Rastlina mesiaca: Imelovník vynikne sám aj v živom plote – najskôr očarí kvetmi, potom prídu bobule ako perly

Imelovník

Imelovník je veľmi dekoratívny aj po odkvitnutí, keď jeho vetvičky zdobia guľaté plody (Zdroj: Getty Images)

Rozmýšľate nad tým, čím by ste spestrili svoju záhradu či živý plot? Odpoveďou môže byť imelovník. Tento ker, ktorý dorastá až do dvoch metrov, zaujme nielen svojím elegantným vzhľadom, ale tiež nenáročnou starostlivosťou.

Pochádza spoza veľkej mláky

Najčastejšie sa môžeme stretnúť s imelovníkom bielym, ktorý nájdeme aj pod názvom Symphoricarpos albus (L.) S. F. Blake, Symphoricarpos doorenbosii alebo Ilex. Zaujímavé je, že v Českej republike sa objavuje aj pod pojmom pámelník. Pôvod rastliny je na severoamerickom kontinente, a to najmä na juhu Kanady, ale aj v samotnej severnej časti USA. Vyskytuje sa však na mnohých ďalších miestach od Atlantiku po Tichý oceán. V Európe sa začal objavovať až v roku 1817.

V lete poteší kvetmi, na jeseň bobuľami

V našich končinách sa môžeme stretnúť iba s dvomi druhmi – imelovníkom bielym a imelovníkom okrúhlym. Rastlina v lete vytvára veľa menších kvetov. Na jeseň sa menia na bobule, ktoré sú síce nejedlé, ale veľmi dekoratívne. Občas dokonca pripomínajú aj perly.

Ker dorastá do výšky jedného až dvoch metrov. Hodí sa ako doplnok k živému plotu, pretože mu nevadí ani pravidelné strihanie. Vďaka svojim oválnym listom a farebným kvetom bude priam vynikať. Kvety obsahujú nektár, ktorý láka aj užitočné včely.

Dlhá sezóna výsadby pomaly začína

Tým, že sa imelovník vyskytoval na mnohých miestach, je pomerne dobre uspôsobený na rôzne podnebia a pôdy. Vhodný je pre začínajúceho pestovateľa alebo takého, ktorý svojej záhrade neplánuje venovať príliš veľa času. Imelovník je totiž mimoriadne nenáročný ker.

Ak sa pre neho rozhodnete, čas na výsadbu vás tlačiť nebude. Vysádzať ho možno od februára až do novembra. Dobré je však pamätať si, že doba kvitnutia je od júna do septembra.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Najobľúbenejšie rastliny pre rok 2024: Máte doma aspoň jednu z nich?

Príliš vlhká pôda mu neprospeje

Dariť sa mu bude na svahoch hôr, poradí si však aj na suchých kamenistých miestach. Imelovník síce nie je náročný na pôdu, no tá by nemala byť príliš premočená. Hnojenie postačí vykonať iba raz ročne, pričom použiť môžete bežne dostupné hnojivo určené na zelené rastliny.

Jediné, bez čoho sa imelovník nezaobíde, je dostatok svetla. Nemal by byť však sadený na južnej strane, lepšie sa mu bude dariť v polotieni. Potešujúci je určite aj fakt, že veľmi dobre znáša mestské prostredie, kde je znečistenejšie ovzdušie. Rovnako mu nevadia ani mrazy.

Aké sú top kúpele na Slovensku? Porovnali sme ich za vás v tomto článku

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame