Festival fotografie sa začal: V Bratislave si môžete pozrieť aj diela tohto svetoznámeho speváka!

žena v galérii

Príďte na niektorú z výstav fotografií (Zdroj: Freepik/esich_elena)

Pri príležitosti Mesiaca fotografie otvorili v utorok v Bratislave vernisáže viacerých výstav. Ide už o 33. ročník tohto historicky najstaršieho a najväčšieho festivalu fotografie. Návštevníci majú možnosť vidieť 25 individuálnych aj kolektívnych výstav slovenských a zahraničných autorov.

Fotografie od známeho speváka

V rámci festivalového bloku Svetová fotografia bude vystavená aj tvorba hudobníka, speváka a skladateľa Bryana Adamsa. Ten si za uplynulé desaťročie vybudoval povesť uznávaného fotografa. „Za svoj raketový vzostup vo svete fotografie vďačí najmä svojmu vzácnemu talentu zachytiť vo svojich fotkách nadčasovú eleganciu a jemné hĺbky, ktoré sú vizuálne príťažlivé a podnetné,“ uvádzajú organizátori vo festivalovom katalógu.

Riaditeľ Mesiaca fotografie Václav Macek pre TASR potvrdil, že Adams v Bratislave vystavuje 70 veľkoformátových fotografií. Ide o výber zo série Odhalení – portréty známych osobností zo sveta zábavy, módy a umenia. Séria Zranení – Dedičstvo vojny zachytáva ducha a odhodlanie britských vojakov, ktorí utrpeli zranenia v Iraku, v Afganistane alebo počas výcviku s následkami na celý život. Výstavu nájdete na druhom poschodí Domu umenia.

Slovenské osobnosti filmu

Počas festivalu sa bude konať aj vernisáž výstavy Portréty od Mira Nôtu. Fotograf je známy svojimi portrétmi slovenských osobností z oblasti kinematografie a audiovízie. Výstava je inštalovaná v priestoroch bratislavskej Galérie Slovenskej výtvarnej únie – Umelka.

Prezentovaných bude 30 osobností zo sveta slovenského filmu, ktoré Nôta zachytával počas posledných tridsať rokov. Uvidíte fotografie hercov Mariána Labudu, Milana Ondríka či Judit Pecháček Bardos, režisérov Dušana Hanáka, Petra Solana, Juraja Jakubiska, Martina Šulíka, Petra Bebjaka a mnohých ďalších umelcov zo sveta filmovej tvorby.

Perzské identity

Tematický blok Orient! prináša výstavu Maryam Firuzi s názvom Perzské identity. Galéria Umelka predstaví diela tejto iránskej režisérky, ktorá sa paradoxne nikdy nechcela stať fotografkou. Vyštudovala perzskú kaligrafiu aj filmovú vedu. Statické obrázky ju zaujali až v priebehu štúdia.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Od narodenia Theodora Roosevelta uplynulo 165 rokov: Jeho výroky sú plné úprimnosti

Vo svojich fotosériách robí prieskum Iránu súčasnosti, v ktorom je úloha ženy veľmi zložitá. Vystavené budú tiež práce z cyklu Čítanie v teheránskych uliciach, ktorá ponúka portréty, inscenované zábery v naaranžovaných kulisách, prekrývanie obrazov či zátišia.
 Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame