Čas rozprávok je tu: Ktoré sú tie najobľúbenejšie a kedy si ich môžete pozrieť?

tri oriesky pre popolusku

markíza

Blížia sa Vianoce, tie najkrajšie sviatky v roku a k nim neodmysliteľne patrí rodinná pohoda pred televíznou obrazovkou. Každý rok sa na vás hrnú desiatky najrôznejších filmov a rozprávok. Ktoré z nich stoja skutočne za to?

Klasika klasík

„Tváře umoněné od popela, ale kominík to není. Klobouk s peřím, luk a kamizola, ale myslivec to není. Šaty s vlečkou, stříbrem vyšívané, ale princezna to není, jasný pane“. Kto je to? No predsa legendárna Popoluška. Rozprávka, ktorú milujú mladí aj starí, muži aj ženy. Tri oriešky pre Popolušku sú rozprávkou, ktorú by ste mali mať každé Vianoce ako povinné čítanie. Príbeh netreba azda nikomu predstavovať. Kombinácia dobrej, skromnej a milej dievčiny v spojení s bezcitnou macochou a jej obľúbenou dcérou funguje dokonale. Čosi podobné ste už možno videli sto krát, Popoluška je ukážkou, ako sa to má robiť. Dokonalá atmosféra, rozprávkové postavy, prekrásne zasnežené pláne, všetko navodzuje tú pravú vianočnú idylku. Nechajte sa ňou opätovne zlákať aj vy.

Tři oříšky pro Popelku, 1973, réžia: Václav Vorlíček, hrajú: Libuše Šafránková, Pavel Trávníček, Carola Braunbock

Pondelok 24. december: Markíza 19:30, Nova  20:15 – 21:50 


Mohlo by vás zaujať: Strašiak hodovania je za dverami: Ako zvládnuť žlčníkový záchvat?


Sen každého malého chlapca

Byť sám doma. Sníva o tom snáď každé dieťa, robiť si doma hocčo, jesť všetko zakázané a byť pánom domu. Takto sa cíti malý Kevin v podaní Macaulayho Culkina v populárnej rodinnej komédii Sám doma. Rodičia ho zabudli doma a spomenuli si na neho až keď bolo neskoro. On to však neberie ako veľkú tragédiu. Korčuľovanie sa po dome a všetko, čo mu rodičia zakazovali sa razom stáva dovoleným. Každá minca však má dve strany. Ani Kevinov život v opustenom dome nie je prechádzka ružovou záhradou. Na scéne sa objavia dvaja zlodeji, ktorí si robia zálusk na bohatstvo Kevinových rodičov. Ako celý príbeh dopadne už mnoho z vás vie, ak nie, nechajte sa prekvapiť.

Pokiaľ príliš neobľubujete rodinné komédie s detským hlavným hrdinom, v prípade snímku Sám doma spravte výnimku. Je to zaujímavý film, pri ktorom sa bude baviť celá rodina. Vyzdvihnúť musíme aj skvelý soundtrack, ktorý sprevádza celý film a je z dielne geniálneho skladateľa Johna Williamsa.

Home Alone, 1990, réžia: Chris Columbus, hrajú: Macaulay Culkin, Joe Pesci, Daniel Stern

Nedeľa 23. december: Prima Family  13:05 – 15:05 


Mohlo by vás zaujať:  Losos, sumec alebo pstruh: Ako často jesť ryby a ktorá je tá najzdravšia?


Zima ako v ruskom filme

Slovné spojenie, ktoré v súvislosti s nízkymi teplotami používa možno mnoho z vás. Pozrieme sa na zúbok kultovému filmu z ruského prostredia, ktorého názov je skutočne mrazivý. Mrázik. Rozprávka, bez ktorej si nevedia predstaviť Vianoce už celé generácie. Príbeh o ľudskej dobrote, poučení sa z vlastných chýb a samozrejme o láske vás zavedie do prostredia Ruska. Starček, vychováva svoju dobrú dcéru Nastenku, ktorú však utláča jej macocha a nevlastná sestra. Nastenku z domu vyženú a ona stretáva rozprávkového Mrázika. Na druhej strane lesa sa na skusy vydáva samoľúby Ivan, ktorému sebavedomie nechýba. Aj sily má nadostač, no chýba mu štipka ľudskosti. Keď odmietne pokorného starčeka v lete, ten ho zakľaje do podoby medveďa. Ak sa chce kliatby zbaviť, musí začať konať dobré skutky. Stretáva Nastenku a aj vďaka tomu, že sa do nej zamiluje sa začne meniť a ako sa na správnu rozprávku patrí, všetko dobre dopadne.

