Pestovanie zeleniny v nádobách zvládne každý: Ktoré druhy porastú aj bez veľkej záhrady?

pestovanie zeleniny v nádobách a sadenice papriky

Pestovanie zeleniny v nádobách vám prinesie vlastnú úrodu aj bez záhrady (Zdroj: Freepik/freepik)

Nemusíte mať veľkú záhradu, ale ani veľký balkón, aby ste zvládli pestovanie zeleniny v nádobách. Aj na menšom priestore si môžete vypestovať rozmanitú úrodu zeleniny, ktorá bude dozrievať po celé leto, a vy si tak budete môcť vychutnávať plody vlastnej práce. Poznáte druhy, ktorým sa bude dobre dariť aj v kvetináčoch?

Pestovanie zeleniny v nádobách nie je zložité

S dostatkom slnečných lúčov, kvalitným substrátom a hnojivom sa zelenine určite bude dariť, hoci nebude vo voľnej pôde. Pestovanie v nádobách je pohodlný spôsob, ktorý má niekoľko výhod, ale je dobré pamätať na to, že rastliny nemajú toľko priestoru a prevzdušnenej pôdy, ako tie voľne vysadené. Niektorým druhom svedčia viac nádoby, iným neprekážajú ani pestovateľské vrecia.

Brokolica

Výhodou je, že sa jej darí aj v chladnejšom počasí, ale jedna rastlina potrebuje kvetináč široký približne 60 centimetrov. Ak chladné počasie pretrváva, brokolica vytvorí niekoľko menších hláv.

Mrkva

Aj mrkva vyžaduje dostatočne veľkú nádobu, hlbokú aspoň 60 centimetrov. Pôda by mala byť v kvetináči rovnomerne vlhká, aby ste podporili klíčenie. Malé sadenice neskôr oddeľte a zasaďte v dostatočných odstupoch, aby mali korene miesto.

Uhorka

Pri pestovaní v nádobách pomôže oporná mriežka alebo niekoľko bambusových tyčí. Je to popínavá rastlina a je vhodné vysadiť jednu do každej nádoby. Hĺbka nádoby by mala byť aspoň 25 centimetrov.

Baklažán

Ocení nádobu s objemom aspoň 20 litrov a tiež bude potrebovať opornú tyč. Na jednej rastline sa zvyčajne urodí aj niekoľko plodov, ktoré sú dosť ťažké. Tiež platí pravidlo, že jedna rastlina patrí do jednej nádoby.

Šalát

Šalátové odrody sa skvele pestujú aj v menších nádobách. Jednoducho ich vypestujete zo semienok vysadených skoro na jar. Nádoby by mali mať dostatočnú drenáž, aby substrát nebol príliš premokrený.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VIDEOTIP Nazberajte si jedlé bylinky: Majú toľko účinkov, že stojí za to ich vyhľadať

Cibuľa

Na vypestovanie veľkých cibúľ je nevyhnutné použiť veľké nádoby. Ideálna hĺbka je minimálne 60 centimetrov a rastliny by mali byť vysadené aspoň v 10 centimetrových odstupoch.

Paprika

Jedna rastlina papriky dokáže aj v nádobe vyprodukovať tucet alebo aj viac plodov. Patrí k rastlinám s väčším výnosom, každej rastline preto doprajte nádobu s objemom aspoň 20 litrov.

Paradajka

Najlepšie na pestovanie v nádobách sú malé, kríčkové odrody. Opäť použite nádoby s objemom aspoň 20 litrov a šírkou 60 centimetrov. Paradajky potrebujú dostatočný priestor pre rast koreňov.

Reďkovka

Reďkovky sa dajú pestovať prakticky v akejkoľvek nádobe s hĺbkou aspoň 20 centimetrov. Použite kvalitný substrát plný živín a vysadenú nádobu umiestnite na slnečné miesto. Vysievajte tak, aby si buľvy neprekážali.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk, Bhg.com
Odporúčame