Zasadili levanduľu a teraz žijú rozprávkovo: Pozrite, akú záľubu má táto rodina

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Išli by ste sa na levanduľovú farmu pozrieť?

Štorovci sa dostali k netradičnej levanduľovej zábave

Na Slovensku pribúda fialových polí. Levanduľa, ktorá je typická hlavne pre francúzske Provensálsko, sa začala udomácňovať aj u nás.


Očarila pestovateľov vo viacerých regiónoch a myjavské kopanice nie sú výnimkou. Jeden taký krásny a voňavý koberec sa rozprestiera v dedinke Poriadie. Levanduľová farma s príznačným názvom VioletHill patrí rodine Štorovcov. Zistite, ako sa dostali k netradičnej záľube a prečo sa rozhodli pestovať práve túto rastlinu.

Nápad prišiel na dovolenke

Tatkovi Stanovi, pracujúcemu ako záchranárovi RZP, a mamine Zuzke, povolaním účtovníčke a ekonómke, sa stala v roku 2016 osudnou dovolenka v Chorvátsku. Inšpirácia prišla na tržnici v Trogire, kde im učaroval stánok plný levandule a výrobkov z nej. „Možno aj dovolenková eufória prispela k tomu, že sme obaja voňavému kvietku prepadli. Nakúpené suveníry sme doma dlho ovoniavali. A asi vtedy sa zrodil prvotný nápad zasadiť si levanduľu aj doma,“ prezrádzajú rodičia troch ratolestí - synov Majka, Andrejka a Riška.

Keďže v tej dobe rodinka prerábala dom a v pláne bol aj projekt na založenie záhrady, bolo jasné, že v nej budú mať miesto aj fialové hlavičky. Pozemok je veľký, a to znamenalo pustiť sa do pestovania skutočne naplno. „Ani nevieme, ako sa to celé stalo, no mali sme obaja chuť skúsiť niečo, čo v našom regióne nie je. Takže, keď sadiť, tak hneď pole,“ vysvetľuje s úsmevom Zuzka.


Mohlo by vás zaujať: Dvojici Záhorákov učarovali traktory: Na záhrade majú vlastnú zbierku!


Risk bol zisk

Štorovci začali hľadať informácie na internete, najmä na zahraničných weboch, keďže levanduľové farmy sú typické pre teplejšie krajiny. Svorne však priznávajú, že ak chce človek podnikať, na väčšinu vecí musí človek prísť sám. „Nikto nám s ničím neradil, dokonca sme ani neboli navštíviť podobnú farmu. Jednoducho sme to riskli,“ dodávajú manželia. V októbri 2016 dali zorať záhradu a na jar 2017 už zasadili prvých 800 sadeníc. Doviezli ich zo zahraničia a ide o odrody špeciálne šľachtené na tuhšie zimy. Rastlinky dali do zeme a celý rok sa o ne starali. Na jar 2018 netrpezlivo čakali, či nepomrzli. Našťastie, zima nebola taká studená, takže vlani v máji už mohli verejnosti ukázať svoju malú levanduľovú farmu.

Voňavá kozmetika aj chutný čaj

Kvet kvitne dvakrát do roka - prvý raz v máji až júni a druhý raz v auguste až septembri. Pochopiteľne, všetko závisí od počasia. Na farme VioletHill Štorovci pestujú dva druhy levandule. Jedlú, ktorá je u nás nazývaná aj lekárska, využívajú napríklad do sirupov a čajov. Nejedlá sa využíva výlučne na dekoračné účely. Má niekoľkonásobne vyšší obsah silíc, a preto z nej kopaničiarska rodinka vyrába napríklad telové a vlasové oleje či soli do kúpeľa. „Naše výrobky ponúkame aj v mini-baleniach pre svadobných hostí, robíme z nich darčekové koše a ujali sa aj netradičné balenia ako sú skúmavky,“ prezrádzajú manželia, ktorí zatiaľ všetko robia len na objednávku prostredníctvom sociálnej siete.


Mohlo by vás zaujať: Ľudové prvky u vás doma: Manželia vyrábajú maľované truhlice ako z rozprávky


Miesto, ako stvorené pre dokonalú fotku

Zuzka a Stano pestujú levanduľu na ploche 700 metrov štvorcových a svoje malé pole pomaly rozširujú už aj z vlastných dopestovaných sadeníc. Prebytočné ponúkajú verejnosti na predaj. O samozber je veľký záujem, čo Štorovcov príjemne prekvapilo. Voňavé kvietky si prichádzajú nazbierať ľudia nielen z kopaníc, ale aj iných končín Slovenska. Mnohí sa pritom čudujú, že sa im darí v regióne, kde pestovanie levandule nemá žiadnu tradíciu. No Zuzka hovorí, že hoci je to netypické, dá sa to. Ak sa o ňu človek správne stará, a hlavne s láskou, tak sa to určite podarí.

Levanduľa nemá len krásnu vôňu a liečivé účinky, ale je aj mimoriadne fotogenická. „Prišiel aj jeden fotograf, ktorý robil knihu venovanú krojom Slovenska - fotil u nás myjavský a horehronský kroj,“ prezradili. Pre mnohých je fotenie vo fialovej kráse výzvou. Rozkvitnuté lány vyhľadávajú profesionáli, ale aj tí, ktorí chcú mať jednoducho originálne zábery vo svojom albume.


Aký vzťah k levanduli máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (3)

  • Veronika 28.08.2019, 13:08

    "Objav" storočia. Napríklad roky ju pestujú na námestí na Myjave a aj v záhradkách po okolí. Fialové polia sú však aj iné - tzv. Facélia. Je to medonosná rastlina a tiež vie veľké plochy krásne fialovo sfarbiť a vôňou prilákať včely.

  • rodric camela 27.08.2019, 12:11

    Toto je potrebné prečítať každý, som tu, aby som informoval celý svet o človeku, ktorý zachránil môj vzťah, a tento veľký človek sa volá Dr. IZOYA. Skutočne pre mňa odviedol skvelú prácu tým, že priviedol späť môjho bývalého milenca, ktorý ma opustil, a sľubujem, že sa ku mne už nikdy nevráti. S týmto som si uvedomil, že rozdávanie podrobností o svete Dr. IZOYA bude pre tých, ktorí majú prelomené domovy alebo vzťahy, veľmi prospešné, aby vám pomohli vyriešiť tento zlomený vzťah alebo vaše manželstvo. Môžete ho kontaktovať prostredníctvom jeho e-mailovej adresy: drizayaomosolution@gmail.com. Spojte sa s ním a uvidíte, ako sa váš problém vyrieši do 24 hodín. Špecializuje sa aj na nasledujúce záležitosti ... (1) Chcete, aby váš bývalý späť. (2) Chcete byť povýšený vo svojej kancelárii. (3) Chcete, aby vás nasledovali muži / ženy. (4) Chceš dieťa. (5) Ste podnikateľom a chcete získať zákazky (6) Chcete, aby bol váš manžel navždy váš (7) Potrebujete duchovnú pomoc. (8) Boli ste podvedení a chcete získať späť stratené peniaze. (9) Zastavte rozvod 10. Vyvolanie peňažných rituálov (11) Víťazné voľby

  • Klaudia 06.08.2019, 10:22

    Veľmi inšpiratívny článok. Ja vôňu levandule milujem, a odkedy ju susedia podo mnou v paneláku zavesili na zábradlie schodiska, a rozvoňali celý priestor, rozhodla som sa ,že si zasadím levanduľu na malej ploche ktorú mám voľnú pri našej chalupe. A veľmi ma potešilo si prečítať, že aj na Slovensku sa jej darí. Teraz otestujeme, či vydrží aj severoslovenské podnebie. Držím palce mladej rodinke , nech sa im v biznise darí.

1

Pridať komentár