Autom na dovolenku: Zistite si tieto podmienky skôr, než sa vydáte na cestu

starší pár v aute

Pred cestou by ste mali myslieť aj na prípadné problémy (Zdroj: Freepik/wavebreakmedia)

Cestovanie na dovolenku autom je pre mnoho Slovákov každoročnou tradíciou. Na cestách v zahraničí sa ale môže aj skúsený vodič dostať do neznámeho prostredia. Konfrontovaný je napríklad s dopravným značením v cudzom jazyku alebo iným správaním sa vodičov v cestnej premávke. Je preto dôležité, aby každý šofér vedel, ako postupovať v prípade problémov, napríklad pri dopravnej nehode. Podmienky totiž nemusia byť vo všetkých európskych krajinách rovnaké.

„Každé auto by malo mať zo zákona povinné zmluvné poistenie (PZP), ktoré slúži na úhradu škôd spôsobeným tretím osobám a jeho platnosť preukazuje vodič v zahraničí tzv. zelenou kartou, ktorú je povinný mať pri ceste v zahraničí pri sebe,“ ozrejmila hovorkyňa poisťovne Uniqa Beata Lipšicová. PZP platí v celej Európe a zároveň v niektorých ďalších krajinách, no v prípade cesty do zahraničia odporúča uzatvoriť aj havarijné poistenie.

Pokiaľ ide o banálnu nehodu, stačí vyplniť Európsky záznam o nehode, ktorý by sa mal nachádzať v každom aute. Záznam by mal obsahovať identifikáciu všetkých účastníkov nehody a vozidiel, vrátane ich poisťovne. V prípade, že sú na mieste svedkovia nehody, je vhodné doplniť kontakt aj na nich.

„Určite si tiež urobte fotodokumentáciu a nezabudnite na registračné značky vozidiel. V prípade kolízie s autom, ktoré ťahá príves, foťte vždy značku ťažného vozidla. Stávajú sa prípady, že jeden z účastníkov nehody sa snaží miesto opustiť. Vtedy sa dá podľa ŠPZ vyhľadať,“ odporúča manažér pre likvidáciu škôd z poistenia motorových vozidiel Uniqa Jiří Moravec.

Fotografie je treba uschovať, aby sa pomocou nich dala preukázať miera zodpovednosti na dopravnej nehode, resp. ich treba doručiť spolu s oznámením škodovej udalosti do poisťovne. Správu o nehode, vrátane prípadnej správy od polície, potrebujú poisťovne účastníkov nehody k posúdeniu oprávnenosti nárokov na poistné plnenie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Trápia vás pigmentové škvrny? Pomôcť si môžete aj domácimi prostriedkami

Poisťovňa podotýka, že vo väčšine európskych krajín musíte privolať políciu v prípade, ak došlo k zraneniu alebo usmrteniu, ak bol poškodený majetok tretích osôb, ak je podozrenie na alkohol alebo návykové látky u protistrany, ak sa druhá strana odmietne identifikovať alebo opustí miesto nehody bez identifikácie, ak došlo k vysokej škode na vozidle alebo k úniku nebezpečných látok na vozovku.

Vo všetkých európskych krajinách však nemusia platiť rovnaké podmienky. „Veľmi ľahko to zistíte, ak zavoláte a vysvetlíte okolnosti nehody na polícii v konkrétnej krajine a uvidíte, či nehodu chcú vyšetriť na mieste, alebo je nevyhnutné vyžiadať si úradný dokument o poškodení vozidiel pri nehode,“ dodala Lipšicová.

 Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame