V Univerzitnej nemocnici Martin (UNM) sa uskutočnila stá operácia systémom da Vinci. Udialo sa tak už po piatich mesiacoch. Stým výkonom sa stala urologická operácia – radikálna prostatektómia, do ktorej boli okrem urológov zapojení aj chirurgovia a gynekológovia. Pre TASR o tom poskytla informácie Zuzana Marčeková z oddelenia marketingovej komunikácie UNM.
Podľa nej je zo strany pacientov o takéto robotické operácie obrovský záujem. „Vinci X aktuálne najčastejšie operujú gynekológovia, ktorí majú zapojené dva operačné tímy. Chirurgovia a urológovia zatiaľ pracujú s jedným tímom. Aj v týchto špecializáciách sa však pripravuje zvýšenie. UNM plánuje do Centra robotickej chirurgie zapojiť aj kliniku hrudníkovej chirurgie a ORL,“ uviedla.
Zdôraznila, že robotický systém má viacero benefitov. „Výhodou pre pacientov je lepšia rekonvalescencia po zákroku, s čím súvisí aj kratšia doba hospitalizácie. Pacient má menšie krvné straty, menšie bolesti po zákroku a zároveň hrozí nižšie riziko reoperácie,“ priblížila.
Najnovšia generácia da Vinci X, ktorú UNM využíva, prináša výhody aj pre operátora. „Má pridaných viac nástrojov, funkcií aj digitálnu podporu. Umožňuje 3D videnie s vysokým rozlíšením, až 10-násobné priblíženie obrazu a robotickú a počítačovú asistenciu, ktorá dokáže filtrovať nežiaduce trasenie rúk. Operatéri pri práci s robotickým systémom využívajú miniaturizovanú chirurgickú kameru a nástroje na zápästie (nožnice, skalpely a kliešte). Sú navrhnuté tak, aby pomohli s presnou disekciou a rekonštrukciou hlboko vnútri tela,“ dodala Marčeková.
Robotický systém Da Vinci má UNM vďaka spolupráci s Jesseniovou lekárskou fakultou Univerzity Komenského v Martine, ktorá prístroj získala z prostriedkov Európskych štrukturálnych fondov.
Zdieľať na