Deti pri hre spoznávajú celý svet a ešte si užijú veľa zábavy: Ktoré hračky majú najradšej?

Otec s dcérou sa hrajú s Legom

Otec s dcérou sa hrajú s Legom (Zdroj: LEGO)

Hra je pre deti tou najprirodzenejšou aktivitou. Spoznávajú pri nej situácie zo života, učia sa nové veci, získavajú a zlepšujú svoje sociálne ale aj motorické zručnosti, a ešte si užijú veľa zábavy!

K detstvu neodmysliteľne patrí zvedavosť a spoznávanie všetkého, čo našich najmenších obklopuje. Deti objavujú svet a zisťujú, ako všetko okolo nich funguje. Skvelým sprievodcom pre pochopenie mnohých zákonitostí a situácií je pre zvedavé detské hlavičky hra. Vďaka nej si môžu osvojiť sociálne zručnosti a nanečisto natrénovať rôzne situácie, ktoré na nich v priebehu dňa čakajú.

Vďaka hre tak majú rodičia unikátnu možnosť predstaviť deťom ako prebieha napr. prehliadka u lekára, návšteva kaviarne alebo prechádzka v meste a ukážu im, čo všetko spolu zvládnu. Podľa štúdie LEGO® Play Well si takmer všetci oslovení rodičia myslia, že hra pomáha rozvíjať zručnosti, ktoré sú dôležité pre budúci úspech a pohodu dieťaťa.

Hra ako ten najlepší učiteľ

Hra s kockami rozvíja deti vo všetkých smeroch. Malé ručičky sa manipuláciou s kockami a ďalšími elementmi učia byť obratnejšie. Deti si tak prirodzene trénujú jemnú motoriku a vďaka trénovaniu koordinácie očí a rúk lepšie ovládajú svoje pohyby a zlepšujú svoje zručnosti. Aj zdanlivo nudné aktivity pri hre im tak ukazujú nový svet a učia ich novým schopnostiam. Pre rodičov to predstavuje rutinnú záležitosť, kedy pomáhajú deťom s rozpoznávaním farieb, tvarov, čísel, vzorov a posilňujú kognitívne schopnosti detí.

Hra rozvíja aj kreativitu a fantáziu

Výsledky štúdie LEGO® Play Well Study ukazujú, že aj podľa samotných detí má hra pozitívny vplyv na ich kreativitu. 95 % detí si myslí, že im pomáha skúšať nové nápady a robiť nové veci1. S kockami sa najmenšie deti môžu hrať na všetko, čo ich len napadne! Smetiar sa stane lekárom, bager rozváža pizzu a obrovská mrkva vyrastá zo stromu?

Vo svete kociek LEGO® DUPLO® nie je nič nemožné! Takáto hra navyše podporuje detskú schopnosť predstaviť si doposiaľ neznáme veci. Deti pri hre zapájajú pravú hemisféru, kde sídli fantázia, kreativita a predstavivosť. Počas hrania sa tieto vlastnosti rozvíjajú. Deti tak zabudnú na okolitý svet a v tej chvíli sa cítia šťastné.

Hra rozvíja aj sociálne zručnosti. Prirodzene učí deti spolupracovať, zdieľať hračky ale aj komunikovať s ostatnými. Podľa prieskumu spoločnosti LEGO Group vykonávanom medzi učiteľkami z materských škôl, učí hra deti vzájomnému rešpektu a pripravuje ich na budúcnosť a to najmä z hľadiska rozvoja sociálnych väzieb a rolí.

Hra rozvíja aj kreativitu a fantáziu
Hra rozvíja aj kreativitu a fantáziu (Zdroj: LEGO)

Bezpečná príprava na svet

Hranie môže slúžiť aj ako spoločná príprava na nové situácie. Čaká vás návšteva lekára, spoločný čas v kaviarni alebo veľký nákup? Všetky aktivity si môžete s deťmi prehrať a dopredu sa tak na ne pripraviť. Hra zoznámi deti s novými aktivitami a pomôže im dopredu spracovať a pochopiť, čo sa bude diať.

Tip na hru pred návštevou lekára:

Prejdite si spolu návštevu ordinácie, od počúvania stetoskopom cez váženie až po odber krvi. Pri skutočnej návšteve lekára budú deti vedieť, čo ich čaká a budú sa cítiť pripravenejšie a bezpečnejšie. S kockami si takto môžete prehrávať nové, nečakané, ale aj bežné situácie, ktoré vaše deti môžu stretnúť. Zakaždým spolu objavíte niečo nové a užijete si spoločný čas.

Spoločné hranie s kockami je pre deti aj rodičov skvelou aktivitou, ktorá podporuje celkový rozvoj. Prepojenie kreativity, motoriky a učenia tvorí príležitosť pre zábavu aj vzdelávanie. Okrem rozvoja všetkých zručností, prináša aj radosť zo spoločného času stráveného s vašimi deťmi. Podľa štúdie LEGO Play Well sa však rodičia so svojimi deťmi dostatočne nehrajú. 8 z 10 detí si praje, aby sa s nimi rodičia hrali viac.

LEGO® DUPLO® Smetiarske auto (10987) (od 2 rokov)

Pozor, idú smetiari! Táto stavebnica ukáže deťom, ako funguje svet recyklácie. Malí objavitelia sa naučia všetko o triedení odpadu do správnych košov a vysypávaní odpadkov do auta. Ľahko sa stanú hrdinami všedného dňa, ktorí pomáhajú udržať priestor v ktorom bývame v čistote. V smetiarskom aute dokonca môžu odviezť aj stratené šteniatko. Smetiari sú jednoducho srdcovka!

Lego Duplo Smetiarske auto
Lego Duplo Smetiarske auto (Zdroj: LEGO)

LEGO® DUPLO® Domček na strome 3 v 1 (10993) (od 3 rokov)

Aké je to najdobrodružnejšie miesto na detskú hru? Predsa dom na strome! Objavte s vašimi malými prieskumníkmi zábavné útočisko v korunách stromov. Nájdete v ňom všetko pre poriadne dobrodružstvo – extra dlhú šmykľavku, kolísavý most ale aj sadu na piknik. Nezastaví nás ani škaredé počasie – figúrkam stačí pridať dáždnik a môžeme spoločne vyraziť pre veľkú tekvicu! Schválne, či ju domov dopravíme na fúriku alebo využijeme skateboard! Fantázii sa medze nekladú.

Lego Duplo Domček na strome
Lego Duplo Domček na strome (Zdroj: LEGO)

LEGO® DUPLO® Rodinný dom 3 v 1 (10994) (od 3 rokov)

Objavte s vašimi najmenšími život v rodinnom dome! S figúrkami mamky a ocka, 3 deťmi, psíkom a mačičkou sa malí prieskumníci rozhodne nebudú nudiť. Od ranného výskoku z vyhriatej postieľky až po večerné kúpanie, v tomto rodinnom dome sa môže odohrať čokoľvek! Dokonca sa dá postaviť 3 rôznymi spôsobmi. Čo si dáme na obed? Čokoľvek zo záhradky! Po jedle spoločne nakŕmime zvieratká a potom sa naučíme niečo o recyklácii. Nezabudnite dať večer auto na nabíjačku, aby sme zajtra mohli vyraziť za dobrodružstvom!

Lego Duplo Rodinný dom
Lego Duplo Rodinný dom (Zdroj: LEGO)
Zdroj: plnielanu.sk, Tlačová správa
Odporúčame