U mužov s pravidelným sexom riziko ochorenia prostaty klesá: Ako často je dosť?

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Bojujete so zväčšenou prostatou?

Problémy s prostatou trápia veľa mužov a s pribúdajúcim vekom sa tento problém vyskytuje čoraz častejšie

Problémy s prostatou trápia veľa mužov a s pribúdajúcim vekom sa tento problém vyskytuje čoraz častejšie. Žliazka veľkosti gaštana, umiestnená pod močovým mechúrom, predstavuje zdravotné riziko a spôsobuje aj nemalé ťažkosti v bežnom živote.


Upadá aj partnerský život - pred svojou polovičkou muž mlčí a do sexu sa nehrnie. Väčšina sa hanbí navštíviť urológa, a preto potichu riskuje, že sa neliečený stav zvrhne do vážnejšieho stavu. Pritom väčší podiel ochorení prostaty predstavuje jej nezhubné zväčšenie, ktoré je možné dostať do stabilizovaného stavu liekmi alebo chirurgickým zákrokom. Riziko môžete znížiť aj vy. Zistite ako.

Význam prostaty pre život muža

Prostata, inak aj predstojná žľaza, produkuje tekutinu jemne mliečnej farby, ktorá je súčasťou ejakulátu. Vplýva na potenciu a plodnosť muža, keďže uľahčuje transport spermií a zvyšuje šancu na oplodnenie vajíčka. Povestná „kvapôčka lásky“ nie je nič iné, ako sekrét z prostaty. Jej lokalizácia vplýva na prietok moču - uvoľňuje alebo zamedzuje jeho prúdenie.


Náš tip na zaujímavé podujatie: Marco Rajt & Band


Kedy dochádza k zväčšeniu?

Súvisí predovšetkým s pribúdajúcimi rokmi, prirodzeným poklesom hladiny testosterónu v tele alebo rozvíjajúcim sa chronickým zápalom. Rozlišujú sa tri možné príčiny zväčšenia prostaty:

 • zápal - ktorý postihuje najmä mladších mužov
 • nezhubné zväčšenie (benígna hyperplázia prostaty) - najčastejšie u mužov po päťdesiatke
 • rakovina

V poslednom prípade sú veľmi smutné štatistiky - po rakovine pľúc ide o druhý najrozšírenejší druh u mužov a tretiu najčastejšiu príčinu úmrtia, na ktorú má vplyv zhubné ochorenie.

Obmedzenie každodenného života

Spoločným menovateľom je časté nutkanie na potrebu, prerušované močenie a so slabým prúdom alebo neschopnosť zastaviť prúd. Tieto problémy sa objavujú počas dňa a znepríjemňujú aj nočný spánok. Takéto vyprázdňovanie mechúra je rizikom pre vniknutie infekcií do celého ústrojenstva a tvorbu močových kamienkov. Napuchnutá a podráždená prostata významne zhoršuje kvalitu sexuálneho života. Buď muž nie je schopný udržať ejakulát, neovláda svoje telo a do minúty je po srande, alebo má problémy s oneskorenou ejakuláciou, respektíve vyvrcholí „nasucho“ - ejakulát sa dostane do močového mechúra a pri najbližšom močení ide močovou trubicou von.


Mohlo by vás zaujímať: Počet mužov s rakovinou prostaty pribúda: O čo vlastne ide a ako to riešiť?


5 spôsobov, ako znížiť riziko

 • Prostata lepšie funguje u mužov s pravidelným sexom. Výsledky rozsiahlej harvardskej štúdie potvrdili, že frekvencia ejakulácie minimálne 5 krát týždenne môže znížiť riziko rakoviny prostaty o 36 %. Nezohráva pri tom úlohu, či ide o akt s partnerkou alebo masturbáciu. Muži, ktorí boli počas života sexuálne aktívnejší, si dlhšie udržia zdravie pohlavného aj močového ústrojenstva.
 • Ak už pociťujete príznaky zväčšenej prostaty, vyhnite sa dráždeniu bez ejakulácie. Vtedy sa zvyšuje tlak na močovú trubicu.
 • Snažte sa obmedziť alkohol, kofeín a nikotín. Vaša strava by mala byť bohatá na ovocie a zeleninu (najmä červené a zelené plody) a pitný režim dostatočný, vzhľadom na vašu hmotnosť (20-40 ml tekutín na 1 kg hmotnosti).
 • Pravidelné a intenzívne cvičenie vie ochrániť vašu prostatu. Vedci hľadajú súvislosť už dlhé roky a viacerí sa zhodnú na tom, že aktívny život zlepšuje nielen celkové zdravie, ale aj zdravie prostaty. Venujte sa 5-krát týždenne cyklistike, behu, plávaniu, alebo sem zaraďte aspoň hodinu aktivít v posteli s partnerkou.
 • Nebojte sa o svojich ťažkostiach hovoriť, kým nie je neskoro. Ak máte v priamej línii v rodine muža, ktorý ochorel na rakovinu prostaty, už pri prvých ťažkostiach navštívte lekára. Koniec koncov - muži nad 50 rokov majú nárok na preventívne vyšetrenie prostaty raz za 3 roky. Ak ste v rodine ochorenie mali, máte nárok vyšetrenie absolvovať už od 40. roku života.

