Medicínsky zázrak či nerozvážnosť? Tehotná babka (58) porodí vlastnú vnučku

babka

profimedia.sk

Lekári zo všetkých krajín dvíhajú varovný prst nad prvorodičkami po tridsiatke a upozorňujú na možné riziká v súvislosti s poškodením plodu, ak žena otehotnie po prekročení štyridsiatky. Cathy Donnelly, ktorá už onedlho oslávi okrúhle 60. narodeniny sa však aj napriek tomu podujala na odvážny krok. Hoci sa sama nachádzala už v období klimaktéria, momentálne nosí pod srdcom prvé dieťa svojej vlastnej dcéry. Zdá sa vám to neuveriteľné? Podľa vyjadrení rodiny nebolo nad čím váhať.

Neplodnosťou trpí čoraz viac mladých žien

Cathy Donnelly je 58-ročná dáma, ktorá priviedla na svet tri zdravé deti a v zrelom veku jej obrovskú radosť robí aj šesť vnúčat. Momentálne sa už šesť mesiacov teší na príchod siedmeho vnúčaťa, no to bude musieť takpovediac porodiť sama. Jej dcéra Shannon Fischer sa totiž s manželom Jamiem snažila otehotnieť viac než dva roky. Lekári jej však nakoniec museli oznámiť smutnú správu – počatie nie je možné kvôli jazvám v maternici. Riešenie prišlo v podobe náhradnej matky, ktorou sa stala vlastná babka ešte nenarodeného dieťaťa.


Mohlo by vás zaujímať: Byť otcom vo vyššom veku nie je ideál: Ich potomkom hrozia psychické choroby


Babka ani sekundu neváhala

Cathy sa na riskantný krok podujala dobrovoľne a bez zdĺhavého premýšľania. „V ten deň, kedy som sa vrátila domov z operácie mi mama povedala, že to urobí. Vôbec neváhala,“ prezradila šťastná budúca mamička, ktorá sa 9-mesačného tehotenstva musela vzdať v prospech bábätka. „Cítila som sa kvôli nim veľmi zle. Pomyslela som si: čo znamená deväť mesiacov v mojom živote? Budú mať dieťa po zvyšok toho ich života? Nič ma momentálne nezamestnáva,“ pridáva sa na dcérinu stranu Cathy. Krátko po zasadnutí rodinnej porady tak bolo rozhodnuté. A to aj navzdory tomu, že komunita zdravotníkov pokrvné babky do úlohy náhradných matiek príliš neodporúča.

Odborníčka varuje pred komplikáciami

Michel Murray, ktorá je špecialistkou na klinike umelých oplodnení v Severnej Karolíne tvrdí, že podobné prípady sa už vyskytli. Sama však neplodným ženám radí, aby sa po náhradnej matke poobzerali vo svojom okolí u mladšej generácie. „Zvyčajne je to blízka kamarátka alebo sestra, ktorá sa zhostí úlohy tehotnej nositeľky plodu. Ženy nad 45 rokov zvyčajne nie sú v dostatočne dobrom zdravotnom stave,“ hovorí spomínaná odborníčka. Tá zároveň podčiarkuje vysokú pravdepodobnosť komplikácií: „Tehotenstvo je pre staršie ženy oveľa riskantnejšie. Najbežnejšími komplikáciami je vysoký krvný tlak, tehotenská cukrovka a predčasný pôrod.“


Mohlo by vás zaujímať: Otcom po päťdesiatke: Trúfli by ste si na to aj vy?


Tehotná babička sa zatiaľ drží

Pani Donnelly mala vyššie spomínané riziká od samého začiatku na zreteli. Pripúšťa, že jej súčasné tehotenstvo nebolo jednoduché, no komplikácie sa vraj zatiaľ nedostavili. „Bol to dlhý proces, ktorý zahŕňal vysoké dávky liekov na plodnosť pre nás obe, ale nakoniec sa to vyplatilo,“ netají obrovskú radosť šťastná náhradná matka aj babka v jednej osobe. S láskou dokonca spomína aj na okamih, kedy sa dozvedela, že zákrok vyšiel: „Stála som v rade na kávu, keď mi zatelefonoval môj lekár, aby mi potvrdil, že som tehotná. Len som kričala – ľudia naokolo si museli myslieť, že mi niekto blízky zomrel.“

Výzva, aká prichádza raz za život

Cathy mala zo začiatku gravidity isté pochybnosti, no tie sa vyparili akoby šibnutím čarovného prútika. Otázniky, či robí správnu vec, zažehnali prvé pohyby plodu v maternici. Jej jedinou starosťou je teraz to, ako sa situácia zmení po pôrode. A hoci sama netuší, ako sa bude cítiť, jedno veľkou poctou si už teraz môže byť istá. Shannon plánuje pomenovať svoju dcéru Zoey Hope Catherine po svojej matke, ktorej vďačí nielen za svoj život, ale aj za život svojej ešte nenarodenej ratolesti. Ako sa ich vzťah zmenil vďaka tehotenstvu? „Všetko sa obrátilo o 360 stupňov. Boli sme si blízke aj predtým, no teraz je to na celkom novej úrovni,“ pochvaľuje si babka v požehnanom stave.


Je podľa vás tehotenstvo pred šesťdesiatkou rozumným východiskom? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: profimedia.sk, profimedia.sk, Emma, dailymail.co.uk
Odporúčame