani na medziprstové priestory, kde by koža mohla byť "rozmočená" a tiež na zarastanie nechtov.

4. V prípade príznakov a prejavov zápalu či tvorby defektu (opuchy, pľuzgiere, praskliny, poranenia, zmena farby...) situáciu nepodceňujte a vyhľadajte lekára.

5. Kontrolujte si obuv prehmataním, pátrajte po nerovnostiach, chybách šitia, cudzích predmetoch a pod.

6. Aspoň raz denne si vymeňte ponožky.

7. Dvakrát denne si umyte nohy vo vlažnej vode nedráždivým mydlom.

8. Dôležité je nohy následne dobre osušiť, najmä medzi prstami. V prípade plesňového postihnutia ošetrite lekárom odporučeným prípravkom.

9. Zhrubnutú kožu denne odstraňuje pemzou a pozor na správne strihanie nechtov.

10. Nechoďte bosí, najmä ak trpíte diabetickou neuropatiou s oslabenou citlivosťou na vonkajšie podnety

Vo všeobecnosti platí, že postihnutie diabetickou nohou možno veľmi pozitívne ovplyvniť správnym dávkovaním fyzickej aktivity, dôsledným dodržiavaním diétneho režimu, hygienickou starostlivosťou o postihnuté nohy a ich ochranou pred úrazmi a poraneniami.


Máte skúsenosti s diabetickou nohou? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (6)

 • Matúš 15.07.2019, 11:23

  Napíšem to veľmi nezdvorilo. Obzvlášť v dnešnej dobe platí, že cukrovka je takpovediac choroba z prežierania. Je to tichý zabiják a muži nemajú liečebnú disciplínu. No mnohí sa však hodne fyzicky narobia, takže si ju tak hneď nevšimnú. Dokážu spaľovať nadbytočný cukor. A jedia ovocie, hýbu sa... A ešte niečo, komu hrubne koža na nohách? V živote som nepotreboval s ňou niečo robiť, nikdy som nemal rozpráskané päty, ako mnohé dámy. Asi bude niekde chyba, že?

 • kutil 13.04.2019, 07:15

  Veď bol nejaký zázračný liek z Kuby ako kompenzácia štátneho dlhu, ten mal tomu zabrániť ...

 • zienka 09.04.2019, 13:25

  aj moja babka sa tým strašne trápila. Najprv jej odrezali časť nohy, potom druhú časť a nakoniec celú. a potom aj druhú po častiach :((( veľmi, veľmi smutné, babka sa 3 roky takto trápila, než nakoniec zomrela :( Bola veľmi dobrá, veľmi som ju mala rada...

 • adamko 08.04.2019, 21:12

  Treba menej sa prežierať a občas si dať jednodňovú hladovku. Najlepšie každý týždeň.

 • Ssss 08.04.2019, 12:13

  Najhorsie je ze tato choroba neboli - a tak na nu ludia kaslu!

 • Peter 08.04.2019, 12:05

  Moj otec mal tuto zradlivu chorobu a bohuzial svojou nedbanlivostou to dotiahol az... tam kde sme nechceli cize do hrobu a to vo veku 64 rokov. Zacalo sa tusim od lavej nohy kde sa urobil defekt a museli mu amputovat jeden prst, potom az pod kolenom. Rany sa strasne zle hoja preto treba pri kazde najmnejsej rane navstivit lekara a teda hlavne dbat dietou atd. Cez asi 3 roky bol pokoj a to iste sa zacalo aj pri druhej nohe, prakticky ten isty postup... az po oblicky, zrak, mensi srdcovy zaval z coho sa este dostal ale pri druhom to uz bola len mala sanca. Treba si robit pravidelne kontroly, meriat cukor a aj sam seba kontrolovat ako pisu v clanku.

1

Pridať komentár