Deväť najkontroverznejších jedál na svete: Naozaj musíme jesť mäso z delfína či gorily?

Mäso so zeleninou

thinkstockphotos.com

Exotické jedlá lákajú množstvo turistov, ktorí sa ich ochutnávaním chvália po návrate domov. Túžba po výstrednostiach, ale aj zvyky lokálnych obyvateľov v posledných rokoch narážajú na odpor ochrancov zvierat – a niet sa čomu čudovať. Ktoré jedlá si teda radšej odpustiť?

Žraločie plutvy (Čína)

„Štvrtine druhov žralokov hrozí vyhubenie a dopyt po žraločích plutvách k tejto hrozbe podstatne prispieva,“ povedal profesor Michael McCarthy, ktorý je ochrancom prírody z Melbournskej univerzity. Na žraločiu polievku sa najčastejšie dá naraziť v Číne, kde sa toto nákladné jedlo tradične podáva na svadbách, na uvítanie hosťom či na preukázanie úcty pri ďalších formálnych príležitostiach. V Ázii je konzumácia žraločích plutiev a mäsa legálna, Taiwan je jedinou ázijskou krajinou, ktorá zakázala kontroverznú praktiku lovu žralokov len s cieľom odrezať im plutvy a hodiť ich späť do mora. Časť leteckých spoločností a hotelov v Hongkongu pred časom vyškrtla žraločie plutvy z jedálnička a Čína zakázala ich podávanie na vládnych banketoch.

Strnad záhradný (Francúzsko)

Strnad je plavý vták rozšírený po celej Európe. Vo Francúzsku, kde žije jedna z najväčších populácií strnadov, je lahôdkou. Tradične sa je pod obrúskom, pretože sa konzumuje celý i s kosťami a do úst sa strká naraz. Toto jedlo sa objavilo aj v poslednej sérii televízneho seriálu Hannibal. Pytliaci každý rok nelegálne zabijú tisíce strnadov a Medzinárodný zväz pre ochranu prírody (IUCN) odhaduje, že za posledné desaťročie klesol ich počet o 30 percent.


Mohlo by vás zaujímať: Najdrahšie jedlá na svete: Veľa zaplatíte za hľuzovky, zlato, ale aj melóny


Veľmlok čínsky (Čína)

Veľmloci sú najväčším druhom obojživelníkov a žijú v jazerách a riekach južnej Číny. Počas posledných 30 rokov ich nadmerný lov na mäso – predávajú sa za 1000 dolárov za kus – znížil ich počet o 80 percent a teraz patria medzi kriticky ohrozené druhy na zozname IUCN. Nadmerný lov sa podpísal nielen na znížení populácie veľmlokov, ale aj na zmenšení ich veľkosti. Vedci sa domnievajú, že kvôli snahe lovcov chytiť čo najväčšie kusy už teraz veľmloci nedorastajú do maximálnej dĺžky 180 centimetrov.

Kareta obrovská (Kajmanské ostrovy)

Cestovatelia najčastejšie narazia na mäso karety obrovskej na Kajmanských ostrovoch, kde je pokladaná za národné jedlo a jej konzumácia aj chov sú legálne. K dispozicii je ale v celej karibskej oblasti aj niektorých južných štátoch USA, hoci v Spojených štátoch je dovoz, predaj aj preprava tohto druhu nelegálna. Neustále klesajúci počet kariet obrovských a žalostné podmienky, v ktorých sú chované v jedinej legálnej chovnej stanici na Kajmanských ostrovoch, sú podľa odborníkov dostatočným dôvodom, aby sa človek konzumácii mäsa týchto morských korytnačiek vyhol.


Mohlo by vás zaujímať: Taliansko môže byť gurmánskym zážitkom: Ktoré dobroty tam určite treba vyskúšať?


Gorila (Konžská republika)

Gorily boli dohnané na pokraj vyhubenia kvôli obľube ich mäsa. V mestách ako je konžské Pointe Noire sa údené gorilie mäso voľne – hoci nelegálne – predáva na trhoviskách. Predpokladá sa, že je ročne ulovených na mäso viac ako 400 goríl, napriek tomu, že je tento druh na zozname kriticky ohrozených druhov IUCN.

Šupinavec (Čína)

Ak chcete ohromiť priateľov historkami o tom, aké exotické jedlo ste ochutnali, potom šupinavec túto úlohu nepochybne splní, a to napriek svojmu vzhľadu, ktorý ku konzumácii príliš neláka. Tanier s mäsom zo šupinavca najpravdepodobnejšie zoženiete v Číne, kde už je však lov šupinavcov nelegálny. Odhadnúť počet populácie šupinavcov je ťažké s ohľadom na nočný a samotársky život týchto tvorov; všetky dostupné údaje ale hovoria o prudkom poklese. Podľa odborníkov dopyt po šupinavcoch zdecimoval populáciu v Ázii a teraz sa už lovia aj v Afrike, odkiaľ mieria do ázijských reštaurácií.

Delfín (Japonsko, Taiwan)

Predaj delfínieho mäsa na konzumáciu je v Japonsku bežný a legálny, aj keď je niekedy zámerne označený ako veľrybie mäso, ktoré sa predáva drahšie. Hoci spôsob, akým sú delfíny zabíjané, je kontroverzný, žiadny z druhov delfínov, ktoré sa v Japonsku lovia, nie je na zozname ohrozených druhov. Na Taiwane sú lov, predaj a konzumácia delfínieho mäsa zakázané od roku 1989. Napriek tomu je tam každoročne nelegálne ulovených 1000 delfínov a delfínie karbonátky sa zvlášť v západnej časti Taiwanu bežne predávajú v pouličných stánkoch.


Mohlo by vás zaujímať: Pošteklite počas dovolenky svoje chuťové bunky: Čo vyskúšať v Chorvátsku?


Paježura Bruijnova (Papua-Nová Guinea)

Paježura Bruijnova pochádza z Papuy-Novej Guiney a na pokraj vyhubenia sa dostala prevažne kvôli lovu na ľudskú konzumáciu. Paježura je jedným z dvoch druhov cicavcov, ktoré kladú vajcia (tým druhým je vtákopysk) a ako taká je kľúčovým živočíchom pre pochopenie vývoja cicavcov. Vláda Papuy-Novej Guiney zakázala komerčný lov Paježury, ale tradičný lov so psami je dovolený. Vo svojej pôvodnej domovine už sú paježury veľmi vzácne, ale chovné programy v zahraničných zoologických záhradách im dávajú aspoň nejakú nádej do budúcnosti.

Žaba hvížďalka (Dominika, Montserrat)

Žaba hvížďalka (Leptodactylus Fallax), známa ako „horské kura“, nevyzerá ako delikatesa vhodná na tanier. Ale kvôli jej obľube v Karibskej oblasti počet kusov tejto žaby klesol len za posledné desaťročie o 80 percent. Jej mäso sa pravidelne objavuje na jedálnych lístkoch reštaurácií, aj keď sa teraz vyskytuje iba na ostrovoch Dominika a Montserrat. Zväz IUCN, ktorý tento druh vedie na zozname kriticky ohrozených druhov, uvádza, že ešte v roku 2002 sa ročne zabíjalo až 36 000 týchto žiab. Teraz ich počet odhaduje na iba 8 000 kusov.


Ochutnali ste už niektoré zo spomínaných exotických jedál? Ako vám zachutili? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, news.com.au
Odporúčame