Knižný tip: Zažili ste už stav, ktorý by sa dal definovať ako neznesiteľná ľahkosť bytia?

Dej vás vtiahne do obdobia, kedy príbeh vznikol (Zdroj: Freepik/ijeab)

Milan Kundera je symbolom kvalitnej (nielen českej) literatúry, o tom niet pochýb. Čítali ste jeho asi najznámejšie dielo Neznesiteľná ľahkosť bytia? Ak nie, rozhodne vám to odporúčame! Ide o knihu vo filozofickom duchu, ktorá je plná krásnych a zaujímavých myšlienok. Človeku vnukne iný pohľad na fungovanie ľudských bytostí, ale aj na medziľudské vzťahy.

Kniha, s ktorou sa stotožní každý

V tomto príbehu má šancu nájsť kúsok seba každý z čitateľov. Asi každý sa za život stretol s láskou, a tiež s jej odvrátenou stránkou. Štyria protagonisti tejto knihy zažívajú neveru – niekto ju koná, niekto je jej obeťou. Každý z nich má pripravený iný osud, s ktorým musí bojovať.

Kundera tieto postavy spája a zároveň oddeľuje. Vyvoláva v nich výčitky svedomia, pracuje s ľudskou psychikou a charakterom…

„Ale práve ten slabý musí­ vedieť byť silný a odí­sť, keď ten silný je prí­liš slabý na to, aby mohol tomu silnému ublí­žiť.“ (Milan Kundera, Neznesiteľná ľahkosť bytia) 

Príbeh dýchajúci dobou vzniku

Dej vás vtiahne do obdobia, kedy príbeh vznikol (60. roky minulého storočia). Politické udalosti, čriepky dejín, či vyobrazenie spoločnosti, ktorá bola pod vplyvom obrovskej cenzúry a odpočúvania. Ide o druhú dejovú líniu, popri hlavnej téme lásky.

Jazyk v knihe je realistický, pôsobí inteligentne a priamo, čo uľahčuje čitateľovi orientovanie sa v tom, čo číta. Hlboké opisy fyzickej a citovej lásky, vyobrazenie toho, kam je človek schopný zájsť, keď miluje.

(Zdroj: Heureka.sk)

Knihu zakúpite TU!

Z recenzií vyberáme:

„Kundera sa vo svojom diele pohráva s myšlienkou lásky, opúšťania, odpúšťania a všetkého toho, čo v nás zostáva po vzťahoch, náhodných stretnutiach… S množstvom úľavy, ktorá prichádza tak nečakane, že nevieme, či je oprávnená, alebo je to len klam z rôznych iných pocitov. Ale aj s ťažobou, ktorá sa rozrastie v našej mysli ako tmavý tieň, stále čakajúci na niečo, čo už nikdy nepríde.

O hĺbke myšlienok a schopnosti Kunderu písať sa snáď ani nemusím zmieňovať. Román je čitateľovi vzdialený, a predsa práve tak bytostne blízky, že dokáže vyvolať spomienky, ktoré sú dávno zabudnuté a možno ani neboli naše.

Vám, ktorí ste ešte nesiahli do týchto vôd českej literatúry, môžem túto knihu len a len odporúčať.“ (Lea Vasková, zákazníčka Martinus.sk)

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Slovenské mafiánske príbehy: Ktoré z kníh sú založené na skutočnosti?

 

Sledujte nás aj na Instagrame

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame