Keď nie je vrahom záhradník: Tieto krimi filmy musíte vidieť

Seven

facebok.com

Odrástli ste na knižných kriminálkach a chcete si pripomenúť to napätie, ktoré ste prežívali? Film je ideálnou možnosťou. Ak ste už presýtení z kriminálnych seriálových jednohubiek, odporučíme vám niekoľko filmov, ktoré by vás mohli zaujať.

Keď hriechy zabíjajú: Sedem

David Fincher, jeden z najlepších režisérov, schopný vždy vytvoriť majstrovské dielo. Film Sedem je pre mnohých ľudí tým najlepším, čo na rozľahlom poli kriminálok môžete nájsť. Sedem smrteľných hriechov. Obžerstvo, lakomosť, lenivosť, závisť, hnev, pýcha a smilstvo. Každý z týchto hriechov dokáže život poriadne skomplikovať. Vo filme Sedem vás však môže stáť život. Dvojica detektívov v podaní Brada Pitta a Morgana Freemana sa snaží prísť na stopu vrahovi, ktorý pri sa pri svojich činoch inšpiruje práve siedmymi smrteľnými hriechmi. O deji viac vedieť nemusíte. Buďte si ale istí, že v napätí budete počas celých 127 minút. Celý film je napokon zakončený šokujúcim a grandióznym finále. Celú dobu budete sledovať dokonale pochmúrnu atmosféru, všade prítomný dážď, profesijnú krízu starého detektíva, pocit beznádeje, znechutenie nad brutálnymi vraždami. Možno si budete predstavovať, že ste priamo na mieste činu. Takto vtiahnuť do deja dokáže len skutočne výnimočný film. A takým majstrovské dielo Sedem zaručene je.

Se7en, 1995, réžia: David Fincher, hrajú: Brad Pitt, Morgan Freeman, Gwyneth Paltrow


Tiež by vás mohlo zaujať: 5 mafiánskych filmov, ktoré musíte vidieť: Toto sú oni!


Podľa skutočnej udalosti: Zodiac

Príbeh odohrávajúci sa vo filme Zodiac je inšpirovaný skutočnosťou. Jeho stvárnenie si pod taktovku opäť zobral David Fincher. V tomto prípade ide však o komornejšie predstavenie, ako tomu bolo v prípade filmu Sedem. Zodiac má pomalé tempo, ide o skutočne dlhý, vyše dva a pol hodinový film. Žiadne nečakané zvraty, šokujúce momenty, ale pokojne plynúci dej, ktorý ako celok vytvára skvelý a ucelený film. V sedemdesiatych rokoch začal bez dôvodu vyčíňať neznámy vrah. Jeho obete nemali súvislosti, vraždil len pre svoje potešenie a práve preto bol dlhé roky nočnou morou obyčajných ľudí. Svoje vraždy oznamoval bizarným spôsobom, prostredníctvom listov, ktoré posielal do novín. Na jeho vypátraní spolupracoval novinár (Jake Gyllenhaal) spolu s detektívmi, ktorým za dlhé roky policajnej práce pribudlo množstvo vrások. Či sa vraha napokon podarilo vystopovať sa dozviete v tomto filmovom maratóne. Určite sa ale oplatí nájsť si naň čas.

Zodiac, 2007, réžia: David Fincher, hrajú: Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo, Anthony Edwards


Tiež by vás mohlo zaujať: Bohdalová a Brzobohatý: Po rokoch ako partneri v novom českom filme