Morozko, 1964, réžia: Alexander Rou, hrajú: Nataša Sedych. Inna Čurikovova, Georgij Milijar

Streda 26. december: Markíza 17:25, Piatok 28.december: Nova 20:20


Mohlo by vás zaujať: Hitparáda vianočných piesní: Toto ste o nich možno netušili!


Hromada snehu pre všetkých

Niečo, čo si možno v dobe globálneho otepľovania praje každý. Kto za to všetko môže? Perinbaba a jej obľúbenec, Jakub, ktorý skáče po perinách, z ktorých sa sype sneh. Perinbaba Jakuba zachráni pred smrťou kvôli jeho smelosti, on jej za to na oplátku pomáha. Perinbaba mu toleruje aj mnohé šibalstvá alebo aj jeho úteky za svojou láskou, Alžbetkou. Jakubovi však život znepríjemňuje Alžbetkina macocha, jej nevlastná sestra a samotná Zubatá, ktorá o Jakuba stále bojuje. Zaujímavý príbeh s viacerými dejovými líniami. Možno by ste Perinbabu nemali púšťať práve tým najmenším, režisér Juraj Jakubisko sa vyznačuje filmami pre náročného diváka, často krát s posolstvom. Ani Perinbaba nie je iná. Je zaujímavá vizuálne a je umelecké stvárnenie si vychutnajú skôr skutoční filmoví nadšenci.

Perinbaba, 1985, réžia: Juraj Jakubisko, hrajú: Giulietta Masina, Petra Vančíková, Tobias Hoesl

Pondelok 24. december: Markíza 18:00


Mohlo by vás zaujať: Vanilka, škorica, klinčeky: Ako nám prospievajú vianočné koreniny?


Bez princeznej nie je rozprávka

Staré české rozprávky sú niečím, bez čoho Vianoce nemôžu ani byť. Princezná so zlatou hviezdou na čele je určite filmom, ktorý by nemal chýbať na kinematografickom vianočnom stole. Milý príbeh o krásnej princeznej, jej dobrom otcovi, zlom nápadníkovi a vysnenom princovi je rozprávkou zo starej školy. Vo filme je množstvo veršov, prehnanej gestikulácie, všetko je zveličené, no ak sa nad to povznesiete, vychutnáte si dokonalú rozprávku.

Princezna se zlatou hvězdou, 1959, réžia: Martin Frič, hrajú: František Smolík, Martin Růžek, Marie Kyselková

Pondelok 24. december: ČT 1 16:00, Utorok 25. december: Markíza 17:40,

Vianoce, tá najkrajšia rozprávka

Vianoce sú najkrajším sviatkom v roku a samy o sebe by mali byť pre vás rozprávkou. Rodinná pohoda v kruhu blízkych je tým najlepším prostredím, v ktorom si môžete vychutnať aj jednu zo spomenutých rozprávok. Ak sa vám bude predsa len máliť a budete chcieť typické rozprávky, pozrite si Pyšnú princeznú, alebo S tebou ma baví svet. Kultové filmy, ktoré zaručene navodia tú pravú atmosféru. Šialene smutná princezná, Cisárov pekár – pekárov cisár alebo Snežienky a machri sú ďalšie domáce filmy. V prípade, že máte chuť na čosi novšie, Polárnym expresom či Vianočnou koledou chybu rozhodne neurobíte. Nepreseďte však celé Vianoce len pred televízorom a nezabúdajte, že sú to sviatky, kedy máte byť hlavne so svojimi blízkymi.


Akú rozprávku máte najradšej vy? Napíšte do diskusie a vyhrajte knihu od vydavateľstva IKAR a DVD od Bonton filmu v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: markíza, Markíza, David
Odporúčame