Nový spôsob platenia už aj na Slovensku: Namiesto karty vám poslúži telefón

Mobil

sxc.hu

Na Slovensko prichádza horúca novinka v oblasti urýchlenia platieb. Zavedenie bezkontaktných platieb, pomocou mobilného telefónu sa chystá už v tomto polroku. Znamená to, že k nám mieri nová technológia, umožňujúca podstatne zrýchliť a zjednodušiť platobný proces.

Mobilom už v prvom polroku 2012

Možnosť využívať túto novinku bude možné podľa spoločnosti vydávajúcej platobné karty, už  v prvej polovici tohto roku. Prostredníctvom tejto technológie by sa mal proces platieb podstatne zrýchliť a ušetriť vám tak váš drahocenný čas. Používanie tejto technológie by malo váš telefón fiktívne zmeniť na platobnú kartu. Odteraz už nebudete potrebovať peňaženku – všetko potrebné budete mať v mobile.

Náročný proces budovania projektu

Spustenie nového systému platieb je omnoho náročnejší, ako model platby kartami. Do hry totiž vstupujú aj výrobcovia mobilných telefónov, mobilní operátori a obchodníci, ktorí budú na tieto platby potrebovať terminály. Zabezpečiť všetky tieto úkony, ako aj technická realizácia projektu je náročný proces, nakoľko je potrebné, aby mobilné telefóny podporovali technológiu NFC.


Mohlo by vás zaujať: Platba jediným pípnutím: Poznáte výhody a riziká kariet PayPass?


Systém podporia len niektoré mobilné telefóny

Novú technológiu bude samozrejme možné zatiaľ využívať iba na niektorých typoch mobilných telefónov. Bude sa jednať samozrejme o novšie verzie telefónnych prístrojov a celý systém budú podporovať iba niektoré spoločnosti. Platobný systém bude možné využívať zatiaľ asi na šiestich typoch mobilných telefónov od výrobcov Samsung, LG, iPhone a BlackBerry.

Ako to bude fungovať?

V podstate celkom jednoducho. Do mobilu si stiahnete aplikáciu cez internet alebo vo vašej banke. Platba bude prebiehať priložením mobilu ku čítačke a zadaním PIN, podobne, ako keď platíte kartou. Číslo PIN si môžete zvoliť sami a kedykoľvek ho bezplatne zmeniť. Technológia je chránená čipom, čo poskytuje vysoký stupeň bezpečnosti. Náhodná platba je vylúčená. Informácie o platbách sa vám budú v mobile ukladať a vy si potom môžete pozrieť ich prehľad umiestnený do grafu, alebo tabuľky. Ak by vám bo mobil odcudzený, alebo ho stratíte, nemusíte sa báť, jednak sa dá zablokovať a jednak nebude dotyčný ovládať váš PIN kód.

Obchodníci potrebujú terminály

Ani táto nová technológia sa nezaobíde bez potrebného technického zariadenia. Obchodníci budú potrebovať nové terminály, ktoré budú schopné tieto platby prijať a spracovať. Všetko teda ešte závisí od množstva faktorov. Dúfajme, že tento proces bude čoskoro spustený a budete si môcť vychutnávať jeho výhody.


Mohlo by vás zaujať: Platobné karty oslávia sto rokov: Zistite viac o ich histórii


Spôsob platby závisí od mobilu a banky

Taktiež ešte nie je celkom rozhodnuté, či budú dáta uložené na SIM karte, alebo pamäťovej karte telefónu, alebo sa budú nachádzať na externom zariadení, ktoré bude pripojené k mobilnému telefónu. Závisieť to bude aj od konkrétneho modelu telefónu a banke, ktorá si vyberie spôsob mobilných platieb. Spoločnosť má pripravené riešenie aj bez účasti mobilných operátorov.

Bezkontaktné karty fungujú už od 2008

Bezkontaktné platby prostredníctvom platobných kariet na Slovensku nie sú naopak v porovnaní s bezkontaktnými mobilnými platbami žiadnou novinkou. V našej krajine sa dá prostredníctvom nich platiť už od roku 2008. Medzi Slovákmi si tento spôsob platby získal dôveru a obľubu. Takéto platby nám pri priemernom používaní dokážu za rok ušetriť vraj až 25 minút času.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Oliver
Odporúčame