Domáce rady pre zarastajúce nechty: Zmiernia bolesti, opuch a dodajú zdravú farbu

Krásne nechty na nohách

Krásne nechty na nohách (Zdroj: GettyImages)

Zarastanie nechta do kožného valu sa odborne nazýva onychokryptóza. Ide o nesmierne bolestivý a nepríjemný stav, ktorý pri neliečení môže viesť až k infekciám. Typický je najmä pre prsty na nohách, zriedkavo však dochádza aj k zarastaniu nechtov na prstoch rúk.

K príčinám spôsobujúcim zarastenie nechtov patrí najmä nosenie priliehavých a tesných topánok, nesprávne strihanie nechtov a ich neobvyklé zakrivenie. Často k nemu dochádza aj u ľudí s cukrovkou alebo inými zdravotnými problémami, ktoré zapríčiňujú nedostatočné prekrvenie končatín.

Ak sa onychokryptóze nevenuje dostatočná pozornosť, môže dôjsť k infekcii. Tú spoznáte podľa intenzívneho začervenania a opuchu okolo nechtu, hnisavého ložiska a vodnatého výtoku zafarbeného krvou. V takomto stave je nutné navštíviť lekára, inak by mohlo dôjsť k rozšíreniu infekcie. Existuje však niekoľko možností, ako jej predísť.

Kúpeľ v teplej vode

Pravidelné namáčanie chodidiel v teplej vode spôsobuje zmiernenie opuchu, bolestí a citlivosti, ktoré spôsobuje zarastajúci necht. Navyše tak dochádza k zmäknutiu nechta, aj okolitej kože, takže zarastený necht budete môcť ľahšie odstrániť. Tento spôsob však účinkuje najmä v počiatočných fázach bolesti. Nohy nechajte vo vode aspoň 20 minút, ideálne je kúpeľ opakovať niekoľkokrát denne a pridať doň môžete i magnéziovú soľ. Tá pomáha zmierniť zápal.


Mohlo by vás zaujať: Skryté utrpenie menom zarastajúce nechty: Zbavte sa múk pri chôdzi raz a navždy


Pasta z kurkumy

K bohatému zoznamu využitia kurkumy možno pripísať aj problémy so zarastajúcimi nechtami. Zlúčenina zvaná kurkumín, ktorá sa v tejto rastline nachádza, má totiž antiseptické účinky a pôsobí tiež protizápalovo, proti bolesti a urýchľuje hojenie. Niektorí ľudia si zvyknú z kurkumy pripraviť pastu. Zmiešaním polky čajovej lyžičky prášku kurkumy s trochou olivového oleja vytvoria mazľavú hmotu. Tou si potierajú postihnuté miesta a zakryjú obväzom, aby pasta pôsobila niekoľko hodín.

Esenciálne olejové zábaly

Dezinfekčné účinky má aj olej z čajovníka. Vďaka nim pomáha zmierniť bolesť a znižovať riziko vzniku infekcii. Výborne sa hodí na liečbu rán, a to práve pre svoje upokojujúce účinky. Dve kvapky 100 percentného čajovníkového oleja zmiešajte s polievkovou lyžicou olivového alebo kokosového oleja. Zmes nakvapkajte na obväz a priložte k nechtu na niekoľko minút. Upokojujúce účinku majú aj levanduľový či oreganový esenciálny olej.


Mohlo by vás zaujať: Kostný výrastok na palci nohy trápi takmer polovicu z nás: Čo sa s ním dá robiť?


Citrónový zábal

Tento spôsob sa môže zdať prinajmenšom zvláštny, no ľudia trpiaci bolesťami v dôsledku zarasteného nechtu, ho môžu skutočne oceniť. Podstata tkvie, podobne ako pri jablčnom octe, v tom, že kyslosť citróna zabráni šíreniu infekcii. Plátok citróna priložte na postihnuté miesto a previažte ho obväzom. Nechajte pôsobiť celú noc a ráno prst dôkladne umyte.

Čistiaci obklad po odstránení nechta

Ak sa vám podarilo necht odstrániť, miesto je vhodné následne vyčistiť a zabrániť tak vzniku zápalu alebo infekcie. Jablčný ocot vyniká najmä antiseptickými a protizápalovými účinkami. Jeho mierne kyslý charakter navyše zabraňuje vzniku infekcii. Môžete ho pridať do vodného kúpeľa, prípadne čistým octom pomocou vatového tampónu vyčistiť miesto priamo. Peroxid vodíka je tiež mimoriadne účinným dezinfekčným prostriedkom, takže ho môžete rovnako pridávať do vody, alebo ranu priamo vyčistiť.


Mohlo by vás zaujať: Povedzte zbohom plesniam na nohách: Prečo nás trápia a ako sa ich zbaviť?


Diabetici, pozor!

Pokiaľ trpíte cukrovkou, problémami s prekrvovaním končatín alebo poškodením nervov v nohách, v žiadnom prípade by ste nemali onychokryptózu podceňovať. Hoci sa vám môže zdať, že ide o banálnu záležitosť, vo vašom prípade je vhodné ihneď vyhľadať lekára. Pri spomínaných zdravotných komplikáciách dochádza k zníženej citlivosti na bolesť a akékoľvek poranenia či infekcie nôh sa hoja oveľa dlhšie. Ak sa takémuto stavu nevenuje pozornosť, prípadne sa lieči nevhodným spôsobom, môže dôjsť aj k amputácii prstov.

Ako na prevenciu?

Strihať nechty na nohách by ste mali tak, aby voľný okraj nechta prečnieval prst. Okraj má byť rovný, nie okrúhly. Pomáha tiež stenšenie nechtu – jeho obrúsenie zhora jemným pilníkom. Vďaka tomu by sa mal nadvihnúť a prestať sa tlačiť do kože. Ak však nič nezaberá, asi sa návšteve odborníka nevyhnete a je možné, že vás bude čakať chirurgický zákrok. Nemusíte sa však obávať, budete v lokálnej anestézii. Nejde už o klasické trhanie nechtu, ale o čiastočné odstránenie nechtovej platničky, úpravu šírky nechtu a úpravu tvaru a veľkosti nechtových valov prsta.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame