Čo odpudzuje kliešte? Na domáce recepty sa radšej nespoliehajte

Ako sa chrániť pred kliešťovou encefalitídou

Ako sa chrániť pred kliešťovou encefalitídou (Zdroj: Pfizer)

V jarnom období sa neprebúdzajú len kliešte, ale ožívajú aj rôzne mýty s nimi spojené. Počuli ste už o tom, že napádajú najmä osoby so sladkou krvou a že ich odradí cesnak či pivo? Žiadny z týchto účinkov nebol vedecky dokázaný a pravdou je, že na kliešťa treba ísť o čosi chytrejšie ako len receptami starých mám. Môžu totiž prenášať nebezpečné ochorenia.

S kliešťom sa môžete stretnúť aj na prechádzke v parku či doma v záhrade, v lese, pri behu, na detskom ihrisku. Sú takmer všade. Na hostiteľa čakajú v tráve a zatiaľ čo kedysi sme boli na kliešťov zvyknutí z lesov, dnes je už situácia iná a na Slovensku sa bežne vyskytujú v záhradách, parkoch a nielen v lesných porastoch a na lúkach. Aktívne začínajú byť už pri teplote 5 °C.

Na svete je asi 700 druhov kliešťov a nebezpečné sú najmä v tom, že môžu prenášať  ochorenia ako boreliózu či kliešťovú encefalitídu. Nákaza sa navyše môže z kliešťa preniesť aj na zviera a takýmto spôsobom aj do surového ovčieho či kozieho mlieka.

S kliešťom môžete skončiť v nemocnici

Na obávanú kliešťovú encefalitídu, ľudovo nazývanú aj zápal mozgu, lieky v súčasnosti nemáme. Aj keď sa spočiatku príznakmi podobá na chrípku, môže spôsobiť dlhodobú hospitalizáciu a neskôr trvalé zdravotné následky.

Možno ste už počuli o tom, ako kliešte napádajú ľudí so sladkou krvou alebo že im nechutí cesnak či pivo, no odporúčania, ktoré sa niekedy rýchlo šíria medzi ľuďmi, nefungujú a nezaberajú ani ako prevencia proti vážnym ochoreniam.

Ako na účinnú prevenciu?

Chrániť sa treba tričkami s dlhým rukávom a dlhými nohavicami zastrčenými do ponožiek, používať repelenty a pravidelne si kontrolovať telo po návrate z prírody. Veľmi účinnou ochranou proti kliešťovej encefalitíde je však očkovanie. Chráni pred vírusom bez ohľadu na to, či do tela prenikol prostredníctvom kliešťa alebo prostredníctvom nepasterizovaných mliečnych výrobkov.

Napriek vysokej účinnosti a bezpečnosti je toto očkovanie na Slovensku stále málo využívané. Pre porovnanie v Rakúsku je zaočkovaných vyše 90 % populácie. Slovensko pritom patrí medzi rizikové krajiny v Európe a prípadov kliešťovej encefalitídy nám rokmi pribúda. Evidované sú počas celého roka, no očkovanie vás účinne chráni kedykoľvek, a to nielen v lese, ale aj na prechádzke v parku či doma v záhrade.

Viac informácií o tom, ako sa chrániť pred kliešťovou encefalitídou nájdete na www.pozornakliesta.sk

Ako sa chrániť pred kliešťovou encefalitídou
Ako sa chrániť pred kliešťovou encefalitídou (Zdroj: Pfizer)


 

Zdroj: PR článok
Odporúčame