Najhoršia nočná nora: Spánková paralýza môže postihnúť aj vás, dá sa jej zabrániť?

spánková paralýza

Trápi vás spánková paralýza? (Zdroj: GettyImages)

Možno sa to stalo už aj vám. Počas spánku ste sa prebudili na to, ako je niekto cudzí vo vašej spálni, približuje sa k vám a kľačí vám na hrudníku. Zrazu vám postava  – najčastejšie zahalená v čiernom, začne do ucha šepkať nezrozumiteľné slová a vy sa cítite úplne bezradný. Nemôžete vydať ani hláska, pohnúť sa, ste úplne bezvládny. Jediné čo funguje je váš mozog.

Čo sa deje?

Nebojte sa, nezbláznili ste sa. Ide o spánkovú paralýzu, s ktorou sa stretlo už mnoho z nás. Nie každý si však túto situáciu pamätá. Čo to vlastne spánková paralýza je? Ide o stav, kedy telo spí, avšak mozog ešte pracuje. Veľmi zľahčene môžeme povedať, že ide o opak námesačnosti. Často však už nedokážeme rozlíšiť realitu od snívania. Trvá to iba pár sekúnd, aj keď sa vám môže zdať, že pôjde o celú večnosť.

Z medicínskeho pohľadu je to absolútne neškodný jav, aj keď táto situácia nás dokáže veľmi rozrušiť. Niektorí ľudia sa následne môžu báť zaspať a musia vyhľadať pomoc psychológov.

Komu hrozí?

Webový portál MedlinePlus uvádza, že: „Presná príčina spánkovej paralýzy nie je úplne známa. Výskum ukazuje, že so spánkovou paralýzou súvisí napríklad nedostatok spánku, nepravidelný spánkový režim, stres alebo spánok na chrbte.“ Predpokladá sa, že k nej dochádza najmä u mladých ľudí, ale stretnúť sa s ňou možno v každom veku.

Rozlišujeme dokonca dva druhy spánkovej paralýzy. Izolovanú – respektíve jednorázovú a chronicky opakujúcu sa. Ja bojujem so spánkovou paralýzou už asi 13 rokov. Niekedy aj polroka niť, niekedy aj každú druhú noc. Ja som si už zvykla. Nič iné mi neostáva,“ písalo sa v jednej diskusii.

Slovenský psychológ  Dušan Fábik uvádza, že: „Pri odhade počtu osôb, ktoré zažili aspoň jednu spánkovú paralýzu sa objavujú rôzne hodnoty. Niektoré výskumy hovoria iba o 7 %  populácie, iné hovoria až o jednej tretine populácie.“

Rady na spánkovú paralýzu

So spánkovou paralýzou sa stretávali ľudia odjakživa. Niektorí to pripisovali čarám, duchom či démonom. Našli sa dokonca tvrdenia, ktoré spájali tento jav s mimozemšťanmi.  Zaujímavé však je, že každý opisuje spánkovú paralýzu veľmi podobne. Neexistujú na to žiadne lieky. Čo môže pomôcť?

  • veriaci odporúčajú modlitby pred spánkom, poprípade počas samotnej spánkovej paralýzy
  • dychové cvičenia, meditácie
  • pred spánkom by sme nemali jesť nič ťažké
  • nekončiť deň pozeraním do telefónu

Osobná skúsenosť

Spánkovú paralýzu sme zažili aj my, dokonca dvakrát. Môžeme potvrdiť, že jej príznaky boli rovnaké ako sa píše v úvode tohto článku. Tmavá postava, problém s pohybom, nepríjemné šepoty pri uchu. Keď sa to udialo po druhýkrát, bolo jasné, o čo sa jedná a strach bol oveľa menší. To, čo nám ale pomohlo bolo sústrediť sa na palec na nohe a snažiť sa ním pohnúť.

Ak sa so spánkovou paralýzou vo svojom živote stretnete aj vy, snažte sa v danom momente zachovať čo najväčší pokoj. Tým, že sa budete sústrediť na pohnutie jednou časťou tela, vyšlete mozgu signál, ktorý spracuje a vaše telo na to začne reagovať.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk, medlineplus
Odporúčame