Muž bez minulosti: Memento

Režisérske eso Christopher Nolan sa predviedol vo veľkom štýle. Film Memento je povinnosťou pre každého filmového fanúšika. Je až nepredstaviteľné, že takýto originálny a skvelý film vznikol len za 25 dní. Pri jeho sledovaní musíte ale byť veľmi pozorní. Dej sa totiž odohráva smerom dozadu. Hlavným hrdinom je Leonard, ktorému zabili manželku. On trpí stratou krátkodobej pamäte. Mnohí z nás by sa v takejto situácii zbláznili. On to však vyriešil originálne – na telo si tetoval dôležité údaje a robil si poznámky. Každá zo scén končí tam, kde tá predchádzajúca začínala. Môže to pôsobiť trochu chaoticky, ak sa však na film sústredíte, nebude vám to robiť najmenšie problémy. Inteligencia, originalita a genialita sú slová, ktoré snáď najlepšie popisujú tento film. Napriek tomu, že scenár vás neokúzli, a v prípade, že by bol film natočený klasickým spôsobom, nebol by ničím výnimočným, musíme vám ho odporučiť.

Memento, 2000, réžia: Christopher Nolan, hrajú: Guy Pearce, Carrie-Anne Moss, Joe Pantoliano


Tiež by vás mohlo zaujať: Desatoro pre milovníkov kinematografie: Tieto filmy musíte vidieť!


Keď peniaze robia problémy: jednoduchý plán

Dej filmu Jednoduchý plán je naozaj jednoduchý. Trojica kamarátov, z toho dvaja z nich sú bratia, objavia vrak lietadla. Jeho útroby ale skrývajú nečakané prekvapenie. Vyše 4 milióny dolárov. Uzavrú dohodu, že ak nikto peniaze hľadať nebude, rozdelia si ich. Postupom času však pribúdajú na scéne vraždy, do hry sa dostáva polícia a situácia sa začína čím ďalej, tým viac komplikovať. Dej znie možno obyčajne, no rozhodne sa nenechajte odradiť. Zúfalosť, strach a riešenie bezvýchodiskovej situácie, toto všetko si vo filme užijete dosýta. Ak chcete vidieť film, ktorý je tomuto dielu veľmi podobný, dobrou voľbou bude o niečo známejší kúsok Fargo.

A Simple Plan, 1998, réžia: Sam Raimi, hrajú: Bill Paxton, Bridget Fonda, Billy Bob Thornton


Tiež by vás mohlo zaujať: Ady Hajdu o filme Eštebák: Mali by ho premietať v školách!


Kriminálna stará škola: L.A. Prísne tajné

L. A. Prísne tajné. Taký je názov jednej z najlepších kriminálok. Policajní detektívi v podaní skvelého Kevina Spaceyho a Russella Crowea, ktorým sekunduje Guy Pearce vyšetrujú sériu podivných vrážd. Ženy, peniaze a násilie sprevádzajú celý film. O deji je zbytočné viacej hovoriť, najlepšie urobíte, ak si naň večer nájdete dve hodinky vášho času. Ide o typickú kriminálku, je však možné, že na dokonalé pochopenie všetkých súvislostí bude nutné opakované zhliadnutie. Množstvo postáv, dejových zvratov a skvelá atmosféra pripravia dokonalý filmový zážitok. Vyzdvihnúť musíme aj herecké výkony. Kim Basinger sa vo filme objavila len na 15 minút, aj to jej však stačilo na zisk Oskara. O tomto diele je zbytočné rozpisovať sa. Musíte ho totiž vidieť na vlastné oči!

L.A. Confidential, 1997, réžia: Curtis Hanson, hrajú: Kevin Spacey, Russell Crowe, Guy Pearce

Máte obavy, že kriminálne filmy vás nikdy nedostanú tak, ako ich knižné verzie? Buďte bez obáv, zhliadnutím niektorého z hore uvedených filmov chybu rozhodne neurobíte. Pohodlne sa usaďte, urobte si pukance, nalejte pohár dobrého vína a ponorte sa s nami do sveta odhaľovania tých najdesivejších zločinov.


Máte tip na iný dobrý film? Podeľte sa oň s ostatnými čitateľmi v diskusii a získajte víkendový pobyt či ďalšiu z cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: facebok.com, facebook.com, youtube.com, David
Odporúčame