Časy, keď internetový trh ponúkal len bežný spotrebný tovar, sú dávno minulosťou. Od konca roka 2009 totiž na webe nedostaneme kúpiť len nábytok, oblečenie či elektrospotrebiče, ale tiež lieky a zdravotnícke pomôcky. Aj v tomto prípade však platí, že každá minca má dve strany.
Aký je slovenský zákazník?
Keďže Slováci sa s možnosťou nákupu liečiv cez internet stretávajú už viac než rok a pol, na túto tému stihli prebehnúť viaceré výskumy. Z ich výsledkov vyplýva, že naša populácia sa s lekárňami na webe zatiaľ len zoznamuje. V budúcnosti však s nimi rátajú až dve tretiny internetových užívateľov, čo rozhodne nie je zanedbateľné číslo. Najväčší záujem je o lieky na chudnutie a proti chrípke, až štvrtinu trhového podielu tvorí nákup medikamentov na liečbu erektilnej dysfunkcie.
Internetový predaj liekov má množstvo výhod
Pozitíva, ktoré vyplývajú z online nakupovania, vo veľkej miere oceňujú najmä imobilní pacienti. „Už roky som pripútaný na invalidný vozík. Než by som sa mal kvôli jednému lieku trepať do lekárne, radšej si ho nechám doručiť kuriérom rovno domov,“ napísal nám čitateľ Jozef. Zákon na takýchto spotrebiteľov myslí povinnosťou zobrazenia príbalového letáku v slovenčine. Internetové lekárne a výdajne liekov s povolením k činnosti navyše môžu ponúkať len tie farmaceutické produkty, ktoré sú u nás registrované. Zásielkový výdaj liekov je preto vhodný pre pacientov s obmedzenou pohyblivosťou či tých večne uponáhľaných. Primárne je však určený všetkým, ktorí dlhodobo užívajú určité typy liekov, poznajú ich a majú o nich dostatok informácií. V mnohých prípadoch sú liečivá na webe dokonca lacnejšie než v kamennej lekárni.
Riziká stále prevyšujú
Za najväčšieho strašiaka internetového predaja liekov zdravotníci považujú to, že spotrebiteľ neprichádza do styku s lekárnikom. Často mu tak chýbajú cenné informácie nielen z hľadiska užívania, ale aj možnostiach náhrady s rovnakou účinnou látkou. Kameňom úrazu sú tiež podvodníci s falošnými liekmi viazanými na lekársky predpis. Ak sa nimi pacient nechá zlákať, väčšinou nemá ani tušenia, čo vlastne kupuje. Nebezpečenstvo vyplývajúce z užívania neregistrovaných produktov snáď ani netreba zvlášť predstavovať. Lekárnici dvíhajú varovný prst, že môže ísť doslova o hazard so životom.
Čo všetko môžete reklamovať?
Ak ste sa už rozhodli, že svoje zdravie zveríte do rúk internetovej lekárne, mali by ste poznať svoje práva. Vaša zásielka sa musí prepravovať tak, aby sa zabránilo jej mechanickému poškodeniu či strate jej obsahu. Dôklade si preto vždy skontrolujte nielen vonkajší, ale aj vnútorný obal. Chýbať nesmie tiež písomná informácia pre užívateľov napísaná v slovenčine. Ak si liekom zakúpeným prostredníctvom internetu nie ste istí, neváhajte sa obrátiť na lekárnika či priamo svojho ošetrujúceho lekára.
Zdieľať na