Máte náročnú prácu a zmáha vás únava? Guarana povzbudí na tele aj na duchu

Guarana

sxc.hu

Možno ste sa s ňou už stretli a možno o nej počujete prvýkrát. Guarana je úžasný dobíjač energie, ktorý na rozdiel od kávy povzbudzuje telo postupne. Pre jej vlastnosti ju mnoho odborníkov odporúča viac ako kávu. Odhaľte jej priaznivé účinky aj vy.

Červené bobuľky guarany rastú na kríku v džungli amazonského pralesa, prevažne na území exotickej Brazílie. Domáci obyvatelia z nich získavajú výťažok, ktorý denne užívajú a ktorý im slúži ako vynikajúci zdroj energie, ale aj liek na mnohé choroby, či zdravotné neduhy. V jazyku domorodcov znie jej preklad ako „veľký strom lesa“ a Indiáni, či domorodí obyvatelia si ju dodnes veľmi vážia a považujú za magickú rastlinu.

Guarín dodá energiu postupne

Guarín je účinná látka, ktorú guarana obsahuje a to navyše v dvojnásobnom množstve, ako káva kofeín. Ten pôsobí veľmi podobne ako kofeín, avšak s tým rozdielom, že zatiaľ čo kofeín v káve vám prinesie rýchlu energiu, po ktorej nastupuje rýchly útlm, guarín dodáva telu energiu postupne a dlhšiu dobu ako káva a tak dokáže telo povzbudiť počas celého dňa. Guarana organizmus neprekysľuje, preto je na stimuláciu organizmu odporúčaná viac ako káva. Okrem toho nemá v porovnaní s čiernym mokom ani nijaké negatívne vedľajšie účinky.


Mohlo by vás zaujať: Žihľava je prírodný liek a máte ju zadarmo: Pri akých neduhoch dokáže pomôcť?


Zábudlivosť? Náročná práca? Únava? Dajte si guaranu!

Okrem toho má nenápadná guarana veľmi priaznivé účinky aj na mozog a schopnosť koncentrácie, ako aj na dlhodobú pamäť. Preto je vo veľkom využívaná najmä študentmi, ale aj učiteľmi, manažérmi, ľuďmi pracujúcimi na smeny, či inými ľuďmi, ktorí v práci využívajú pamäť, alebo sa potrebujú dlho a spoľahlivo sústrediť. Okrem energie dodáva aj vitalitu a regeneruje organizmus. Jej užívanie je teda odporúčané všetkým, ktorí majú náročné zamestnanie a potrebujú povzbudiť činnosť mozgu. V dôsledku toho, že odstraňuje únavu a ospalosť, je odporúčaná aj pre šoférov.

Povzbudzuje imunitu

 • plody guarany obsahujú aj množstvo vitamínu  C a vitamínov skupiny B. V dôsledku toho podporujú zároveň aj celý imunitný systém a obranyschopnosť organizmu
 • pomáha pri hnačke
 • uvoľňuje dýchacie cesty
 • zvyšuje vylučovanie vody z tela
 • znižuje horúčku
 • pomáha pri zápaloch
 • podporuje vylučovanie kyseliny mliečnej zo svalov
 • tlmí bolesti
 • napomáha spaľovaniu tukov
 • je považovaná aj za afrodiziakum
 • umožňuje lepšie znášanie horúčav

Mohlo by vás zaujať: Praslička roľná nie je len burina: Pomôže proti močovým kameňom aj bolestiam krížov


V akých formách je dostupná?

Guarana je v dnešnej dobe už aj u nás pomerne rozšírená. Zohnať ju dnes môžete už vo viacerých formách. V lekárni si kúpite tabletky či želatínové kapsule. Zaujímavé však je, že existuje aj ako samostatný nápoj, ktorý sa na niektorých miestach dokonca čapuje, podobne ako pivo. V tejto forme sa používa aj ako súčasť niektorých kokteilov či miešaných nápojov. Okrem toho je pridávaná aj do rôznych energetických drinkov či nápojov, alebo ako prídavok do rôznych prírodných prípravkov na lepšiu pamäť a koncentráciu. Balenie 30 tabliet kúpite za necelé 4 eurá. Pollitrový energetický drink vás vyjde na niečo menej ako 1 Euro.

Tipy na použitie:

 • zmiešajte guaranový nápoj s citrónom – zvyšuje to jej stimulačné účinky
 • dajte si guaranu aj vtedy, ak na vás „lezie“ choroba – guarana totiž zvyšuje účinnosť acylpirínu, ako aj vitamínu C
 • guarana podporuje účinok liekov na bolesti – ak teda trpíte bolesťou hlavy, zubov, či menštruačnými bolesťami, guarana je aj pre vás
 • pripraviť si môžete aj chutný guaranový drink: zmiešajte 250 ml hroznového džúsu, 250 ml bieleho vína a 250 ml guaranového nápoja. Dostanete skvelý a osviežujúci guaranový drink, ktorým môžete ponúknuť najbližšiu návštevu.

Vyskúšali ste už guaranu? Aké máte skúsenosti s jej účinkami? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Nela
Odporúčame