Jazdite s rozumom, jazdite lacnejšie: 10 tipov, ako ušetriť za benzín

Muž s kreditkou

freedigitalphotos.net

Pokiaľ máte auto, určite z duše neznášate pocit, keď sa na prístrojovej doske rozsvieti kontrolka prázdnej nádrže. Znamená to investíciu niekoľko desiatok eur a o pár dní si ju možno zopakujete znova. Alebo vás štve, že sa za žiadnu cenu neviete dostať na výrobcom deklarovanú spotrebu. Možno to nebudete chcieť počuť, ale chyba môže byť aj vo vás, pretože nejazdíte úsporne.

Jazdite plynule

Pre spotrebu paliva nie je nič horšie, ako prudké zrýchľovanie, prudké brzdenie a stále dookola. Takouto jazdou neušetríte a tankovať budete poriadne často. Najideálnejšie je udržovať čo najplynulejšiu jazdu. Začnite brzdiť motorom, pred zákrutou brzdite v dostatočnom predstihu a nezrýchľujte z nej ako pretekár, pred semaforom brzdite z dostatočnej vzdialenosti a využite zotrvačnosť. Možno vás takáto jazda bude nudiť, no ak ste zvyknutý bezhlavo dupať na plyn a brzdu, poteší vás spotreba. Tá môže byť aj o 2l/100 km nižšia.

Používajte nízke otáčky

Vystreliť z červenej na semafore a súperiť s vedľa stojacim autom má niečo do seba. Pokiaľ chcete v aute ušetriť, na podobné výstrelky zabudnite. Rozbiehajte sa pomaly, na vyšší stupeň preraďujte hneď ako to je možné. Čím vyšší prevodový stupeň, tým menšie otáčky. Čím menšie otáčky, tým nižšia spotreba.


Mohlo by vás zaujať: Platíte veľa za benzín? Takto ušetríte!


Cestu si vyberajte vopred

Hlavne ak máte v pláne prechádzať cez veľké mesto. Zistite si dostupné trasy a tá najkratšia nemusí byť stále najúspornejšia. Pokiaľ na ceste narazíte na kolónu a strávite v nej celé hodiny neustálym rozbiehaním a brzdením, vytiahne to z vašej peňaženky nemálo eur. Radšej voľte dlhšiu ale pokojnejšiu cestu okolím.

Máte tempomat? Začnite ho používať

Tempomat pomáha udržovať stálu rýchlosť a na jej udržanie si z nádrže vypýta len minimum paliva. Pokiaľ jeho používanie skombinujete s ekonomickou a plynulou jazdou, ušetríte viac, ako si myslíte. Vďaka tempomatu môžete ušetriť až pol litra na sto kilometrov a možno aj ďalšie desiatky eur na pokutách.

Strešné nosiče nechajte doma

Ak ich nepotrebujete alebo sú prázdne, nosiče nepoužívajte. Najideálnejšie je dať celý náklad priamo do auta, pokiaľ to možné nie je, počítajte so spotrebou zvýšenou o približne 0,5l/100km. Auto bude mať zvýšený odpor vzduchu a to sa prejaví na spotrebe. Obzvlášť v prípade rýchlej jazdy na diaľnici.


Mohlo by vás zaujať: 10 jednoduchých spôsobov, ako ušetriť každý deň: Občas stačia aj maličkosti!


Vozte len to, čo musíte

Do istej miery má tento bod čosi spoločné s predchádzajúcim. V aute prevážajte len to najnutnejšie, každý kilogram navyše znamená väčšiu spotrebu. Čím je auto ľahšie, tým lepšie. Staviate dom, kúpili ste v stavebninách obkladačky na predsieň a celý týždeň ste ich nechali v kufri? Možno ste sa pripravili o 0,5l za každých 100km.

Obmedzte klímu

Tá dokáže poriadne zvýšiť spotrebu. Hlavne ak idete len na krátku vzdialenosť a nutne ju nepotrebujete. Pootvorte si okno, pri nízkej rýchlosti otvorené okno nezvýši spotrebu. Auto radšej vyvetrajte, aby sa z neho dostal najhorúcejší vzduch preč. Keď je rozdiel medzi teplotou v aute a vonku približne 5 stupňov Celzia, je to v poriadku. Za používanie klimatizácie si priplatíte až 0,6l benzínu na 100km navyše.

Starajte sa o motor!

Navštevujte pravidelne servis, meňte olej, vzduchový filter. Dobrá údržba motora sa odzrkadlí aj na spotrebe. S perfektne fungujúcim motorom bez usadenín a nečistôt môžete jazdiť až o liter na stovku lacnejšie! Dôležité je aj používanie kvalitného paliva.


Najlepšie informácie o autách a motorizme nájdete na podkapotou.sk


Prezúvajte a nahusťujte pneumatiky

Ak jazdíte na podhustených pneumatikách, pripravujete sa o približne 0,3l/100km. Môžete ich ušetriť a nedať za to ani cent. Keď budete najbližšie na benzínovej pumpe, zájdite si ku stojanu s kompresorom a skontrolujte si tlak v pneumatikách. Ak bude nízky, už viete čo robiť. Taktiež nemožno podceňovať prezúvanie pneumatík, najmä po zime. Vo vyšších teplotách sa za jazdenie v letných pneumatikách platí…

Vypínanie motora

Toto je oblasť, v ktorej sa mnohí rozchádzajú. Niektorí vodiči motor nevypínajú vôbec, iní už po 10 sekundách nečinnosti. Naše odporúčanie je vypínať motor tam, kde budete stáť dlhšie ako 1 minútu. Napríklad v kolóne, ktorá sa absolútne nehýbe.

Jazdiť autom bolo kedysi drahé a pre mnohých nedostupné. Spotreba dnešných áut sa neustále znižuje a vďaka našim radám ju môžete mať plne pod kontrolou. Stačí počas šoférovania aj premýšľať a predvídať. Pár minút ušetreného času alebo pár eur v peňaženke navyše – záleží len na vás, čomu dáte prednosť.


Poznáte nejaké ďalšie užitočné tipy, vďaka ktorým možno ušetriť za benzín? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, David
Odporúčame