Jarné upratovanie si zaslúži aj vaše auto: Poradíme vám, ako na to!

Muž

sxc.hu

Aj keď zabránite omrvinkám prísnym zákazom jedenia a pitia na palube vášho štvorkolesového tátoša, nájde si v ňom miesto iná špina. Zimná sezóna sa nezaobíde bez kúrenia a s ním sa vo vašom aute verným spoločníkom stáva prach. K tomu pridajte vlasy na opierkach či fľaky na poťahoch a už to nevyzerá tak, ako by sme chceli.

Vysávač je základ

Možno zostanete prekvapení, aký dlhý rad naň môže byť na pumpe. Okrem čakania si pripravte aj plné vrecká drobných. Praktickejšou alternatívou je skočiť pozrieť babičku na dedinu, či kamarátov na chalupu. Prečo takýto výlet nepoňať aj trošku pracovne? Kým sa ugriluje obed, možno spraviť niečo, čím si ho zaslúžite – natiahnuť predlžovačku a povysávať auto. Výhodou je, že domáci vysávač s čerstvo vymeneným vreckom bude mať lepší ťah a tým vám skráti čas vysávania aspoň o polovicu. Vyberte rohožky, vyprášte ich a dajte sa do práce. Nezabudnite poriadne poposúvať sedačky, aby ste povysávali naozaj všade a všetko.

Pozor na viditeľnosť

To, že si okná zvonku pravidelne prebehnete počas tankovania, aby ste sa zbavili mušiek a zlepšili si výhľad je samozrejmosťou. No skúste po oknách prebehnúť prstom zvnútra. Sčernel? Opäť prach a k tomu možno aj mastnota. Nezabúdajme, že zahmlené okná v zime ofukujeme vzduchom, do ktorého sa v aute dostanú aj výpary z rôznych kvapalín. Usadeniny na oknách tak môžu byť aj mastné. Siahnite po prípravkoch, ktoré nerobia šmuhy, pretože tie naozaj zhoršujú viditeľnosť počas nočného šoférovania. Po pomoc netreba chodiť až tak ďaleko – okná sa ľavou zadnou umyjú aj bežnou vodou do ostrekovača. Len si nezabudnite dať gumené rukavice (predsa len je to chémia).


Mohlo by vás zaujať: Auto po zime: Doprajte mu jarnú údržbu a bude fungovať na jednotku


Zákutia labyrintu

Aj takto môže pôsobiť interiér auta, keď ho začnete utierať od prachu. Pri výbere čistiaceho prostriedku dávajte pozor na príliš aromatické prípravky. Auto je malý priestor a ak nemáte možnosť nechať ho aspoň deň poriadne vyvetrať so všetkými dverami dokorán, môže sa stať, že sa vône usadia a budú vám spôsobovať bolesti hlavy, či žalúdočné ťažkosti. Ideálna je voda s pridaním prostriedku na čistenie riadu. Zbaví vás prachu, mastnoty aj lepkavých odtlačkov detských prstov. Doleštiť interiér môžete aj dezinfekčnými obrúskami. Opäť je však lepšie siahnuť po neparfumovaných.

Čisté pohodlie

Ak máte v aute na sedačkách poťahy, stačí ich len vyzliecť a hodiť do práčky. Sedačky potom zväčša stačí prebehnúť vysávačom, aby sme vytiahli prach. Ak na sedačkách poťahy nemáte alebo po ich vyzlečení nájdete fľaky, cesta k čistote je o niečo dlhšia. Vedie totiž cez tepovanie a to je v aute dosť náročný výkon. Pre ľudí bez možnosti vetrania je najlepšie zaviesť auto do servisu a nechať to na odborníkov. Tí majú tepovacie prístroje a auto vám vrátia až po vysušení. Žiaľ tieto služby môžete pokojne pridať do kategórie „praktický darček“, lebo sú dosť drahé. Poriadne vyčistenie interiéru sa pohybuje od 50 až cez 100 eur. Na vlastnú päsť je dobré zásobiť sa tepovacími prípravkami do auta, hustou veľkou kefou, kopou času a fyzickej výdrže. Tepovanie totiž možno prirovnať k slušnému športovému výkonu. Dajte pozor a nepoužívajte priveľa vody. Tepujete povrch sedačiek, nie ich molitan. Ten keď zbytočne nasiakne vodou, predĺži dĺžku sušenia a v aute môže zostať aj vlhký puch. Ak máte špinavý aj koberec, nezabudnite vytepovať aj ten.


Mohlo by vás zaujať: Zvažujete kúpu nového auta? A čo tak hybrid?!


A na záver ako udržať poriadok

Skvelý pocit z vozenia sa v čistom aute ešte viac prehĺbi pochvala od náhodného spolucestujúceho. Ak bolo doteraz vo vašom aute dovolené všetko, po prvom upratovaní možno svoj postoj prehodnotíte. Ak nie, tu je zopár tipov na uľahčenie toho ďalšieho čistenia. Investujte do poťahov, pod ne natiahnite igelit a naň tenkú deku alebo podložky pod pacienta. Dostať ich v zdravotníckych potrebách a určite vyjdú lacnejšie ako tepovanie. Navyše ich pod poťahmi necítiť, no zato sedačky ochránia na výbornú. Nepodceňujte koberčeky do auta. Tie drahšie s pogumovanou spodnou časťou naozaj stoja za to – ochránia vaše auto pred bahnom. Na prevážanie špinavých vecí možno kúpiť tiež poťah alebo aspoň deku. Vďaka nej bude čisto aj v kufri.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Peter
Odporúčame