Tŕpne vám ruka? Ak nezakročíte, môžete to v budúcnosti ľutovať

Tŕpnutie ruky

Tŕpnutie ruky (Zdroj: GettyImages)

Syndróm karpálneho tunela patrí medzi najčastejšie choroby z povolania. Rozvíja sa postupne, no má viacero príznakov, podľa ktorých sa pomerne ľahko diagnostikuje. Pri včasnej liečbe a prijatí preventívnych opatrení, je možné utláčaný nerv zachrániť. Ako takzvaná myšia choroba vzniká, koho najviac ohrozuje a ako si s ňou poradiť?

Keď je ruka oslabená

Syndróm karpálneho tunela, alebo aj zápästný syndróm, sa objavuje pri oslabení mechaniky ruky. K tomu, aby sme vôbec mohli vykonávať precízne pohyby prstami, potrebujeme plne funkčnú súhru šliach, kĺbov a nervov, ktoré vedú z mozgu do končatiny. Cez karpálny tunel prechádza mohutný stredový nerv a svalové ohýbače prstov, ktoré zabezpečujú jemnú motoriku prvého až štvrtého prsta na ruke. Súčasťou je aj väzivo, ktoré môže pri stereotypných mechanických pohyboch ruky zhrubnúť a spôsobí zúženie karpálneho tunela. Spolu s tým narastá tlak na stredový nerv, ohýbače prstov a zhoršuje sa aj zásobovanie ruky krvou.

Ohrozuje krajčírky, maliarov aj ľudí pracujúcich za počítačom

Toto ochorenie postihuje najmä ľudí, ktorí pracujú manuálne a stereotypne. Patria sem krajčírky, operátori na linkách v závodoch, baníci, ľudia pracujúci s počítačom, klaviristi, maliari, ľudia pracujúci s vibrujúcim pracovným náradím na stavbách, no dokonca i kulturisti. Riziko o to viac narastá u pacientov, ktorí trpia cukrovkou, obezitou, chorobami štítnej žľazy a v ohrozenej skupine sú tiež tehotné ženy a ženy po menopauze.


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás necitlivé prsty alebo brnenie? Môže za tým byť karpálny tunel


Príznaky sú nenápadné

To, čo prvé týždne pripisujeme presileniu po náročnom dni, sa časom zmení na opakované mravčenie a pálenie v prstoch. Neskôr sa pridávajú nočné bolesti a tŕpnutie v ruke, ktoré nás okradnú o pokojný spánok. Ak sa stav nechá zájsť ďalej, nastupuje strata citlivosti v ruke, prichádza o motoriku, chýba jej ohybnosť a presnosť. Mozog sa síce snaží odovzdávať signály cez útlak v karpálnom tuneli, no stredový nerv nedokáže poslať ďalej do prstov.

Aký je postup pri liečbe?

Po odporúčaní obvodného lekára navštívite neurológa, ktorý po výsledkoch elektromyografického vyšetrenia stanoví diagnózu. Ak sa syndróm karpálneho tunela potvrdí, nastupuje liečba, ktorá sa líši v závislosti od vážnosti zdravotného problému:

Zmena životného štýlu a úprava hmotnosti sa odporúča najmä obéznym ľuďom, čím sa môže zmierniť záťaž v kĺboch.
Ak je karpálny tunel dôsledkom namáhavej manuálnej práce, je lepšie, ak máte možnosť ruky si šetriť, striedať hodiny aktívnej práce s odpočinkom a mať k dispozícii vhodné pracovné pomôcky – napríklad ergonomická myš, gélová podložka pod ruku, dlaha na zápästie.
Pri väčších bolestiach a zápale sa pristupuje ku kortikoidnej liečbe a obstrekom.
Pomáhajú aj rehabilitácie – nielen na zápästie, ale na celú ruku a krčnú chrbticu. Jej výsledkom je predovšetkým uvoľnenie stuhnutosti svalov a šliach a spolu s tým obnovenie funkčnosti ruky.
Ak predchádzajúce opatrenia nepomáhajú alebo je už ochorenie v pokročilom stave, môže pomôcť operácia – endoskopia, pri ktorej sa pomocou dvoch malých rezov uvoľní stredový nerv, vďaka čomu sa ruke uľaví od bolestí, tŕpnutia a oslabenia. Pacient nie je v celkovej anestézii a bezprostredne po zákroku môže ruku začať precvičovať.


Mohlo by vás zaujať: Trápi vás mravčanie a tŕpnutie prstov? Rozhýbte si ich týmito cvikmi hneď teraz


Základné cviky ako prevencia

Najlepším spôsobom, ako zastaviť rozvoj ochorenia, je prijať opatrenia, ktoré odporučil lekár a do dennej rutiny zahrnúť pravidelné precvičovanie prstov a zápästia. Tri najúčinnejšie cviky nájdete v nasledujúcom videu.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame