Skleróza multiplex je ochorením mladých ľudí: Včasná diagnostika môže ovplyvniť kvalitu vášho života

stuha skleróza multiplex

Pri skleróze multiplex je dôležitá včasná diagnostika (Zdroj: Freepik/jofreepik)

Skleróza multiplex je podľa hovorkyne Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Alžbety Sivej chronické demyelinizačné ochorenie centrálneho nervového systému. Začína sa prejavovať u mladých ľudí vo veku od 20 do 40 rokov, trpí ním viac žien ako mužov. Podľa posledných štatistických údajov NCZI pribudlo na Slovensku v neurologických ambulanciách 2018 novo diagnostikovaných pacientov s týmto ochorením.

Nepodceňujte príznaky

Príznaky sklerózy multiplex sú rôzne, podľa toho, ktorá časť nervovej sústavy je zasiahnutá. Prejavuje sa zápalom očného nervu, oslabením alebo tŕpnutím končatín, no medzi najčastejšie symptómy patrí aj špecifická únava. „Únavu pri ochorení sklerózy multiplex často označujú aj ako jediný príznak a je iná ako únava inak zdravých ľudí po námahe. Medzi typické prvé príznaky ochorenia patria i pocity zníženej citlivosti, mravenčenia, pálenia či bodania, a to na rôznych častiach tela,“ povedala Sivá.

Čím skôr sa určí diagnóza a nasadí liečba, tým lepšie

Upozornila, že skoré stanovenie diagnózy je pre pacienta kľúčové, keďže dostupná imunomodulačná liečba pôsobí hlavne v prvých štádiách choroby, keď prevládajú zápalové procesy, ktoré vedia lekári terapeuticky ovplyvniť. Súčasná medicína nevie ochorenie vyliečiť, ale dá sa výrazne spomaliť jeho progresia.

Pripomína to tiež lekárka Viera Hančinová z ambulancie centra pre liečbu sclerosis multiplex z Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB). Včasné stanovenie diagnózy a následná liečba najneskôr do dvoch rokov od prvých príznakov môžu mať podľa nej významný vplyv na celkovú kvalitu života pacienta. Odborníci preto apelujú na verejnosť, aby príznaky nepodceňovala.

„Pacienta vieme veľmi efektívne liečiť a dobre diagnostikovaný pacient s dobre nastaveným liečebným režimom môže žiť kvalitný život, študovať, pracovať a založiť si rodinu,“ dodala Hančinová. Včasný prístup k efektívnej liečbe je podľa nej tiež dôležitý pre spomalenie alebo predchádzanie zdravotnému postihnutiu, čo znižuje náklady na sociálnu podporu.

Nejde len o ochorenie starých ľudí

Hančinová pritom poukázala na skutočnosť, že sa toto ochorenie spája s rôznymi mýtmi a neznalosť prvotných príznakov vedie k predlžovaniu stanovenia diagnózy. „Mnohí ľudia si myslia, že roztrúsená skleróza sa týka starých ľudí a súvisí so stratou pamäti. Žiaľ, opak je pravdou,“ upozornila.

Kampaň Spolu Môžeme

Na dôležitosť včasnej diagnostiky upozornila v pondelok vo viacerých mestách edukatívna kampaň pri príležitosti Svetového dňa sklerózy multiplex. Skoršia diagnostika má uľahčiť liečbu aj priebeh ochorenia, pripomína iniciatíva Spolu Môžeme, ktorá kampaň pripravila.

Počas Svetového dňa ochorenia sklerózy multiplex chceli iniciatívou zvýšiť informovanosť o dôležitosti včasnej diagnostiky. Kampaň bola realizovaná v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Nitre a Trnave. Návštevníci sa mohli dozvedieť základné informácie o ochorení skleróza multiplex a mohli si urobiť aj krátky test na rozpoznanie príznakov, ktoré môžu viesť k diagnostikovaniu ochorenia.

„Ak človeka trápi zhoršená pohyblivosť, ako napríklad zakopávanie, sťažená koordinácia končatín či orientácia v priestore, je dôležité, aby takéto symptómy včas odkonzultoval so svojím všeobecným lekárom alebo neurológom,“ upozornila projektová manažérka Spolu Môžeme Adriána Kováčechová.


Hľadáte zaujímavé čítanie? Objavte 55 pravdivých príbehov v skvelej knihe!

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame