Bohatá úroda ríbezlí môže dať poriadne zabrať: Pozrite si naše rady a recepty ako ju najlepšie spracovať!

Ríbezle

Ríbezle sú doslova vitamínovou bombou (Zdroj: GettyImages)

Ak máte v záhrade ríbezle, môžete si blahoželať. Sú totiž považované za vitamínovú bombu. Už ich kyslá chuť naznačuje, že plody sú priam nabité vitamínom C – podľa Nemeckej spoločnosti pre výživu na pokrytie dennej potreby stačí 35 až 40 bobúľ.

Okrem céčka v ríbezliach nájdeme aj vitamín A, E, B3, rutín (vitamín P), kyselinu pantoténovú, železo, vápnik, horčík, zinok, fosfor, meď, mangán, draslík a množstvo antioxidantov. Vďaka tomu majú ríbezle mimoriadne pozitívne účinky na náš organizmus. Podporujú imunitu, priaznivo vplývajú na močové cesty a kardiovaskulárny systém, zlepšujú kvalitu krvi, majú antibakteriálne, protivírusové a protiplesňové účinky, znižujú krvný tlak, zlepšujú zrak, upravujú metabolizmus, upokojujú psychiku a prospievajú aj pokožke a vlasom.

Kedy ich zbierať?

Sezóna ríbezlí je od júna do septembra. Prvé dozrievajú červené ríbezle, zbierajú sa v júni a júli. Po nich prichádzajú na rad čierne a nakoniec aj biele ríbezle. Vystihnúť správny čas na zber je dôležité – ak ich totiž oberieme príliš skoro, budú extrémne kyslé. A ak budeme čakať príliš dlho, môžu sa už na nich prejaviť plesne, čo nám znemožní výrobu kvalitného džemu či vína.

Drobné ovocie vrátane ríbezlí treba zbierať v konzumnej zrelosti, kedy disponuje tými najlepšími vlastnosťami. Zistíme ju ochutnaním aj hmatom – ovocie musí mať optimálnu chuť a ideálnu konzistenciu. Problémom je, že obdobie konzumnej zrelosti trvá veľmi krátko, doslova len jeden či dva dni, a všetky strapce ríbezlí na kríku nemusia dozrieť naraz. Preto je dôležité úrodu pravidelne kontrolovať a zbierať priebežne.

Aby vydržali čo najdlhšie

Čerstvosť ríbezlí po zbere trvá len približne tri hodiny. Ríbezle totiž rovnako ako aj ostatné bobuľovité ovocie produkujú etylén, ktorý skracuje ich životnosť, zvlášť, ak ich necháte pri izbovej teplote. Pokiaľ chcete ríbezle hneď konzumovať alebo spracovávať, uložte ich na nevyhnutnú dobu do chladničky, ideálne neumyté, v keramickej alebo plastovej miske. Umývajte ich až pred samotnou konzumáciou, predídete tak ich skazeniu.

Ak chcete životnosť ríbezlí predĺžiť na niekoľko dní, dá sa to. Najvhodnejšie je pred zachladením ríbezle opláchnuť, a následne ich oplachovať raz denne. Nesmú však zostať vo vode, treba ich nechať odkvapkať v košíku alebo sitku a až potom vložiť do chladničky.


Mohlo by vás zaujať: FOTORECEPT Dozreli vám ríbezle? Svieži koláčik s tvarohom a pudingom rozvonia celú kuchyňu!


Mrazenie ríbezlí

Ideálnym spôsobom, ako ríbezle uskladniť na neskoršie použitie, je ich zamrazenie. Mraziť môžeme všetky druhy ríbezlí, a to dokonca niekoľkými spôsobmi. Dôležité však je ríbezle dôkladne umyť, odstopkovať a na zamrazenie vybrať len úplne zdravé plody.

Bez cukru – Neporušenými odstopkovanými bobuľami naplníme dózy, vrecká či iné nádoby. Ponecháme približne 1,5 cm vzduchovej medzery a dáme zamraziť.   

S cukrom – K pretriedeným a očisteným bobuliam pridáme jemný kryštálový cukor, ideálne 0,15 až 0,20 kg cukru na kilogram ríbezlí. Cukor s bobuľami opatrne premiešame. Zmesou naplníme nepriepustné nádoby a mrazíme.  

S cukrovým nálevom – Tento spôsob je vhodný, ak bobule nie sú celkom neporušené, pretože môžeme použiť aj popučené ríbezle. Nálev pripravíme tak, že 0,5 kg cukru rozpustíme v 0,5 l vody. Doň nasypeme ríbezle a vlejeme do nepriepustných nádob na mrazenie. V nádobe ponecháme malú vzduchovú medzeru.

Takto pripravené ovocie by malo v mrazničke vydržať pri teplote -12 °C dva až štyri mesiace, pri teplote -24 °C pätnásť až osemnásť mesiacov.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ♐Mima♐ (@miladasumka)

Tipy na využitie

Ríbezľový kompót: Môžeme použiť zrelé červené, čierne alebo biele ríbezle, ktoré by ale nemali byť rozpučené ani plesnivé. Preto ich veľmi opatrne umyjeme v čistej vode a dôkladne odstopkujeme. Kompót sterilizujeme 20 minút pri teplote 90 °C alebo 15 minút pri 95 °C.

Ríbezľový sirup: Použijeme červené alebo čierne ríbezle, prípadne aj oba druhy. Základom na sirup je ríbezľová šťava, ktorú pripravíme rozmixovaním 2 kg odstopkovaných a umytých ríbezlí. Prilejeme liter vody, pridáme 1 lyžičku kyseliny citrónovej, dobre premiešame a necháme stáť 24 hodín. Na druhý deň prepasírujeme a šťavu dáme variť. Postupne primiešavame 2 kg cukru. Varíme, kým sa cukor nerozpustí. Ak sa na sirupe vytvorí pena, pozbierame ju. Sirup nalejeme do fliaš alebo zaváracích pohárov a sterilizujeme pri teplote 70 °C asi 10 minút.

Ríbezľový lekvár: Ríbezle si umyjeme a odšťavíme, alebo prepasírujeme. Pridáme cukor, približne pol kilogramu na liter šťavy. Dobre premiešame a necháme hodinu odstáť, aby sa cukor rozpustil. Dáme variť do plytkej a širokej nádoby, aby sa voda rýchlejšie odparovala,  ideálne po častiach, napríklad po 5 naberačkách. Priebežne miešame, aby sa hmota nepripálila. Hustotu kontrolujeme kvapnutím na tanierik, hmota by nemala stekať, ale tuhnúť. Že je lekvár hotový poznáme aj podľa toho, že okrem tuhnutia bude meniť aj farbu. Hotový lekvár nalievame do vypláchnutých pohárov a otočíme viečkom hore dnom. Necháme vychladnúť.

Ríbezľové smoothie: Hrsť ríbezlí spolu s dvoma banánmi a kokosovým alebo ovseným mliekom zmixujeme dohladka, aby sme získali smoothie konzistenciu. Ozdobíme obľúbeným ovocím.

Ríbezľové koláče

Inšpirujte sa našimi receptmi na najlepšie ríbezľové koláče:

Dobroty z ríbezlí na každý deň

Ríbezľové pečené koláče

Ríbezľové poháre

Ríbezľový koláč z krehkého cesta



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame