Olej z čiernej rasce: Ničí baktérie, podporuje pečeň a poradí si aj s ekzémom

Rasca

thinkstockphotos.com

Nie nadarmo sa olej získaný zo semien čiernej rasce označuje ako „zlato faraónov“. Poznali a využívali ho už starí Egypťania. Dnes je vďačným predmetom vedeckých štúdií a boom zažíva aj u nás – má množstvo zdravotných benefitov a blahodarne pôsobí na pokožku, vlasy a nechty.

Olej zo semien černušky siatej obsahuje desiatky zdraviu prospešných látok. Ide napríklad o vitamíny, ako betakarotén, vitamíny skupiny B, vitamín E, viaceré minerály a stopové prvky. Samozrejme, nechýbajú prospešné nenasýtené mastné kyseliny a viaceré antioxidanty. Osobitú pozornosť si zasluhuje látka s názvom nigelín, ktorá prináša úľavu najmä pri nepríjemnom kašli a zápale priedušiek, pretože zmierňuje spazmy.


Mohlo by vás zaujať: Vynikajúci rascový olej: Proti zlému tráveniu, rakovine aj alergiám!


Top 3 vybrané zdravotné pozitíva oleja z čiernej rasce

1. Je bojovníkom proti baktériám, ktoré sú rezistentné voči antibiotikám

Od objavenia penicilínu Flemingom uplynuli desiatky rokov. Zachránil ním mnoho ľudských životov, pretože toto antibiotikum už vtedy dokázalo liečiť choroby, ako zápal pľúc, šarlach, záškrt či meningitídu. Od tej doby prišli vedci s mnohými ďalšími druhmi antibiotík, ktoré si dokážu poradiť s rozličnými škodlivými mikróbami. Avšak vznikol tu aj ďalší problém – rezistencia proti dnešným antibiotikám. Našťastie to tak celkom neplatí pre olej z čiernej rasce. Výskumníci z Jawaharlal Nehru Medical College zistili, že silný olej zo semien čiernej rasce si poradil až s 97 druhmi testovaných kmeňov baktérií z celkového počtu 144, ktoré boli rezistentné voči niekoľkým druhom antibiotík. Šlo napríklad o baktérie Pseudomonas aeruginosa alebo Staphylococcus aureus.

2. Podporuje činnosť pečene

Pečeň je jedným z najviac zaťažených orgánov v ľudskom tele. Ak s ňou máte ťažkosti, vyskúšajte olej zo semien čiernej rasce. Posilňuje pečeň i obličky a eliminuje vznik komplikácií z už existujúcich ochorení. Zároveň je dobrou prevenciou proti vzniku problémov v tejto oblasti. Aspoň to radia vedci z Therapeutic Chemistry Department, National Research Center z Káhiry.

3. Má protizápalové účinky a bojuje proti obezite

Protizápalové účinky oleja z čiernej rasce možno uplatniť v prevencii mnohých ochorení od vysokej hladiny cholesterolu a krvného tlaku cez cukrovku až po rakovinu. Avšak teheránski vedci zaradili tento olej aj medzi najúčinnejšie prírodné prostriedky pôsobiace proti obezite. Okrem oleja z čiernej rasce sú v ich zozname top bojovníkov proti obezite napríklad aj zelený a čierny čaj.


Mohlo by vás zaujať: 9 olejov pre zdravie: Rascový, konopný, makový…ktorý z nich si vyberiete?


Olej z čiernej rasce a krása

Olej z čiernej rasce je aj bojovníkom proti vypadávaniu vlasov – má antimikrobiálne a antioxidačné vlastnosti a posilňuje vlasové folikuly. Tým pádom podporuje rast vlasov a robí ich silnejšími. Vďaka svojmu obsahu aj priaznivý vplyv na pokožku. Vedci z Tehran University of Medical Sciences v Iráne dokázali, že môže mať rovnakú účinnosť pri liečbe ekzému ako účinná látka betametazón využívaná na tento účel. 

Ako používať olej z čiernej rasce?

  • Pri vnútornom užívaní sa preventívne odporúča dávka jednej čajovej lyžičky oleja ráno nalačno. Môže sa podávať napríklad s medom alebo ovocnými šťavami. Pri vážnejších ochoreniach sa užíva 2 až 3 razy denne v množstve jednej čajovej lyžičky.
  • Hodí sa aj do studenej kuchyne ako prísada do šalátov. V tomto prípade je vhodné kombinovať ho so sezamovým olejom.
  • Pri kožných problémoch sa aplikuje v malom množstve priamo na pokožku.
  • Ak chceme zabrániť vypadávaniu vlasov, kombinujeme ho s citrónovou šťavou a nanesieme krúživými pohybmi na pokožku hlavy. Necháme pôsobiť 20 minút a zmyjeme.

Malú 50 ml fľaštičku oleja kúpite od 3 eur vyššie. Za bio kvalitu si musíte priplatiť, 50 ml stojí okolo 10 eur, nájdete však aj výhodnejšie produkty vo väčšom balení.


Máte skúsenosti s olejom z čiernej rasce? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame