Voňavé gaštany aj u vás v kuchyni: Kde ich nazbierate a aký je najlepší recept na pečenú dobrotu?

Gaštan jedlý má na šupke dlhé a tenké pichliače (Zdroj: GettyImages)

Gaštan jedlý je jednou z najstarších drevín na svete. Mohutný a košatý strom rastie v našich končinách od nepamäti, avšak pôvodne pochádza z Malej Ázie. Kedysi sa mu hovorilo „chlebový strom“, pretože v časoch zlej úrody sa z hnedých lesklých plodov robila múka na pečivo. Gaštany sa tiež často podávali ako príloha k mäsu a varili sa z nich kaše.

V minulosti úplne bežná plodina, dnes cenená a nie práve najlacnejšia špecialita. Ak máte aj vy radi jemne sladkú chuť gaštanov, možno vám vŕta v hlave pár otázok. Prečo sú zdravé, kde ich nazbierať a ako pripraviť?

Zdravé maškrtenie plné vitamínov

Jedlé gaštany obsahujú vitamíny  C, B, E a K, dôležité minerály, ako draslík, vápnik, železo a zinok, ďalej bielkoviny, biotín, karotén a škrob. Nájdete v nich iba 3 % tuku,co z nich robí zdravšiu maškrtu k filmu. V porovnaní s inými orechmi majú aj nižšiu kalorickú hodnotu. Pistácie, arašidy a väčšina ďalších orechov majú na sto gramov okolo 600 kalórií, pečené či varené gaštany majú približne tretinu. Takisto neobsahujú glukózu, sodík ani lepok, môžu ich preto jesť aj celiaci. Vďaka vysokej nutričnej hodnote sú odporúčané deťom, ľuďom s veľkou fyzickou aktivitou a seniorom.


Mohlo by vás zaujať: Voňavé gaštany na tanieri: Vyskúšajte fit koláč bez múky alebo krémovú polievku


Rozoznajte gaštan od pagaštanu

Gaštan si ľahko pomýlite s pagaštanom konským. Plody vyzerajú rovnako, no každý je dobrý na niečo iné. Z jedného deti vyrábajú figúrky a ten druhý rozvonia kuchyňu. Ako ich teda rozoznáte?

Pagaštan konský má tmavozelené, dlaňovité listy na dlhých stonkách. Z každého listu vyrastá 5 až 7 nerovnomerne vrúbkovaných lístkov. Plody pagaštanu sa nápadne podobajú gaštanom, no pochutia si na nich akurát chovné zvieratá. Hnedé semená s bielym bruškom sa ukrývajú v tvrdej šupke s krátkymi a hrubšími pichliačmi. Pagaštan neslúži iba na výrobu dekorácií do bytu. Má významné účinky v kozmetike, pri liečbe kĺbových ochorení, kŕčových žíl, znižuje opuch a zápal.

Jedlý gaštan má listy lesklé, podlhovasté a na okrajoch ostro pílkovité. Plody dozrievajú v obale s množstvom dlhých jemných ostňov. Chutné jadro plodov je obalené v tmavohnedom kožovitom oplodí, ktoré musíte pred konzumáciou odstrániť.

Nazbierajte si svoju dobrotu

Gaštany sú sezónna záležitosť, dozrievajú zväčša od októbra do novembra. Na jeseň ich ponúkajú obchody, trhovníci aj stánky v meste. Avšak teraz, keď už poznáte rozdiel medzi gaštanom a pagaštanom, môžete skúsiť šťastie v lese či navštíviť niektorú z gaštaníc. Nájdete ich v južnejších častiach Slovenska, keďže obľubujú teplejšie podnebie. Vyberte sa trebárs obcí Jelenec a Horné Lefantovce neďaleko Nitry alebo do Radošínu. Najznámejšia gaštanica je v Modrom Kameni, kde sa každoročne organizujú Gaštanové slávnosti. Zbierajte iba nepoškodené, zdravé plody bez plesní. Dobrý gaštan spoznáte tak, že keď ho stlačíte, šupka sa zdeformuje.


Mohlo by vás zaujať: Gaštany sú skvelá jesenná pochúťka: Vyskúšajte niektorú z týchto sladkých dobrôt!


V chlade vydržia celé týždne

Gaštany nevydržia príliš dlho. Uskladnite ich v chladničke alebo chladnej, tmavej komore so stabilnou vlhkosťou. Takto vydržia zhruba 6 týždňov. Ak chcete mať gaštany do zásoby aj v zime, urobte miesto v mrazničke. Gaštany narežte nožom do kríža, dajte na 3 minúty do vriacej vody a vysušené zamrazte. Takto uchované gaštany môžete pripraviť na akýkoľvek spôsob. Varené gaštany poslúžia ako surovina na ďalšie spracovanie, môžete si urobiť napríklad vlastnú múku, pyré, kompót, džem, či fantastickú polievku. Ale najobľúbenejším receptom sú zrejme obyčajné pečené gaštany.

Najlepší recept na pečené gaštany

Gaštany umyte a nožom narežte na šupke po dĺžke alebo do kríža. Dajte na plech, pokropte vodou a pečte a pri teplote 200 °C. Občas pomykajte plechom, aby neprihoreli, a priebežne ich kropte vodou. Hotové sú zhruba za pol až trištvrte hodinku. Upečené gaštany majú popraskanú kožu a sú o niečo tmavšie. Lúpte ich ešte teplé, pretože keď vychladnú ich koža stuhne a lúpu sa oveľa horšie. Ak ich chcete mať hotové rýchlejšie, namočte ich pred pečením na niekoľko hodín do studenej vody.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame