Nesprávne užívanie liekov ohrozuje zdravie: Nerobte tieto chyby a môžete dokonca ušetriť

dávkovač liekov a nesprávne užívanie liekov

Lieky by sa nemali užívať preventívne (Zdroj: Pexels/Anna Shvets)

Nesprávne užívanie liekov môže ovplyvniť ich účinok. Môže to viesť k tomu, že nebudú účinkovať vôbec alebo budú účinkovať nesprávnym spôsobom. Upozornil na to Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Apeluje preto na zodpovednosť pacientov.

Nesprávne užívanie liekov je problémom aj pre životné prostredie

ŠÚKL upozornil, že ľudia si lieky nemajú dávať preventívne, ale iba ak ich potrebujú. „Bezúčelné nadmerné užívanie liekov môže v niektorých prípadoch zbytočne zaťažiť váš organizmus,“ dodal. „Lieky viazané na lekársky predpis užívajte iba vtedy, keď vám ich predpísal lekár. Pri užívaní dodržiavajte pokyny lekára, prípadne lekárnika. Pozorne si prečítajte písomnú informáciu pre používateľa,“ priblížil na sociálnej sieti.

Zároveň na pacientov apeloval, aby si lieky nekupovali do zásoby. „Ušetríte tým životné prostredie aj financie. Okrem vašej peňaženky šetríte aj verejné financie, náklady na likvidáciu nespotrebovaných liekov totiž znáša štát,“ podotkol ŠÚKL.

Tieto pravidlá by ste mali dodržiavať

Nesprávne užívanie liekov je vážny problém, ktorý môže mať rôzne dôsledky pre zdravie a je dôležité pochopiť správny spôsob užívania liekov a dodržiavať pokyny od lekára alebo lekárnika. Tu je niekoľko dôležitých faktov:

  1. Vynechané dávky alebo nesprávne dávkovanie – keď zabudnete užiť lieky alebo užijete nesprávne dávky, môže to spôsobiť nedostatočnú účinnosť lieku alebo nežiaduce účinky.
  2. Nepriaznivé interakcie s inými liekmi alebo potravinami – niektoré lieky môžu reagovať s inými liekmi alebo s potravinami, čo môže viesť k nežiaducim účinkom alebo to môže znížiť účinnosť lieku.
  3. Predčasné ukončenie liečby – neprestávajte užívať lieky, keď sa cítite už lepšie, aj keď liečba ešte nie je úplne dokončená. To môže viesť k opätovnému výskytu problému alebo rezistencii na lieky.
  4. Nadmerné užívanie – užívanie liekov vo väčšom množstve, ako je odporúčané, môže mať vážne následky pre zdravie, vrátane predávkovania a poškodenia orgánov.
  5. Nesprávne užívanie antibiotík – používanie antibiotík na liečbu vírusových infekcií, ako sú chlad, chrípka a iné, vedie k zbytočnému užívaniu antibiotík a prispieva k vzniku rezistentných kmeňov baktérií.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Počuli ste už o tomto dedičnom ochorení? Zriedkavá metabolická porucha si vyžaduje prísnu diétu

Kupovanie liekov do zásoby môže byť nebezpečné pre zdravotný stav, ak sa s nimi nezaobchádza opatrne. Rizikom je ich nesprávne užívanie v nadmernom množstve, hrozí tiež riziko zneužitia členom domácnosti, ktorý ich užije kvôli nadmernej zásobe. Problémom je aj prekročenie dátumu spotreby alebo zabúdanie na staršie lieky v zásobách, ktoré treba zlikvidovať podľa platnej legislatívy.

Ako sa starať o lieky v lekárničke?

Ak si chcete zaobstarať lieky do zásoby, je dôležité, aby ste dodržiavali nasledujúce pokyny:

      • Uchovávajte lieky v súlade s pokynmi na obale a zabráňte ich expirácii.
      • Uchovávajte lieky mimo dosahu detí a zabezpečte, aby boli vždy označené a dobre identifikovateľné.
      • Lieky by mali byť skladované v suchom a chladnom prostredí, ak je to potrebné.
      • Ak lieky používate, dodržiavajte pokyny na obale a neprekračujte predpísané dávky bez konzultácie s lekárom.
      • Ak sa lieky nepoužijú, starostlivo ich zlikvidujte v súlade s miestnymi predpismi alebo vráťte do lekárne na správnu likvidáciu.

Zaobstarávate si lieky „pre istotu“ aj do zásoby?

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk, TASR
Odporúčame