Jemný ruský čaj z oblasti Soči: Spoznajte tajomstvá tejto gurmánskej lahôdky

Čaj

freedigitalphotos.net

Rusko produkuje čaj najsevernejšie na svete, v oblasti Soči, kde sa budú vo februári konať zimné olympijské hry. Je to exotická rastlina v krajine chladu. Stovky hektárov čajovníkov sa pestujú v priemyselnom množstve na svahoch Dagomys, prímorského letoviska ležiaceho 1600 kilometrov južne od Moskvy, kde boli prvé zelené kríky s bielymi kvetmi zasadené v roku 1903, ku koncu cárskej éry.

Subtropické podnebie tohto regiónu na brehoch Čierneho mora, ležiaceho v rovnakej zemepisnej šírke ako francúzske Azúrové pobrežie, umožňuje pestovať v Rusku čaj, kultúru, ktorú spotrebiteľ prevažne spája s krajinami ako sú India a Čína.

Čaj bez parazitov

,,Čaj z oblasti Soči je najsevernejší čaj na svete, viac na sever sa už pestovať nedá,“ vysvetľuje Vjačeslav Moroz, riaditeľ Dagomysčaje, najväčšieho z podnikov, ktoré produkujú nápoj z oblasti Veľkého Soči patriaceho ku Krasnodarskému kraju. Čajovník potrebuje teplé a vlhké podnebie, ale chlad môže byť tiež prednosťou, zdôrazňuje Moroz. ,,V zime v oblasti Soči teplota klesá pod bod mrazu, a preto sa tu nevyskytujú prípadní paraziti, ktorí môžu čaj napádať,“ konštatuje. ,,Nemusíme preto používať pesticídy a produkcia čaju je tak ekologickejšia,“ dodáva.


Mohlo by vás zaujať: Netypický čaj rooibos: Pomôže pri alergiách aj proti voľným radikálom


Tajomstvo pestovania

Podnik má asi 600 hektárov čajovníkov na kopcoch týčiacich sa nad Čiernym morom a produkuje približne 500 ton čaju ročne. Zelené lístočky sa zbierajú trikrát do roka, od apríla do októbra, predovšetkým s použitím techniky, ale tie najmenšie sa musia zbierať ručne. Lístky sa potom dopravujú nákladnými automobilmi do blízkeho závodu. Tu sa čistia, nadrobno režú a triedia na dvoch výrobných linkách, z ktorých jedna je určená pre čierny čaj a druhá pre zelený. Oba čaje sa vyrábajú z lístkov jedného čajovníka. O konečnej farbe rozhoduje doba oxidácie lístkov: čierny čaj prechádza dlhšou oxidáciou než zelený. Na jeden kilogram čaju je potrebného 4,5 kilogramu lístkov. Konečný produkt sa nakoniec dáva do krabičiek alebo do sáčkov.


Mohlo by vás zaujať: Vyskúšajte liečivý čaj Inkov: Lapacho zlepší imunitu a zbaví telo toxínov


Luxus menom čaj

Niekoľko kilometrov odtiaľto, vyššie v horách, si milovníci čaju prichádzajú vychutnať svoj nápoj, ktorého najluxusnejšia verzia sa predáva v prepočte za 30.000 Kč za jeden kilogram. Dagomysčaj predáva takmer všetku svoju produkciu v Rusku, kde je veľká obľuba čierneho čaju, a niečo na Ukrajine. V budúcnosti plánuje exportovať aj do Európy. Bude pre olympijské hry v Soči, ktoré sa budú konať od 7. do 23. februára budúceho roka, vyrobený nejaký špeciálny čaj? ,,Nie,“ vyhlasuje riaditeľ podniku a zdôrazňuje, že Krasnodarský čaj je rovnaký pre všetkých, vrátane ruského prezidenta Vladimira Putina. Je to ten čaj, ktorý kedysi pil aj šéf strany Leonid Brežnev, zdôrazňuje.


Mali ste už niekedy možnosť vyskúšať spomínaný čaj? Ako vám zachutil? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Zora, ČTK, AFP
Odporúčame