Preťažené svaly po športe či práci v záhrade? Vďaka týmto radám budete čoskoro fit

Muž si drží koleno vonku na chodníku

Bolesť kolena, modriny či svalovica vedia narušiť radosť zo športu. (Foto: Getty Images)

Dlhšie túry, desiatky kilometrov v sedle bicykla či fyzicky náročné práce okolo domu. Príjemné jesenné počasie nás láka na pobyt vonku a rozličné aktivity, po ktorých sa však môže niekedy objaviť svalovica alebo nevzhľadná a bolestivá modrina. Aby ste si mohli užívať pohyb a pobyt vonku bez zbytočných obmedzení, oplatí sa poznať niekoľko dobrých rád, ako sa čo najrýchlejšie dostať opäť do formy.

Dôležitá je správna výživa a pitný režim

Ak vás trápi svalová horúčka, pridajte do svojho jedálneho lístka viac bielkovín z kvalitných zdrojov, akými sú napríklad ryby, vajcia, chudé mäso či tvaroh. Práve proteíny totiž urýchlia regeneráciu mikrotrhliniek vo svaloch. Okrem toho sa sústreďte na pitný režim. Pri pohybe sa viac potíme a organizmus prichádza nielen o tekutiny, ale aj dôležité elektrolyty, najmä horčík, draslík a sodík. Ich nedostatok sa po väčšom fyzickom výkone môže prejaviť kŕčmi a svalovou bolesťou. Preto vždy majte poruke fľašu s minerálnou vodou, ktorá telo hydratuje a doplní potrebné látky.

Doprajte telu extra pomoc zvnútra

Chcete sa zbaviť bolestí či poranení kože čo najrýchlejšie? Doprajte si homeopatikum Arnica montana. Podľa Materia medica homeopatica podporí rýchlejšie hojenie modrín a tíši bolesť po rôznych zraneniach kože, kostí, podvrtnutí kĺbu aj bolesti zápalov v oblasti šliach. Homeopatickú Arnica montana stačí rozpustiť v čistých ústach, teda s odstupom pred alebo po jedle, káve, mäte či tabaku.

Pri nedávnych poraneniach, ktoré zapríčinili bolesti tela, pomliaždeniny alebo zápal šliach, sa Arnica montana 9 CH užíva po 5 granulách podľa stupňa ťažkostí, spočiatku aj každú hodinu. Pri starších zraneniach sa odporúča Arnica montana 15 CH po 5 granúl 1- až 2-krát denne až do ústupu ťažkostí.

Vyskúšajte jemnú aktivitu

Máte preťažené svaly a každý pohyb pobolieva? Telo si prirodzene žiada oddych a čas potrebný na regeneráciu, no ležanie na gauči či posedávanie vaše zotavenie iba predĺži. Vyskúšajte preto aspoň jemný pohyb v podobe ľahkého cvičenia. Je však dobré zamerať sa na odlišnú aktivitu než tú, ktorá vám boľavé svaly spôsobila. V prípade, že sa pod svalovú horúčku podpísal beh, skúste sa rozhýbať pomocou jogy. Inokedy môže zase pomôcť bicyklovanie na ľahkom prevode po rovine, pilates alebo taiči.

Podporte regeneráciu svalov po námahe

Ak si chcete pobyt vonku užívať aktívne a naplno, oplatí sa mať v zásobe prípravky, s ktorými si rýchlo prinavrátite radosť z pohybu. Sú nimi napríklad gél a krém Arnicalme, ktoré obsahujú extrakty z čerstvej arniky horskej. Táto vzácna žltá liečivá rastlina známa už od staroveku sa najviac využíva na úľavu od svalového napätia a na regeneráciu svalov po cvičení či fyzickej námahe. Obsahuje totiž viac ako 150 účinných liečivých látok a prispieva aj k znižovaniu tvorby modrín a opuchov.

Arnicalme.
Zdroj: Plnielanu.sk

Na modriny použite studený obklad

Ak ste sa vrhli do športovania či namáhavej práce po dlhšej pauze, možno sa vám nevyhnú vážnejšie úrazy v podobe pádov či dokonca pretrhnutia šliach alebo svalov. Okrem intenzívnej bolesti sa vám pod kožou môže sfarbiť modrina. Postihnuté miesto sa snažte čím skôr schladiť. Studený obklad si na danom mieste podržte aspoň 10 minút, potom si dajte pauzu a obklad priložte znova. Ak nemáte v zásobe ľad, poslúži aj vrecko s mrazenou zeleninou. Treba ho však zabaliť do utierky, neprikladajte ho priamo na kožu.

Voda pomôže

Studená sprcha sa síce nespája s pocitom dokonalej relaxácie, no spomaľuje vyplavovanie látok, ktoré spôsobujú zápaly a opuchy. To môže znamenať aj to, že chvíľkové nepohodlie vymeníte za rýchlejšiu regeneráciu. Teplá voda zase takmer okamžite znižuje napätie vo svaloch a pôsobí uvoľňujúco. Ak v teplom kúpeli navyše rozpustíte 3/4 šálky epsomskej soli, vašej pokožke  ponúkne dôležité minerály.(nepokračuje veta, treba dokončiť) Neviete sa rozhodnúť? Nič nepokazíte tým, ak si doprajete sprchu so striedavou teplotou a občasným schladením boľavých svalov.

Uľavte telu od bolesti masážou

Bolesť svalov sa zvyčajne objaví po niekoľkých hodinách od fyzickej aktivity alebo až na druhý deň ráno, keď skomplikuje samotné vstávanie z postele. Sami najlepšie poznáte svoje telo, preto ak cítite, že ste to s pohybom prehnali, doprajte si masáž. Využiť môžete vlastné ruky, penový valec, služby maséra alebo masážny prístroj na domáce použitie. Pri masáži dochádza k rýchlejšej oprave poškodených buniek a jej účinok znásobí vhodný masážny gél alebo krém.

Arnicalme vás vráti do formy

Arnika montana podporuje rýchlejšie hojenie modrín a tíši bolesti po rozličnom zranení kože, kosti, podvrtnutí kĺbu aj bolesti zápalov v oblasti šliach. Vnútorne si ju môžete dopriať ako homeopatikum Arnica montana 9 CHPrírodný krém Arnicalme je zas vhodné aplikovať po aktivite alebo cvičení. Má jemnú štruktúru, zabezpečí príjemný pocit z masáže a prináša úľavu preťaženým svalom. Arnicalme roll-on vo forme gélu si vďaka praktickému aplikátoru môžete zobrať so sebou a navyše ho použiť kedykoľvek počas výletu.

VIAC O ARNICA MONTANA

Arnica Monatana 9 CH od Boiron

Arnica montana 9 CH a Arnica montana 15 CH sú voľnopredajné homeopatické lieky bez schválených terapeutických indikácií na vnútorné použitie. Okrem uvedených riedení sa môžu použiť aj iné riedenia, no v takomto prípade je použitie veľmi individuálne a dávkovanie spadá do rúk odborníka – lekára alebo lekárnika. Pred užitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa, prípadne sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom. Zdroj: Materia medica homeopatica

Advertoriál pripravený v spolupráci s Boiron.

Zdroj: Plnielanu.sk/Advertoriál
Odporúčame