Prázdniny na Ukrajine: Krásne hory, historické pamiatky aj nádherné pláže

Krym

wikipedia.org

Keď sa opýtate známych, kde boli na dovolenke, pravdepodobne sa najčastejšie v ich odpovediach budú vyskytovať Tunis, Egypt, Turecko, Taliansko či Chorvátsko. Ale Ukrajina? Na dovolenku? Čosi nepredstaviteľné. Veľa ľudí si neuvedomuje skutočnú krásu nášho východného suseda, ktorý je aj na čosi iné, ako len lacné nákupy.

Ukrajina, to sú aj hory

A veruže krásne hory. Karpatský oblúk pokračuje aj cez územie Ukrajiny. Tou najznámejšou je Hoverla – najvyšší vrchol Ukrajiny, jeho výška je 2 061 metrov. Nielen výškou, ale aj svojim charakterom veľmi pripomína naše Nízke Tatry. Vrchol je hojne navštevovaný, kúsok od hlavného vrcholu nájdete stopník, ktorý kedysi označoval Česko – Slovenskú hranicu. Celé okolie sa nachádza v národnom parku a ukrajinské hory ponúkajú jednu nespornú výhodu. Divokú a panenskú prírodu. Vďaka obrovskej rozlohe krajiny je dobré sa na každú takúto túru poriadne pripraviť. Môže sa stať, že celý deň nenarazíte ani na človeka, ani na studničku s vodou.

Jedným z klenotov Zakarpatskej Ukrajiny je aj polonina Boržava. V horách leží aj dedinka Koločava. Preslávil ju zbojník Nikolaj Šuhaj, akási obdoba nášho Jánošíka. Nachádza sa tu aj jeho hrob a užijete si typickú ukrajinskú dedinku. Jednou z najmalebnejších osád Ukrajiny je Sloboda. Z tej by mnohí miestny chceli mať skanzen, no teší sa mimoriadnej obľube turistov. Typické drevené domčeky vysoko v horách sú naozaj čarokrásne. Ide o jedno z najatraktívnejších miest v okolí Sinevirského jazera. Aj to je veľmi zaujímavé. Nepatrí síce medzi najväčšie, no jeho nepoškvrnené okolie dostane každého. Hory, ktoré nájdete na Ukrajine sú vhodné na celé dni túlania sa a objavovania.


Mohlo by vás zaujímať: Tip na netradičný výlet: Čo tak návšteva svetoznámeho Černobyľu?


Kyjev nemožno vynechať

Svoju ruštinu zaručene oprášite v hlavnom meste Ukrajiny, Kyjeve. Ruch, zhon, mnoho obchodníkov a vodka. Aj taký vie byť Kyjev. Pomyslíte si, že ste v Ukrajine, krajine lacných nákupov. Lenže Kyjev je iný. Samotné centrum je pre našinca naozaj dosť drahé, rozdiely medzi bohatými a chudobnými sú tu zreteľnejšie ako inde. Stredná trieda v Kyjeve takmer neexistuje. Buď živoríte, alebo si užívate blahobytu.

Keď sa s týmto pozadím vžijete, čaká vás mesto plné zaujímavých miest na objavovanie. Azda najznámejším je Múzeum Černobyľu alebo bulvár Khreschatyk. Ide o niečo, ako Karlov most. Bulvár je cez víkendy pre dopravu uzavretý a naplní sa rôznymi zabávačmi a pouličnými umelcami. Zaujímavý je aj podzemný kláštor, Pečerská lavra. Turisti musia byť slušne oblečení, samozrejmosťou sú aj dlhé nohavice. No atmosféra podzemného sveta a mumifikované telá mníchov za to stoja. Tradičnú ľudovú architektúru si vychutnáte v Múzeu ľudovej architektúry, kde je 6 zrekonštruovaných ukážok dediniek. A asi najznámejšou kyjevskou ulicou je Andriyivskyi Uzvis. Vo väčšine miest sa pripravte na všadeprítomnú azbuku, angličtina sa ešte len presadzuje.

Výlet do miest duchov

Černobyľ a Pripjať. Názvy, ktoré pozná každý. Neslávne známe miesta, kde zahynuli mnohí ľudia na mieste a ďalší na následky ožiarenia po výbuchu miestnej jadrovej elektrárne. A dnes? Dnes ide o jednu z najväčších atraktivít Ukrajiny. Pohybovať sa miestami, ktoré pred rokmi znamenali smrť, poprechádzať sa ulicami opusteného mesta, Pripjate. Ak budete na Ukrajine, tento výlet rozhodne nevynechajte.


Mohlo by vás zaujímať: Hľadáte nevšedné dobrodružstvo? Atmosféra opustených miest duchov vás dostane


Rozprávkové more

To, že má Ukrajina more je známy fakt, no mnoho ľudí si to ani neuvedomí. A more to je pomerne teplé. Veď to isté more obmýva aj brehy obľúbeného Bulharska či Turecka. Najznámejším je polostrov Krym, prezývaný aj Ruská riviéra. Aj keď patrí Ukrajine, tento názov si zachoval. Nájdete tu čisté more, subtropické podnebie a krásne piesočnaté pláže. A to stále hovoríme o Ukrajine!

Pri dovolenke na horúcom Kryme navštívte aj Sevastopoľ, mesto, ktoré počas Sovietskej éry bolo pre civilistov neprístupné. Boli tu len vojaci, dnes sa ním môžete poprechádzať aj vy. V blízkosti leží aj pozostatok mesta Chersones. Antické stĺpy, rímsky amfiteáter či pozostatky gréckeho chrámu vám dajú pocit, ako by ste boli kdesi v Grécku. Zaujímavými typmi je aj pevnosť Čembalo alebo Jalta. Známej Jaltskej konferencie v roku 1945 sa zúčastnil Stalin, Roosvelt a Churchill. Tu sa nachádza aj zámok Lastovičie hniezdo, ktorý je zbytočné popisovať. Lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť. Ale podľa mnohých ide o najfotogenickejšiu stavbu Ukrajiny.

Ak je pre vás Krym ďaleko a aj tak si chcete užiť dovolenku prie Čiernom mori na Ukrajine, navštívte Odesu. Dodnes patrí k mimoriadne významným prístavom na Čiernom mori. S mestom sa spája ruská revolúcia z roku 1905 a notoricky známy krížnik Poťemkin. Na jeho počesť bola pomenovaná jedna z najväčších atrakcií mesta, Poťemkinovské schody. Pôsobia mimoriadne majestátne, no to hlavne zásluhou optického klamu. Schodisko je dole široké 13 metrov a na hornej časti už len 7 metrov. Pýchou mesta je obchodná trieda Ďeribasovskaja, kde stretnete najrôznejších umelcov, maliarov a zabávačov. Pre turistov sú atraktívne aj miestne podzemné katakomby a predovšetkým nádherné pláže.


Všetko o cestovaní nájdete na www.dromedar.sk


Ukrajinu sme vám predstavili možno v inom svetle, ako ju poznáte. Ako ukážkovú dovolenkovú destináciu. Možno sme vás navnadili na to prežiť inú dovolenku, ako obvykle. Možno názov destinácie „Ukrajina“ neznie práve lákavo, no je len málo krajín, kde toho môžete zažiť toľko, ako tu.


Navštívili ste už niekedy Ukrajinu? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: wikipedia.org, wikipedia.org, David
Odporúčame