Máte skúsenosti s ochoreniami prostaty? Napíšte ich ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (6)

 • Veron 16.09.2019, 14:15

  Zdravý milostný život určite nie je modrá tabletka. Ale ak toto píše žena, dá sa to sčasti pochopiť... Ale zároveň aj nedá. Práve v rukách žien je mužov úspech i neúspech. Česť výnimkám. Modré, a nielen modré, tabletky majú tak negatívne vedľajšie účinky, že tento spôsob riešenia situácie určite nie je na mieste. Je to 1-2 razové riešenie nejakej citlivej situácie, určite nie dlhodobo. Boli aj lieky ako Proviron a mnohé ďalšie, nie strážiť kedy si dať tabletku. Psychika je prisilná zbraň. Často je ľahšie vymeniť ženu, priateľku či frajerku, ako si ničiť zdravie tabletkami. Porna je všade dosť, aj to už má svoje dôsledky. Okrem toho, tá tzv. "modrá" tabletka spôsobuje zníženú pohyblivosť už aj tak hooodne lenivých spermií u mnohých mužov. A keď počúvam koľko prípadov je asistovanej reprodukcie... no nechápem...

 • adamko 01.09.2019, 13:50

  @Zuzana: Nie som sprostý aby som 148€ vyhodil von oknom.

 • Zuzana 31.08.2019, 10:13

  Pre nas skor narodenych napisem, ze jediny sposob ako sa navratit k zdravemu milostnemu zivotu je pre vasho muza overena modra tabletka. Teraz sa da kupit aj bez receptu s vyhodnou zlavou na www.vmarket.sk

 • adamko 28.08.2019, 17:11

  Nikdy, nikdy nie je dosť!

 • evelina 27.08.2019, 14:16

  drahá rodric, tvoj úžasná príspevok patrí do sci-fi, ale total si ma pobavila, ja smejem tebe nachlas....

 • rodric camela 27.08.2019, 11:52

  Toto je potrebné prečítať každý, som tu, aby som informoval celý svet o človeku, ktorý zachránil môj vzťah, a tento veľký človek sa volá Dr. IZOYA. Skutočne pre mňa odviedol skvelú prácu tým, že priviedol späť môjho bývalého milenca, ktorý ma opustil, a sľubujem, že sa ku mne už nikdy nevráti. S týmto som si uvedomil, že rozdávanie podrobností o svete Dr. IZOYA bude pre tých, ktorí majú prelomené domovy alebo vzťahy, veľmi prospešné, aby vám pomohli vyriešiť tento zlomený vzťah alebo vaše manželstvo. Môžete ho kontaktovať prostredníctvom jeho e-mailovej adresy: drizayaomosolution@gmail.com. Spojte sa s ním a uvidíte, ako sa váš problém vyrieši do 24 hodín. Špecializuje sa aj na nasledujúce záležitosti ... (1) Chcete, aby váš bývalý späť. (2) Chcete byť povýšený vo svojej kancelárii. (3) Chcete, aby vás nasledovali muži / ženy. (4) Chceš dieťa. (5) Ste podnikateľom a chcete získať zákazky (6) Chcete, aby bol váš manžel navždy váš (7) Potrebujete duchovnú pomoc. (8) Boli ste podvedení a chcete získať späť stratené peniaze. (9) Zastavte rozvod 10. Vyvolanie peňažných rituálov (11) Víťazné voľby...

1

Pridať komentár