Kliešte sú aktívne aj na jeseň: Viete, aké podmienky im najviac vyhovujú a dokedy si treba dávať pozor?

kliešte sú aktívne aj na steble trávy

Infikované kliešte prenášajú nebezpečnú akútnu kliešťovú encefalitídu (Zdroj: Pexels/Erik Karits)

Kliešte sú aktívne aj na jeseň, napriek tomu, že ich aktivita je vtedy zvyčajne nižšia ako počas jarných mesiacov. Závisí to od vhodných klimatických podmienok. Kliešťom vyhovuje predovšetkým vlhkosť a vyššie teploty. Pripomenul to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR s tým, že ľudia by preto pri pobyte v prírode mali byť naďalej obozretní.

Kliešte sú aktívne vo vlhkom a teplom prostredí

Epidemiologička Jana Kerlik z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici priblížila podmienky, ktoré vyhovujú kliešťom: „Vlhko a vyššie teploty počas jesene kliešťom vyhovujú, pričom za daného počasia ľudia zvyknú chodiť do prírody – napríklad na huby. Kliešte môžu byť aktívne, pokiaľ teplota neklesne pod päť stupňov Celzia až do prvého snehu.“

Aj počas jesenných dní treba byť preto podľa úradu obozretný. „Primerane sa oblečte (dlhé rukávy, dlhé nohavice zakasané do ponožiek), použite vhodný repelent a bezprostredne po návrate domov si poriadne skontrolujte pokožku a kliešťa ihneď opatrne odstráňte,“ odporučila.

Blíži sa vhodný čas na očkovanie

S príchodom chladných dní je vhodné zvážiť a naplánovať si očkovanie proti kliešťovej encefalitíde. „Je ho síce možné realizovať celoročne, no ideálne je začať očkovanie už počas zimných mesiacov pred zvýšenou sezónnou aktivitou kliešťov,“ uviedla vedúca Odboru surveillance infekčných ochorení ÚVZ SR Júlia Adamčíková.

Očkovanie čiastočne hradia zdravotné poisťovne. Základné očkovanie pozostáva z podania troch očkovacích látok. „Prvú dávku je najvhodnejšie aplikovať v zimných mesiacoch. Druhá dávka sa podáva jeden až tri mesiace po prvej, tretia päť až dvanásť mesiacov po druhej,“ ozrejmili odborníci. Pred ochorením môžu podľa ich slov čiastočne chrániť prvé dve dávky. „Kompletné očkovanie chráni minimálne tri roky, po troch rokoch sa odporúča preočkovanie jednou dávkou,“ dodali.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Noční lovci aj drobné vtáky sa tešia: Aký dôvod na radosť ohrozeným druhom pripravili vo Veľkej Fatre?

Kliešťová encefalitída je akútne infekčné vírusové ochorenie, ktoré postihuje centrálnu nervovú sústavu. Okrem infikovaných kliešťov sa môže prenášať aj niektorými potravinami. Rizikové môžu byť najmä nepasterizované výrobky z kozieho a ovčieho mlieka. Dlhodobé následky ochorenia môžu byť rôzneho charakteru – bolesti hlavy, únava, porucha pamäti, koncentrácie, ochrnutie, v rizikových prípadoch sa môže skončiť úmrtím.

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk, TASR
Odporúčame