Aj vy vždy obdivujete tie nádherné mohutné kríky plné kvietkov, ktoré sú typické pre dovolenkové destinácie? S najväčšou pravdepodobnosťou ide v mnohých prípadoch o odrodu oleandra.
Pôvod rastliny
Ako sme už vyššie načrtli, táto rastlina je typická pre prímorské miesta, v ktorých má aj pôvod. Oleander pochádza z bližšie nešpecifikovanej oblasti Stredozemného mora a časti Ázie. Charakterizuje ho rozvetvený kmeň s množstvom tmavozelených lístkov a kvetov. Kvety sú tých najrôznejších farieb, aké vám len zídu na um. Bledoružová, biela a žltá však patria medzi tie najtypickejšie farby.
Jeho pestovanie dobre zvážte
Poveternostné podmienky nie sú na Slovensku rovnaké ako napríklad v Slnečnom Grécku či Taliansku. Aj napriek tomu sa však môže Oleandru dariť aj u nás. Stačí, ak sa oň budete správne starať.
V ideálnych podmienkach dorastá do výšky 2 až 6 metrov a preto pred jeho vysadením uvážte, či máte naň dostatok miesta. Rastlinu nevysádzame do zeme, ale do kvetináča, ideálne s kolieskami, pretože počas zimných mesiacov je potrebné rastlinu schovať do pivnice či na zimnú terasu. Dôležité je však umiestniť ju blízko k oknu alebo k inému zdroju svetla.
Presádzame ju približne každé dva-tri roky do väčšieho kvetináča alebo v momente, keď si všimnete, že korene rastliny sa už objavujú na spodu kvetináča v drenážnych otvoroch.
Starostlivosť o oleander
Rastline sa bude dariť v zmesi záhradnej zeminy, rašeliny a piesku. Zálievka by mala byť pravidelná a rovnomerná, pozor aby sme rastlinu príliš neprepolievali. Ideálne je použiť odstátu vodu. Počas zimy polievame rastlinu iba trochu, aby nám nevyschla.
V lete umiestnime oleander von, na slnečné stanovisko. To zabezpečí dostatok nových kvetov, ktoré kvitnú od mája do augusta. Pre dotiahnutie starostlivosti do excelentnej podoby, nezabudnite počas letných mesiacov používať aj tekuté hnojivo približne každé dva týždne. Vďaka tomu sa podporí tvorba nových kvetov.
Náš tip: Oleander je krásnou, avšak nie úplne bezpečnou rastlinou. Pri manipulácii s ním používajte ochranné rukavice. Všetky časti rastliny sú silno jedovaté.
Sledujte náš Facebook
Zdieľať na