Rozhýbte sa: Fyzická aktivita môže pomôcť ochrániť váš mozog, aj keď máte príznaky demencie

senior cvičiaci s činkami

Cvičenie s váhami posilňuje telo (Zdroj: Freepik/freepik)

Nový zahraničný výskum poukázal na ďalší dôvod, prečo by ste mali žiť aktívnym životom. Štúdia zistila, že cvičením sa zvyšujú hladiny proteínu, o ktorom je známe, že posilňuje komunikáciu medzi mozgovými bunkami prostredníctvom synapsií. A práve to môže byť kľúčovým faktorom v boji proti demencii. Ochranný účinok bol dokonca zistený u aktívnych starších ľudí, ktorých mozgy vykazovali znaky Alzheimerovej choroby či iných kognitívnych chorôb. „Synapsie sú komunikačnými spojmi medzi nervovými bunkami a sú skutočne miestom, kde sa deje kúzlo, pokiaľ ide o poznanie,“ povedala pre platformu CNN autorka štúdie Kaitlin Casaletto, odborná asistentka neurológie v Centre pamäti a starnutia na Kalifornskej univerzite v San Franciscu. „Všetko naše myslenie a pamäť je výsledkom týchto synaptických komunikácií.“

Príčina je zatiaľ neznáma

Predchádzajúce štúdie ukázali, že fyzická aktivita môže znížiť riziko demencie o 30% až 80%, „ale nerozumieme, ako sa to deje na biologickej úrovni u ľudí,“ vysvetlila Casaletto. „Prvýkrát sme u ľudí opísali, že synaptické fungovanie môže byť cestou, prostredníctvom ktorej fyzická aktivita podporuje zdravie mozgu,“ povedala a dodala, že štúdia môže ukázať iba súvislosť, nie nevyhnutne príčinu a následok.

Regulácia bielkovín je kľúčová

Dobre fungujúci mozog zabezpečuje hladký pohyb elektrických signálov cez synapsie z neurónu na neurón a do iných buniek v tele. Aby to bolo možné, mozog musí v týchto synapsiách neustále nahrádzať opotrebované proteíny a zároveň zabezpečiť, aby boli správne vyvážené a regulované. „Na synapsii je prítomných veľa proteínov, ktoré pomáhajú uľahčiť rôzne aspekty komunikácie medzi bunkami. Tieto proteíny musia byť vo vzájomnej rovnováhe, aby synapsia fungovala optimálne,“ vysvetlila Casaletto.

Priebeh výskumu

V tejto štúdii, publikovanej v Denníku Alzheimerovej asociácie (The Journal of the Alzheimer’s Association), vedci analyzovali hladiny bielkovín u ľudí, ktorí svoj mozog darovali vede v rámci projektu Pamäť a starnutie. Projekt prebehol na súkromnej výskumnej univerzite v Chicagu (Rush University), kde bola skúmaná fyzická aktivita ľudí vo veku 70 až 80 rokov. Zistenia ukázali, že ľudia, ktorí sa viac hýbali, mali viac ochranných bielkovín.

„Čím viac fyzickej aktivity, tým vyššia je hladina synaptických bielkovín v mozgovom tkanive. To naznačuje, že každý pohyb sa počíta, pokiaľ ide o zdravie mozgu,“ vyjadrila sa Casaletto. Okrem toho dodala, že fyzickej aktivite by ste týždenne mali venovať približne 150 minút. Samozrejme, nemusíte vykonávať žiadne náročné cvičenia, postačí vám aj malá prechádzka na deň. Rôzne štúdie dokazujú, že aj chôdza súvisí so zníženým rizikom úpadku kognitívnych funkcií.



Zdroj: plnielanu.sk, cnn.com
Odporúčame