Malá, no s obrovským významom: Čo všetko treba vedieť o štítnej žľaze?

Lekár

thinkstockphotos.com

Štítna žľaza je jedným z najdôležitejších orgánov v našom tele. Má mimoriadny význam, pretože produkuje hormóny nevyhnutné pre mnohé procesy. U zdravého človeka táto žľaza nie je viditeľná, no akonáhle zmení svoj tvar alebo veľkosť, dokáže narobiť poriadne problémy.

Aká je vlastne štítna žľaza

Štítna žľaza je najväčšia žľaza s vnútorným vylučovaním, u dospelého má hmotnosť približne 20 gramov. Je umiestnená vpredu na krku a má motýlikový tvar. Bežne nie je viditeľná, no v tehotenstve, puberte a pri rôznych ochoreniach sa môže zväčšiť tak, že sa dá nahmatať. Pre správne fungovanie štítnej žľazy je dôležitý jód, ktorý zachytáva z krvi. Je totiž potrebný pri tvorbe hormónov tyroxín a trijódtyronín, ktoré pôsobia na náš metabolizmus, nervový systém, svalstvo a ďalšie systémy v tele.

Najčastejšie ochorenia

Zvýšená činnosť štítnej žľazy

Nazýva sa aj hypertyreóza, viac postihuje ženy ako mužov a zvyčajne sa prejavuje zväčšením štítnej žľazy. Zväčšenie však nemusí byť vždy viditeľné. Má širokú škálu príznakov – prejavuje sa zvýšeným tepom, srdcovou arytmiou, nervozitou a nespavosťou. Človek s týmto ochorením chudne, no zväčša zo svalovej hmoty, čo spôsobuje celkovú únavu a slabosť. Takisto sa môžu vyskytnúť príznaky ako problémy so stolicou alebo menštruačným cyklom. Táto porucha sa dá diagnostikovať pomocou vyšetrenia hormónov a pacient trpiaci týmito symptómami sa musí zveriť do rúk odborníkovi – endokrinológovi.


Mohlo by vás zaujať: Trápi vás neustála únava či enormné priberanie? Možno vám chýba jód!


Znížená funkcia štítnej žľazy

Je opačným extrémom a nazýva sa aj hypotyreóza. Vzniká vtedy, keď nedodáva telu dostatok hormónov. Prejavuje sa najmä únavou, problémami so sústredením sa na jednu činnosť, priberaním, srdcovo-cievnymi ťažkosťami, nepravidelnosťou menštruačného cyklu a ďalšími. Toto ochorenie opäť potvrdí iba séria vyšetrení u lekára, po ktorých nasleduje celoživotná liečba, počas ktorej sa podávajú pacientovi chýbajúce hormóny.

Zväčšená štítna žľaza

Ďalšie ochorenie poznáme pod názvom struma – zväčšená štítna žľaza. U každého človeka má inú veľkosť a tiež na ňu vplýva príjem jódu. Pri tomto ochorení môže byť zväčšená celá, alebo iba jedna jej časť. Existujú rôzne podoby strumy: eufunkčná, kedy má žľaza nezmenenú funkciu, hypofunkčná, so zníženou funkciou a hyperfunkčná, so zvýšenou funkciou štítnej žľazy. Strumu rozlišujeme aj podľa jej výskytu. Endemickú vtedy, keď postihuje viac ako 10 % obyvateľstva a vyskytuje sa najmä v oblastiach s nedostatkom jódu v potravinách a sporadickú, ak je toto percento nižšie. Pri diagnostikovaní strumy je dôležité vylúčiť ostatné ochorenia štítnej žľazy. Pri eufunkčnej strume, kedy štítna žľaza funguje normálne, najprv nemusia byť viditeľné žiadne príznaky. Až neskôr sa môže objaviť tlak na dýchacie cesty, problémy s dýchaním, bolesť v krku a pri prehĺtaní.


Mohlo by vás zaujať: Priberáte, chudnete alebo ste stále unavení? Možno je za tým štítna žľaza


Nepodceňujte jód

Získavame ho z najmä z potravín, v ktorých jeho obsah závisí od koncentrácie v pôde, kde boli dopestované. Vysoký obsah jódu majú najmä potraviny získané z mora, napríklad ryby alebo morské plody. Z tých, ktoré sú bežne dostupné v našich obchodoch ho veľa obsahujú napríklad plesňový syr, treska, brokolica alebo čerešne. Keďže dostatočný príjem jódu je veľmi závažný, Svetová zdravotnícka organizácia vydala smernice s odporúčaným denným príjmom jódu pre všetky skupiny obyvateľstva. Novorodenci a deti do jedného roka by mali prijať 50 mikrogramov jódu denne, postupne sa toto množstvo s vekom zvyšuje až na 150 mikrogramov u dospelých a detí nad 12 rokov. Potreba jódu je vyššia u tehotných a dojčiacich žien, ktoré by ho mali denne prijať až 200 mikrogramov. Najúčinnejší spôsob, ako zabezpečiť dostatočný prísun jódu u širokých vrstiev obyvateľstva je jodidovaná soľ, ktorá sa predáva aj u nás. V iných krajinách je zavedené aj povinné jodidovanie múky.


Mali ste vy alebo niekto z vašich blízkych problémy so štítnou žľazou? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva S.
Odporúčame