Začnite s pohybom detí! Cvičenie zlepšuje detskú pamäť, podporuje ich rast aj zdravý spánok

športová aktivita s pohybom detí

S pravidelnou pohybovou aktivitou treba začať už v útlom veku (Zdroj: Freepik/freepik)

S pohybom detí sa odporúča začať už útlom veku. Mal by sa stať rutinou a súčasťou každodenného života. Uviedli to odborníci z úradov verejného zdravotníctva s tým, že zdravotné benefity prináša akákoľvek fyzická aktivita. Nedávne výskumy poukázali na výrazný pokles pravidelnej fyzickej aktivity detí, ktorý nemalou mierou vplýva aj na stúpajúci problém s nadhmotnosťou detí. Pre zdravie má dlhodobý prínos.

S dostatočným pohybom detí si neporadí škola sama – motivujte ich

Pohybové aktivity detí by mali byť rozmanité. Dôležité je, aby spájali pohyb, zábavu a možnosť odreagovania sa. „V škole by mali mať deti pohyb najmä na hodinách telesnej výchovy a mimo školy sú vhodné športové krúžky alebo individuálne zvolené činnosti ako prechádzky alebo športové hry s priateľmi,“ priblížili vedúca Odboru hygieny detí a mládeže Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Hana Janechová a zástupkyňa hlavného hygienika SR so zameraním na hygienu detí a mládeže Jana Hamade.

Pri výbere športu pre dieťa neexistuje podľa odborníkov jednotné meradlo. „Každý šport je založený na inom pohybovom aj motorickom základe,“ doplnila Hamade s tým, že pri športe treba dohliadať na správny pohyb a vykonanie cvikov. V prípade, že sa dieťa dlhodobo sa vyhýba fyzickej aktivite, treba sa s ním o význame športu pre jeho zdravie podľa jej slov porozprávať. „Športu sa môže venovať v športovom klube, ale aj rekreačne v kruhu rodiny či súrodencov. Dôležité je, aby mu to robilo radosť,“ doplnila.

Pohyb má vplyv na fyzickú aj psychickú pohodu detí

Zdravotné benefity prináša podľa odborníkov akákoľvek fyzická aktivita. Pohyb rozvíja kognitívne funkcie, pozitívne ovplyvňuje myslenie aj učenie, podporuje zdravý rast, vývoj kostí a posilňuje svalstvo. Je tiež prevenciou pred viacerými ochoreniami a ovplyvňuje psychickú pohodu. „Aktívny životný štýl spojený s optimálnou fyzickou aktivitou znižuje stres, smútok alebo, naopak, agresivitu a zlepšuje samotnú psychickú pohodu. Vhodný pohyb u detí zlepšuje aj kvalitu ich spánku,“ dodala Hamade.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Imunita zo železa: Ako sa aj po 50-ke udržať pri sile a zdraví?

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk, TASR
Odporúčame