Pracujúci ľudia sa nedokážu zregenerovať: Hrozia chyby v DNA, obezita i infarkt

Senior

thinkstockphotos.com

Už dlhší čas sa vie, že práca na nočných smenách nepôsobí na telo ideálne. Bohužiaľ, mnohí ľudia nemajú inú možnosť. To, že telo sa pri dennom spánku nedokáže zregenerovať tak, ako pri nočnom, nedávno potvrdili výskumy. Ukázalo sa, že “nočným vtákom” hrozia choroby, ktorým by sa najradšej vyhýbali.

Menej melatonínu

Slabšia produkcia hormónu melatonínu môže byť zodpovedná za zníženú schopnosť čeliť poškodeniu DNA a môže zvyšovať riziko nádorov. Za nebezpečné je už dlho považované zamestnanie, kde je nutné v noci bdieť: to zvyšuje riziko vzniku cukrovky, kardiovaskulárnych chorôb, obezity a infarktov.

Jeden z posledných výskumov ukazuje, že aspoň pokiaľ ide o nádory, môže problém závisieť na neschopnosti opravovať škody spôsobené na DNA, ktoré vznikajú pri normálnej bunečnej aktivite a obyvkle sú spojené s obrannými systémami organizmu. Tieto mechanizmy narušuje smenná prevádzka, pretože v tele sa vytvára menej melatonínu.


Mohlo by vás zaujímať: Nočný spánok nič nenahradí: Prečo je pre náš organizmus taký dôležitý?


Denný spánok nenahradí nočný

Vedci sledovali viac ako 200 ľudí, ktorí pracujú v nočných smenách. Zistili, že keď spia cez deň, aby nahradili nočné bdenie, mali v moči menej metabolitu produkovaného pri opravách bunečnej DNA, 8-hydroxy-2´-deoxyguanozínu, ako tí, ktorí v noci spali. To naznačuje možnú zníženú schopnosť opravy DNA, ak človek nie je v posteli počas hodín bežne určených k odpočinku.

Potvrdili to výskumy

Parveen Bhatti z Výskumného strediska Freda Hutchinsona v Seattli analyzoval dôkladnejšie 50 účastníkov výskumu, u ktorých boli rozdiely v množstve metabolitu medzi nočným a denným spánkom najvýraznejšie. Zistil napríklad, že i množstvo spánkového hormónu melatonínu bolo veľmi rôzne: keď bola sledovaná osoba v noci hore, bolo množstvo melatonínu omnoho nižšie, ako keď táto osoba v noci spala.

Inak povedané, i potom, čo boli zohľadnené faktory, ktoré môžu výsledky ovplyvniť, ako je konzumácia alkoholu alebo kratší spánok vo dne po nočnej práci, účinky na úrovni markeru opravy DNA zostávajú zjavné. Podľa získaných údajov sú v prípade, že človek spí cez deň namiesto v noci, mechanizmy korekcie DNA aktívne len z 20 percent oproti tomu, ako keď človek spí v noci.


Mohlo by vás zaujímať: Máte problémy so spánkom? Možno robíte túto chybu!


Budú podávať melatonín?

„Naše údaje nemožno úplne zovšeobecňovať, pretože vzorka účastníkov výskumu bola dosť homogénna. Nezisťovali sme ich stravovacie návyky a úroveň antioxidantov, ktoré môžu výsledky ovplyvniť. Napriek tomu sa zdá rozumné predpokladať, že tí, ktorí pracujú v noci, produkujú menej melatonínu, čo súvisí s obmedzenou schopnosťou opravovať DNA,“ poznamenal Bhatti.

„Ak sa naše výsledky potvrdia, bolo by možné uvažovať o podávaní melatonínu osobám pracujúcim v noci, aby sme potenciálne zabránili patogénnym účinkom takej práce,“ dodáva.


Pracujete aj v noci? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti s nočnými smenami v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Milan, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame