Fajčiarky by sa mali rozlúčiť s hladkou pleťou: Vrásky sú len otázkou času

Fajčenie a pekná pleť

Ak fajčíte, skôr či neskôr sa to podpíše aj na vašej pleti (Zdroj: GettyImages)

Ak fajčíte, a na vašej pleti sa to zatiaľ neodzrkadlilo, neradujte sa predčasne. Vedci potvrdili, že fajčenie ovplyvňuje celkové zdravie i vzhľad našej pokožky, a výrazne prispieva k tvorbe vrások. Dobrá genetika ani kvalitné krémy vás tak pred nimi zrejme nezachránia.

Vo všeobecnosti sa vrásky spôsobené fajčením prejavia na tvári skôr ako vrásky typické pre starnutie. Súvislosť medzi výraznými vráskami a fajčením je zrejmá najmä vtedy, keď vyfajčíte viac ako 40 balení cigariet ročne. Na čo všetko v pokožke má nikotín dosah?

Kyslík, vlhkosť aj kolagén

Toxíny, ktoré pri fajčení vdychujeme, ovplyvňujú každý orgán nášho tela a spôsobujú jeho predčasné starnutie. Bolo by teda prekvapivé, ak by sa to netýkalo aj toho najväčšieho orgánu – pokožky. Fajčenie spôsobuje zúženie krvných ciev, čím sa obmedzí kyslík a živote dôležité živiny, ktoré sa dostávajú do kožných buniek. Okrem zníženia prietoku krvi toxíny z cigariet znižujú aj vlhkosť pokožky, čo môže spôsobiť, že vrásky sa ľahšie vytvoria a budú viditeľnejšie.

A to nie je všetko. Fajčenie spôsobuje aj rozpad kolagénových a elastínových vlákien v pokožke. Kolagén je esenciálny proteín, ktorý ovplyvňuje zdravie a pevnosť kože. Keď hladiny kolagénu a elastínu klesnú, koža ochabuje, stráca pružnosť a vytvárajú sa na nej vrásky. Ľudia, ktorí fajčia, mávajú podstatne nižšie hladiny kolagénu a elastínu ako nefajčiari, čo je najčastejšou príčinou predčasného vráskavenia.

Zmiznú vrásky, ak skoncujeme s fajčením?

Fajčenie síce bráni produkcii kolagénu, no tento účinok môže byť dočasný. Malá štúdia z roku 2019, ktorá porovnávala biofyzikálne vlastnosti kože u fajčiarov a nefajčiarov zistila, že u bývalých fajčiarov sa výrazne zlepšili hladiny kolagénu 4 až 8 týždňov po tom, čo prestali fajčiť.

Po 12-tich týždňoch produkcia kolagénu dosiahla úroveň takmer ako pred fajčením. Je teda pravdepodobné, že vrásky súvisiace s fajčením sa môžu zmieniť a tvorba nových sa výrazne spomalí, keď s týmto zlozvykom človek skoncuje. V inej štúdii z roku 2019 výskumníci zistili, že starecké škvrny a hyperpigmentácia sa výrazne zredukovali už do mesiaca po tom, čo fajčiari prestali fajčiť.

Ste fajčiarka?

Ako podporiť zdravie pokožky?

Hoci neexistuje dostatok dôkazov na to, aby bolo možné definitíve tvrdiť, že odvyknutie od fajčenia zvráti akékoľvek poškodenia kože, zdá sa, že aspoň niekoľko aspektov zdravia pokožky je možné dostať do normálu. Zvýšený kolagén sa postará o to, aby vrásky boli menej viditeľné a tvorba nových sa spomalila. Tento proces je však dobré „posilniť“ aj ďalšími krokmi.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Nenechajte svoju pleť trpieť od slnka: Tu nájdete štyri skvelé ochladzujúce masky na tvár!

V prvom rade je to konzumácia stravy bohatej na vitamíny a minerály, príjem dostatočného množstva tekutín a minimalizovanie spotreby alkoholu a kofeínu. To všetko pokožku obnoví, posilní, a môže jej udržať vlhkosť a zdravie. Nemenej dôležitý je aj dostatok spánku, pretože spánok pomáha kožným bunkám „opraviť“ nedostatky a zvýšiť produkciu kolagénu.

V starostlivosti o pleť netreba zabúdať najmä na pravidelné čistenie a hydratáciu pleti. Pomáha tiež jemná exfoliácia, ktorá odstráni odumreté bunky, a aplikácia sér, ktorými pokožke dodáme presne to, čo jej chýba. K základným látkam obsiahnutým v sérach patrí retinol a vitamín C, ktoré vyrovnávajú tón pleti, redukujú vrásky a pokožku rozjasňujú.

No a absolútnou alfou a omegou by malo byť používanie kvalitného krému s SPF, ktoré ochráni pokožku pred fotostarnutím a vznikom nových vrások. A to nielen teraz,  v letných mesiacoch, ale po celý rok. 

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame