Sezóna hyacintov, narcisov či tulipánov sa blíži: Tešte sa z nej čo najdlhšie

Okno

thinkstockphotos.com

Aj keď za oknom mrzne a všetko je ešte pod snehom, nastal správny čas pre všetkých milovníkov jarných kvetov. Ak si chcete v prvé jarné dni užívať krásu a vôňu narcisov, krokusov, hyacintov či tulipánov, mali by ste už teraz podniknúť tie správne kroky. Príprava sa oplatí a odmení sa vám prvými jarnými kvetmi u vás doma.

Vhodné cibuľoviny

Pre pestovanie v kvetináči v interiéri sa na jarné rýchlenie hodia tieto cibuľoviny:

  • krokusy/šafrany – zakorenia za 8 týždňov
  • hyacinty – korenia 8-10 týždňov
  • narcisy, modrice – korenia 10 týždňov
  • skoré tulipány – korenia najdlhšie, až 12 týždňov

Uvedený čas potrebujú cibule po výsadbe, aby dobre zakorenili, začali rašiť a kvitnúť.

Ak máte odložené cibuľky z minulého roku v kvetináči na chladnom mieste, napríklad v pivnici, kde teploty neklesali pod nulu, stačí ich vyniesť do tepla a začať polievať. Ak boli cibuľky vonku v mraze, je potrebné dopriať im niekoľko dní na aklimatizáciu, až potom ich preložiť do teplej miestnosti.


Mohlo by vás zaujať: Hyacinty sú hitom tohtoročnej jari: Zistite, ako sa o ne správne postarať


Ako na zakorenenie?

Keď ste však získali cibule až nedávno a nie sú v pôde, je potrebné nechať ich zakoreniť. Budete na to potrebovať čisté kvetináče, môžete ich vystrelizovať v pare alebo v rúre. Do nádob nasypte priepustnú drenážnu vrstva z hrubého piesku alebo keramzitu, na to niekoľko centimetrov substrátu podľa veľkosti črepníka. Potom vložte cibule a zasypte ďalšou vrstvou zeminy. Tulipány môžu z pôdy vytŕčať, ostatné cibuľoviny treba prekryť celé. Do menšieho kvetináča s priemerom 10cm umiestníte 1-3 cibuľky, záleží od veľkosti a druhu. Hyacinty sa vysádzajú po jednom, krokusov sa vojde aj šesť. Do väčších nádob môžete sadiť rôzne druhy, pričom väčšie cibule sa sadia do spodnej vrstvy zeminy a menšie navrch. Dbajte na to, aby sa jednotlivé cibule nedotýkali. Tiež je možné kúpiť jarné cibuľoviny v kvetináči, ktoré už sú zakorenené a začínajú rašiť.


Je záhradka vaším hobby? Návod na to, ako ju mať naozaj krásnu, prináša novinka Abeceda záhradkára.


To správne miesto

Slnečné lúče spoza okna pomáhajú vytiahnuť z cibuliek jemné puky a rozviť z nich kvety. Narcisy, hyacinty a tulipány najlepšie rašia na teplom a svetlom mieste. Naopak krokusy majú radšej skôr chladnejšie miesto, čo môže byť priestor medzi oknami. Ak už rastliny rozkvitnú, nižšia teplota prostredia predlžuje trvanlivosť kvetov a premiestnenie kvetináča ma chladnejšie miesto vám umožní tešiť sa z jarných kvietkov dlhšie. Ak si želáte, aby stonky tulipánov a hyacintov boli vyššie, prikryte ich kornútkom z tmavého papiera, pokiaľ puky nevyrastú do výšky asi 10cm. Môžete použiť aj prázdne rolky z toaletného papiera.


Mohlo by vás zaujať: Obľúbená vianočná ruža: Ako sa o ňu starať, aby vydržala roky?


Načasovanie

Správnym načasovaním si môžete pripraviť kvitnúce zátišie počas niekoľkých týždňov. Zakorenené rastliny môžete nechať v chladnejšej miestnosti, udržiavať ich mierne vlhké a prenášať na teplejšie miesto postupne, keď už niektoré rastliny v byte kvitnú. Takto si pripravíte dekoratívne živé doplnky podľa svojho priania.

Sezóna zornice

Prichádzajúca jar je obdobím prebúdzania aj pre izbovú cibuľovú rastlinu – zornicu (Zornica hybridná -Hippeastrum hortorum). Po zimnom spánku v chlade bez zalievania začnite zornicu koncom februára – začiatkom marca polievať a premiestnite ju na slnečné miesto. Mierne ju polievajte raz za 2-3 dni, až začne cibuľa pučať a premiestnite ju na okno.  Po vyrastení stonky asi na 8-10cm zálievku zvýšte, používajte odstátu vodu. Prvý začne pučať kvetný stvol, ktorý rastie skôr ako listy. Začne vám rásť doslova pred očami a ak je cibuľa dostatočne veľká a správne zazimovaná, prinesie na dutej stonke krásne veľké kvety. Môže ich byť až šesť na jednom stvole. Ak pestujete viacero zorníc, môžete rastliny zobúdzať postupne s odstupom 10-14 dní a predĺžiť tak obdobie, kedy sa môžete tešiť z krásnych farebných kvetov.


Zvyknete si doma pestovať niektoré zo spomínaných kvetín? Aké užitočné tipy by ste odporučili pri ich pestovaní? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mm
Odporúčame