Ako šetrne vyčistiť knihy? Tieto postupy zafungujú na rôzne druhy obalov a znečistenia!

muž si vyberá knihu v knižnici

Doprajte vašim knihám tú správnu starostlivosť (Zdroj: Freepik/wavebreakmedia_micro)

Máte doma knižnicu plnú kníh, ktoré ste už prečítali? Potom iste viete, že občas potrebujú „prevetrať“ a očistiť, aby sa nezničili. No čo spraviť, ak už znečistené sú? S týmito postupmi dokážete šetrne vyčistiť rôzne druhy knižných väzieb a tiež ich zbaviť škvŕn, plesne a potuchnutia.

Knižné väzby bývajú najčastejšie vyrobené z papiera, látky alebo tie vzácnejšie aj z kože. Potrebujú preto osobitý prístup a nemali by ste ich čistiť mokrou handričkou. Ak však doma máte veľmi starú knihu, ktorá je mimoriadne krehká, sami ju radšej nečistite a skúste vyhľadať niekoho, kto sa tomu venuje profesionálne. Ostatné knihy môžete vyčistiť podľa týchto overených postupov.

Ako vyčistiť knižné obaly

Pred vyčistením obalov, hlavne tých plátenných a kožených, si vždy najskôr vyskúšajte, či znesú vami vybraný čistiaci prostriedok. Ide hlavne o knihy s látkovými a koženými obalmi. Pomocou špáradla naneste trochu prostriedku na nenápadné miesto a chvíľu počkajte, ako naň obal zareaguje. Ak bude všetko v poriadku, pokračujte v čistení. Pokiaľ si to však stav znečistenia nevyžaduje, stačí použiť vodu.

Čistenie kníh s plátennou väzbou: Najskôr odstráňte prach a špinu pomocou jemnej kefky. Prípadné škvrny sa dajú očistiť aj pomocou obyčajnej mazacej gumy. Potom trochu navlhčite handričku z mikrovlákna do vody a jemne ňou prejdite povrch knihy. Znečistené miesta trochu pošúchajte. Nakoniec obal vysušte pomocou papierových utierok, aby nezostal vlhký.

Čistenie papierových väzieb: Na uvoľnenie prachu použite kefku s jemnými štetinami. Handričku z mikrovlákna pokvapkajte čistiacim liehom a vyčistite prípadné škvrny a nánosy špiny. Handričku opláchnite, vyžmýkajte a naneste na ňu kvapku prostriedku na riad. Obal pretrite, pričom sa snažte nezamočiť okraje strán. Nakoniec po obale prejdite suchou handričkou, čím odstránite fľaky po prostriedku.

Kefkou prejdite po knihe (Zdroj: youtube.com/wikiHow)

Čistenie kníh s koženou väzbou: Prach a nánosy nečistoty opäť najskôr zotrite jemnou kefkou. Navlhčite handričku z mikrovlákna a naneste na ňu trochu čistiaceho mydla na kožu. Handričkou dôkladne pretrite obal. Na dokončenie použite suchú jemnú handričku, ktorá vsaje prebytočnú vlhkosť.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Cereálie, na ktorých si pochutí celá rodina: Toto je recept na domáce čokoládové guličky

Odstráňte škvrny od tekutín a znečistenie mastnotou

Môže sa zdať, že s mastnými alebo inými škvrnami na knihách už veľa nenarobíte a zostanú na nich navždy. Väčšinou sa však dajú jednoducho očistiť, preto to stojí aspoň za vyskúšanie.

Znečistenie mastnými škvrnami: Položte na škvrnu papierovú utierku. Prejdite po utierke žehličkou nastavenou na najnižší stupeň, vďaka čomu mastnota trochu povolí. Utierku odložte, keď nasaje všetku mastnotu. Na čistené miesto pritlačte čistú papierovú utierku. Zvyšnú nečistotu odstráňte mazacou gumou.

Mazacou gumou sa dajú odstrániť škvrny (Zdroj: youtube.com/FirehouseEducation)

Škvrny od tekutín: Nakvapkajte na znečistené miesto trochu vody. Pomocou mäkkej handričky votrite do škvrny trochu prostriedku na riad. Jemným šúchaním miesto vyčistite. Zvyšky mydla a prebytočnú vlhkosť odstráňte suchou handričkou. Ak škvrna nepovolí, vyskúšajte ju vyčistiť liehom na čistenie a vysušiť papierovým obrúskom.

Zbavte knihy plesne

Pórovité povrchy ako sú látky, papier a koža, predstavujú pre plesne ľahkú živnú pôdu. Ak pleseň napadne jednu knihu, môže sa rýchlo rozšíriť aj na ďalšie. Navyše sa tak plesňami znečistí aj vzduch vo vašom dome. Nasledujúce postupy na odstránenie plesne z kníh používajú prírodné prostriedky a sú veľmi šetrné. Odporúčame vám však nasadiť si rukavice.

Čistenie plesnivého obalu: Viditeľnú pleseň zoškriabte jemnou kefkou. Na vyčistenie látkových kníh použite obrúsok do sušičky, ktorý pripevníte na nástavec vysávača. Potom ich vysajte. Z papierových a kožených obalov zotrite znečistenie handričkou navlhčenou denaturovaným alkoholom. Knihy vysušte čistou suchou handričkou.

Obal pretrite handričkou (Zdroj: youtube.com/wikiHow)

Čistenie plesnivých stránok: Pod plesnivú stránku podložte voskovaný papier, čím ochránite strany, ktoré sa nachádzajú pod ňou. Viditeľnú pleseň zotrite pomocou kefky s mäkkými štetinami. Navlhčite handričku trochou peroxidu vodíka a prejdite po plesnivom fľaku. Následne na čistené miesto pritlačte papierovú utierku, a počkajte, kým nezostane suché.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Popusťte uzdu svojej kreativite a vytvorte si nápadité dekorácie z nepotrebných vecí!

Po vyčistení kníh odporúčame handričky hneď vyprať v horúcej vode, aby ste tak predišli šíreniu plesne na ostatnú bielizeň. Papierové utierky aj rukavice vyhoďte do vonkajšieho smetného koša.

Potuchnutý zápach viac nebude problém

Staršie knihy majú svoju typickú vôňu. Je to kvôli určitému druhu plesne, ktorý je v menších dávkach neškodný a sám o sebe knihu veľmi nepoškodí. Pokiaľ by sa ale tento zápach stal nepríjemným alebo na knihách objavíte biely poprašok či dočierna zájdené miesta, je čas zasiahnuť.

Potuchnuté knihy vyčistíte rovnakým spôsobom, ako tie zasiahnuté plesňou. Takéto znečistenie však spôsobuje aj zápach a ak sa ho ani po prvotnom očistení nedokážete zbaviť, skúste využiť silu sódy bikarbóny. Nádobku naplňte hrnčekom sódy bikarbóny, uložte do nej knihu a nechajte ju v nej celú noc. Ráno stačí knihu vybrať, otriasť z nej sódu bikarbónu a zápach bude preč.


Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: plnielanu.sk, maids.com
Odporúčame